E-TRANSPORT

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: E-TRANSPORT

#16 Mesaj de tobosv790 »

@chindrist ai fost foarte de folos. Cel putin pentru mine. Ti-a spus totusi si temeiul legal? Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-TRANSPORT

#17 Mesaj de tomac »

chindrist scrie: Sâm Feb 03, 2024 4:17 pm Am sunat si la call center. MI-a raspuns un domn si mi-a zis ca pt importuri, indiferent ca sunt articole cu risc fiscal ridicat sau nu conditia cu 500 kg/colet sau transport, respectiv 10.000 lei/colet sau transport este valabila.
Nu cred așa ceva!
Eu zic că domnul de la ANAF nu știe ce vorbește acum. În acest moment nu există bază legală pentru asta. Procedura aceea este pentru bunuri cu risc fiscal și este la alt articol.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: E-TRANSPORT

#18 Mesaj de costanc757 »

chindrist scrie: Sâm Feb 03, 2024 4:17 pm Am sunat la asistenta contribuabili si mi-au recomandat sa sun la call center, la Bucuresti pt ca ei nu stiu ce raspuns sa imi dea si nici nu au voie sa ne dea informatii telefonice (nu stiu de ce mai exista asistenta contribuabili???)
Am sunat si la call center. MI-a raspuns un domn si mi-a zis ca pt importuri, indiferent ca sunt articole cu risc fiscal ridicat sau nu conditia cu 500 kg/colet sau transport, respectiv 10.000 lei/colet sau transport este valabila.
Mai concret daca avem un import cu o cantitate sub 500 kg sau sub 10.000 lei nu avem obligatia solicitarii codului UIT.
Codul UIT se solicita inainte de a intra transportatorul in tara (mi s-a zis ca soferul care face transportul este suficient sa te anunte ca mai are 50 km pana la vama pt a solicita cod UIT)
Daca ai transporturi zilnice (chiar si cu curieratul rapid) daca sunt indeplinite conditiile cu 500 kg sau 10.000 lei, zilnic trebuie sa soliciti cod UIT.
Daca am fost de folos, .... eu va doresc succes!
Si eu sunt interesata de acest subiect. Daca mai aflati ceva va rog sa ne spuneti si noua. Achizitionez din Italia 4-5 rezistente pentru un cuptor care cantaresc 3-4 kg si au o valoare in jur de 500 de euro si mi se pare prostie sa fac toata procedura cu E -transport doar pentru atata lucru

chindrist
Mesaje: 45
Membru din: Mar Iul 08, 2014 4:34 pm

Re: E-TRANSPORT

#19 Mesaj de chindrist »

tobosv790 scrie: Sâm Feb 03, 2024 4:59 pm @chindrist ai fost foarte de folos. Cel putin pentru mine. Ti-a spus totusi si temeiul legal? Multumesc!
Nu, nu mi-a dat nicun temei legal. A fost, de altfel f expeditiv :o

georgescug610
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Feb 16, 2013 10:15 am

Re: E-TRANSPORT

#20 Mesaj de georgescug610 »

Din saga se genereaza UIT format cod QR?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-TRANSPORT

#21 Mesaj de tomac »

Nu, doar în format scris de forma UXMGFGFAHGYTDFDSVJAI
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

augustl602
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 19, 2014 2:35 pm

Re: E-TRANSPORT

#22 Mesaj de augustl602 »

Buna seara, daca am achizitii intracomunitare de masini, acestea fiind marfuri care se vor vinde, am obligativitatea de a le transporta pe platforma pana in tara sau le pot aduce si pe roti? Si mai vreau sa intreb cum obtin codul UIT? Din SPV sau este valabil si cel generat de Saga? Nu am mai facut asta si nu stiu...
Si acest cod UIT trebuie trecut pe documentele de transport inteleg, si arata in vama? Dar daca beneficiarul este si transportator, cum se obtine codul in acest caz?
Multumesc frumos!

augustl602
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 19, 2014 2:35 pm

Re: E-TRANSPORT

#23 Mesaj de augustl602 »

Am vazut ca sunt multe postari pe acest subiect, dar tot nu sunt lamurita cu aspectele despre care am scris. Ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns, va rog frumos?
Multumesc tare mult!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-TRANSPORT

#24 Mesaj de tomac »

După ultimele modificări ar trebui să trimiteți în e-Transport, dar încă e neclar în cazul altor achiziții decât cele cu risc fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

augustl602
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 19, 2014 2:35 pm

Re: E-TRANSPORT

#25 Mesaj de augustl602 »

Si trebuie obtinut inclusiv pentru marfurile achizitionate de pe teritoriul Romaniei sau doar pentru cele aduse din afara?
Si inca o intrebare : masinile care sunt marfuri, de fapt, trebuiesc aduse neaparat pe platforma sau pot fi aduse si pe roti? Ca am auzit atatea pareri referitor la asta ca nu mai stiu ce sa cred....
Multumesc tare mult!

augustl602
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 19, 2014 2:35 pm

Re: E-TRANSPORT

#26 Mesaj de augustl602 »

Ma mai ajutati, va rog cu un raspuns la cele scrise mai sus?
Multumesc frumos!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-TRANSPORT

#27 Mesaj de tomac »

Cod UIT se obține doar pentru cumpărări din afara României dacă nu sunt produse cu risc fiscal.
Puteți aduce cum doriți acele mașini. Faptul că sunt aduse pe platformă sau pe propriile lor roți nu le schimbă statutul de marfă dacă sunt aduse pentru revânzare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

minum
Mesaje: 202
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: E-TRANSPORT

#28 Mesaj de minum »

O SC urmeaza sa faca o AIC - prima pe 2024. Nu am accesat pana acum E-transport, m-am uitat azi si nu-mi dau seama ce sectiune ar trebui sa completez. Exista un tutorial cum ar trebui sa procedam in Saga?
Multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: E-TRANSPORT

#29 Mesaj de septimiuv »

Completează tot ce nu este completat. Nu ai cum să greșești.

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: E-TRANSPORT

#30 Mesaj de costanc757 »

minum scrie: Joi Mar 07, 2024 7:00 pm O SC urmeaza sa faca o AIC - prima pe 2024. Nu am accesat pana acum E-transport, m-am uitat azi si nu-mi dau seama ce sectiune ar trebui sa completez. Exista un tutorial cum ar trebui sa procedam in Saga?
Multumesc!
Si eu sunt interesata. Ati gasit vreun tutorial?

Scrie răspuns