Alimentaţia publica - productie sau comerţ cu amanuntul?

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
badoid134
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mar 15, 2017 12:04 pm

Alimentaţia publica - productie sau comerţ cu amanuntul?

#1 Mesaj de badoid134 »

Sub aspect contabil alimentaţia publică este o activitate de comerţ cu amanuntul sau o activitate de productie?
Se poate tine evidenta contabila a unui restaurant NUMAI cu gestiuni (bar, bucatarie) global-valorice? Temei legal, implicatii fiscale fata de cantitativ-valoric?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Alimentaţia publica - productie sau comerţ cu amanuntul?

#2 Mesaj de tomac »

Este prestare de servicii.
Și da, puteți ține o evidență chiar global valorică specifică activității de comerț dacă politica dvs contabilă prevede asta.
Nu există nicăieri scris că la alimentație publică se ține o evidență cantitativ-valoric obligatoriu și nici că aceasta este una de producție. Este alegerea profesionistului contabil și el decide ce este mai bine și mai eficient pentru firma respectivă, el decide dacă poate contabiliza global-valoric sau nu, etc. Ideea e să o facă bine și corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nitah
Mesaje: 346
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: Alimentaţia publica - productie sau comerţ cu amanuntul?

#3 Mesaj de nitah »

In situatia tinerii evidentei global valoric ,ar fi mult mai simplu ...Dar ,in cazul unei Patiserii ,se poate organiza evidenta contabila ca la un Magazin de comert ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Alimentaţia publica - productie sau comerţ cu amanuntul?

#4 Mesaj de tomac »

Da, se poate dacă ești suficient de bine documentat pentru a putea da un preț de vânzare la tot ceea ce cumperi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

badoid134
Mesaje: 15
Membru din: Mie Mar 15, 2017 12:04 pm

Re: Alimentaţia publica - productie sau comerţ cu amanuntul?

#5 Mesaj de badoid134 »

Poate ajuta:

Strategii de stabilire a prețurilor în funcție de costuri și profit
Din punct de vedere al costurilor implicate, se folosesc mai multe metode de stabilire a prețurilor. Iată câteva dintre ele.

1. Stabilirea prețului în funcție de adaos
Aceasta este o metodă de „școală veche”, ca să zicem așa, care combinată cu procentul ideal de food cost, îți poate asigura profitul.

Folosind procentul costului alimentar (calculat după modul explicat la capitolul anterior), determini adaosul pe care să-l aplici. Să zicem că procentul de food cost e 33%.

Folosește următoarea formulă:

Adaos = 1 / procentul de food cost

Folosind procentul luat drept exemplu, adaosul în acest caz va fi egal cu 1 / 33% = 3,03

Următorul pas va fi determinarea prețului din meniu.

Folosește următoarea formulă:

Preț de vânzare = costul porției x adaos

Spre exemplu: dacă o porție de spaghete cu sos bolognese te costă 10 lei și adaosul practicat în restaurant este de 3,03, atunci prețul de vânzare din meniu va fi 10 lei x 3,03 = 30,3 lei.

Cu alte cuvinte, ar trebui să vinzi cu cel puțin 30,3 lei o porție de spaghete dacă vrei să menții adaosul de 3,03, care reprezintă 33% procentul costului alimentar (10 lei prețul de cost al produsului / 30,03 lei prețul de vânzare).

Apoi verifică dacă prețul este aliniat cu cele practicate pe piață și compară-l cu cel din meniurile concurenței. Dacă la ei costă mai mult, atunci poți ajusta și tu prețul așa încât să obții mai mult profit. Dacă la ei costă mai puțin, va trebui să revizuiești food cost-ul.

https://consultant.restograf.ro/meniul-de-restaurant-de-la-a-la-z/cum-calculezi-food-cost-ul-si-stabilesti-preturile-de-vanzare/

Scrie răspuns