Plata-Bugetul de stat-cui eronat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dinut32
Mesaje: 18
Membru din: Dum Mar 27, 2022 10:41 pm

Plata-Bugetul de stat-cui eronat

#1 Mesaj de dinut32 »

Buna ziua,
Am rugamintea sa ma indrumati si pe mine cu urmatoarea problema:
1.In decembrie 2023 din contul societati SC TEST SRL am platit la bugetul stat suma de 6850 lei pentru o alta societate SC CONTA SRL care este in faliment .Am facut demersurile la ANAF ca sa imi storneze eroarea materiala si imi spun ca nu se mai poate pentru ca sa distribuit suma respectiva la societatea in faliment desi ei au vazut ca denumirea societati cea care a platit este alta si cui-ul este al societati CONTA SRL este altul.Am depus OP-ul,Dec.112,Extras de cont si nu vor.Ce ma sfatuiti sa fac mai departe pentru ca suma este platita din contul societati SC TEST SRL si nu am cum sa o justific. Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Plata-Bugetul de stat-cui eronat

#2 Mesaj de pomparaus »

Parerea mea e ca nu vei mai intra in posesia acelor bani niciodata, asa ca in prima faza fa-l debitor 461=5121 si poate reusesti sa ii recuperezi (nu vad cum de la o firma in faliment).

dinut32
Mesaje: 18
Membru din: Dum Mar 27, 2022 10:41 pm

Re: Plata-Bugetul de stat-cui eronat

#3 Mesaj de dinut32 »

Cred ca nu ati inteles sau nu m-am exprimat eu corect.Nu ai cum sa faci o suma de bani sa il treci pe debitor.Pentru ca la un control te intreaba domni de la control anaf.
De ce ai platit pentru SC CONTA SRL din contul societati SC TEST SRL?
RASPUNS ................................?

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Plata-Bugetul de stat-cui eronat

#4 Mesaj de pomparaus »

Raspuns : din greseala, ai documentele prin care ai solicitat banii..., si ce vrei sa zici ca "Nu ai cum sa faci o suma de bani sa il treci pe debitor", adica?!
Banii ti-au plecat din contul bancar al firmei TEST, doar ca ai pus CUI-ul firmei CONTA beneficiar, a.i. CONTA e debitor fata de TEST, sau nu?!
Sau crezi ca ti-e dator statul ? Nu, de aceea nici nu ti-au dat banii, pt.ca ai platit tu de bunavoie pentru CONTA.

dinut32
Mesaje: 18
Membru din: Dum Mar 27, 2022 10:41 pm

Re: Plata-Bugetul de stat-cui eronat

#5 Mesaj de dinut32 »

DA am documentele cum anm evidentiat.Firma TEST SRL nu are nici o datorie catre CONTA SRL.Iar suma sa platit din greseala(eroare materiala).Iar statul trebuie sa returneze suma.Si nu s-a platit de bunavoie -DIN GRESEALA.
Exemplu: SC ROI SRL a platit eronat(greseala) suma de 500 lei din Banca Transilvania catre SC EVA SRL cu cont in banca la BRD .Ce face nu mai recupereaza bani de la SC EVA SRL. Firma TEST SRL NU ARE NICI O DATORIE CATRE SC CONTA SRL.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Plata-Bugetul de stat-cui eronat

#6 Mesaj de pomparaus »

Nu trebuie sa tipi la mine ca am inteles foarte bine ce s-a intamplat, STATUL nu are nici-o datorie la tine, nu te-a obligat el sa platesti pt. CONTA care e in faliment si din exemplul tau dat cu ROI si EVA singur/a scrii ca trebuie sa recuperezi banii de la EVA, nu de la banca : deci trebuie sa recuperezi banii de la CONTA, nu de la stat; deci CONTA a ramas debitoare fata de TEST, dar faci ce vrei si intelegi ce vrei. Banii aia nu ii mai recuperezi, fa adresa catre administratorul judiciar al firmei Conta si dupa ce primesti raspunsul vei stii cum sa inchizi 461.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Plata-Bugetul de stat-cui eronat

#7 Mesaj de tomac »

Insistați la ANAF. Să facă verificare dacă vor. Nu cred că nu au cum să rezolve.
Faceți sesizare prin SPV să vă dea răspuns în scris și să vă indice baza legală care îi împiedică să vă restituie suma respectivă. Eu zic că nu au bază legală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dinut32
Mesaje: 18
Membru din: Dum Mar 27, 2022 10:41 pm

Re: Plata-Bugetul de stat-cui eronat

#8 Mesaj de dinut32 »

Buna ziua,
Chiar asteptam raspunsul de la Tomac.Intotdeauna cand am avut o problema dvs.ma-ti indrumat corect.Va multumesc.

Baza legala pe care domni de la ANAF este urmatoarea:
Contribuabilul care a facut plata poate solicita corectia documentului/restituirea sumei
cu respectarea prevederilor art. 164 din Legea nr. 207/2015 privind Codul de Procedura
Fiscala cu modificarile si completarile ulterioare „(1) Plata obligațiilor fiscale efectuată întrun
cont bugetar eronat este valabilă, de la momentul efectuării acesteia, în condițiile
prezentului articol. La cererea debitorului, organul fiscal competent efectuează îndreptarea
erorilor din documentele de plată întocmite de debitor, în suma și din contul debitorului
înscrise în documentul de plată, cu condiția debitării contului acestuia și a creditării unui
cont bugetar.
(2) Dispoziţiile alin. (1) se aplică şi în cazul în care plata s-a efectuat în alt buget decât cel al
cărui venit este creanţa fiscală plătită, cu condiţia ca plata să nu fi stins creanţele datorate
bugetului în care s-a încasat suma plătită eronat, cu excepţia cazului în care în evidenţa
fiscală debitorul înregistrează sume plătite în plus cel puţin la nivelul plăţii eronate.
Si am trimis prin SPV documentele:Cerere de indreptarea eroare materiala,OP-ul cu plata,Extrasul de cont,declaratia 112.Si numic pana in prezent.Mentionez ca plata s-a efectuat in decembrie 2023 si de atunci tot trimit pen SPV documentele si nimic nu au indreptat eroarea materiala ctre societatea care a facut plata eronat.

dinut32
Mesaje: 18
Membru din: Dum Mar 27, 2022 10:41 pm

Re: Plata-Bugetul de stat-cui eronat

#9 Mesaj de dinut32 »

Buna seara,
Am rezolvat.ANAF a platit suma pe care am platit-o eronat.

Va multumesc,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Plata-Bugetul de stat-cui eronat

#10 Mesaj de tomac »

Era culmea să nu rezolve. Articolul cu pricina se aplică dacă achit eronat, pentru mine, la un alt buget. De exemplu suma CAM o plătesc la buget de stat și acolo suma a stins obligații ce erau restante de exemplu. Nu dacă plătesc folosind date eronate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns