E-transport

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
hadtipopr
Mesaje: 9
Membru din: Mar Feb 06, 2024 8:43 am

E-transport

#1 Mesaj de hadtipopr »

Buna, imi puteti spune cum sta treaba cu e-transport?
Cine trebuie sa declare?
Imi puteti da un extras din lege sa pot citi mai multe? Am tot citit tot felul de articole dar sunt in contradictie : ba se depune doar pt bunurile cu risc fiscal ridicat, ba pt toate bunurile. Nu mai inteleg .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-transport

#2 Mesaj de tomac »

Aici - https://www.sagasoftware.ro/inceput-de-an-2024/ am scris cele de mai jos.
Link la OUG 41/2022 actualizat la decembrie 2023 găsiți aici -mn https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/253801
Legat de cele de mai jos - ANAF nu a clarificat nimic!

e-Transport

La finele lui 2023 prin OUG 115/2023 s-a introdus obligația declarării în e-Transport a oricărui transport rutier internațional de bunuri ce sunt importate din afara UE ori cumpărate din UE ori exportate în afara UE sau vândute în alt stat membru.
Asta pe lângă obligația declarării transportului pe teritoriul național, în sistemul e-transport, a bunurilor cu risc fiscal ridicat.
Problema aceste reglementări este lipsa ordinului de aplicare. Pe reglementarea actuală, o husă de telefon de exemplu cumpărată de pe un site din Germania și nedeclarată în e-Transport ar genera amenzi mari, pe când haine cumpărate on-line de pe același site, a căror greutate e mai mică de 500 kg ori a căror valoare e mai mică de 10.000 lei, nu trebuie declarate.
Să sperăm că ANAF va clarifica prin ordin dacă există anumite scutiri ca la produsele cu risc fiscal.
e-Transport este și el operațional în SAGA. Îl găsiți în meniul Diverse – ecranul e-Transport.
Tot prin modificarea de la finele anului 2023, nu doar celor care cumpără și vând bunuri din/în UE sau din afara UE li s-au stabilit anumite obligații, dar și transportatorilor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

hadtipopr
Mesaje: 9
Membru din: Mar Feb 06, 2024 8:43 am

Re: E-transport

#3 Mesaj de hadtipopr »

Multumesc!

Scrie răspuns