Vanzare autoturism

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
csoriki
Mesaje: 25
Membru din: Vin Feb 08, 2013 2:17 pm

Vanzare autoturism

#1 Mesaj de csoriki »

Buna ziua, dragi colegi!
Am nevoie de ajutorul vostru. Poate ma ajuta si domnul tomac .
O societate platitoare de TVA, cu TVA la incasare, microintreprindere cu 1% impozit, cod CAEN 7112, a cumparat de la o persoana fizica (ne autorizata) in anul 2015, un autoturism pe baza unui contract de vanzare-cumparare, cu 20.000lei. An fabricatie 2008.
In cadrul societatii, autoturismul a fost folosit de persoanele cu functii de conducere.
La bonurile de motorina, cheltuielile de functionare, intretinere si reparatii, am dedus 50% din TVA (dreptul de deducere 50%).
Luna aceasta se va vinde autoturismul catre o persoana fizica/societate neinregistrata in scopuri de TVA, la pretul de 3.000 lei.
Intrebarea mea este daca factura se face:
1- 3.000 + 570 (TVA) = 3570
2- Trebuie sa colectez TVA, daca la achizitie nu am avut TVA de dedus?
3- 3.000 + 0 (TVA) = 3.000 lei, in cazul in care am posibilitatea sa nu colectez TVA, daca este posibil, va rog sa-mi indicati si articolul din CF.
4- As dori si o monografie contabila.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
O zi frumoasa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Vanzare autoturism

#2 Mesaj de tomac »

Se întocmește factură cu TVA pentru că nu intră la scutiri. Și veți colecta TVA.
461=7583
461=4427
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

csoriki
Mesaje: 25
Membru din: Vin Feb 08, 2013 2:17 pm

Re: Vanzare autoturism

#3 Mesaj de csoriki »

Multumesc dl. tomac!
As mai avea 3 intrebari:
1- Contul 461 se foloseste si in cazul in care clientul (cumparatorul) este o persoana fizica (ne autorizata) si in cazul in care clientul este o PJ?
2- Trebuie sa scot de la mijloace fixe si sa trec la marfuri ?
2- Aceasta factura (vanzarea autoturismului) cum se raporteaza in D394? Exista un cartus/un rand/un punct/un cod ... unde se trece baza de impozitare si TVA-ul?
Multumesc!
O zi frumoasa!

Avatar utilizator
lupitaa
Mesaje: 207
Membru din: Mie Iun 27, 2007 12:00 am
Localitate: Reșița
Contact:

Re: Vanzare autoturism

#4 Mesaj de lupitaa »

1. Dacă prețul este 3000 lei (în cazul în care atât încasați de la client), valoarea facturată va fi 2521,01 + TVA 478,99. Conturile sunt cele indicate de tomac (valabile atât pentru vânzarea către PF cât și către PJ), cu mențiunea că, dacă nu se încasează pe loc, la TVA ar trebui să fie 4428.TI.
2. Mașina nu trebuie transferată la mărfuri, în schimb trebuie scoasă din evidență de la imobilizări. Dacă ați operat-o în ecranul de imobilizări cu ocazia achiziției, se scoate tot prin ecranul de imobilizări, al doilea tab (lângă "Lista imobilizărilor"), unde dați "Adaug" și alegeți "Vânzare", iar după validare, Saga generează nota contabilă de scoatere din evidență.
3. Bănuiesc că 394 o generați tot cu saga. În cazul acesta, dacă operați vânzarea prin Ieșiri, lăsați în seama programului preluarea în 394 (bineînțeles, cu condiția să fi creat corect clientul – CIF/CNP și adresă).
https://adilupita.wordpress.com/

Scrie răspuns