transfer

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
campeanue
Mesaje: 7
Membru din: Vin Mar 30, 2007 12:00 am

transfer

#1 Mesaj de campeanue »

buna...
am si eu o nelamurire in privinta efectuarii transferului de marfa de la o gestiune cantitativ valorica in alta gestiune global valorica...am creeat 371.01/607.01/707.01 totul e ok...pana aici...am descarcat noua vresiune saga 3.0 si cand fac transfer de la depozit la magazin nu imi apare TVA?...imi cere pretul de vanzare cu TVA...il pun iar cand scot NIR la coloana de TVA nu apare TVA Ci 0...poate reuseste cineva sa ma ajute...am citit ceva pe forum si am ajuns...aici :oops: multumesc

dragane589
Mesaje: 115
Membru din: Vin Aug 10, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de dragane589 »

poti face in felul urmator: creezi furnizor -depozit-ct 482
si cand faci iesirea catre mag- la tip document te duci pe A(aviz)
si la intrari in mag la fel tot cu aviz, -normal ca pretul de intrare din depozit in magazin nu contine TVA
incearca asa!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de paturcai »

Buna sa-ti fie inima si tie.
Cam ai o problema apropos de modificarea modalitatii de evidentiere si descarcare a gestiunii.
De ce?!
Conform principiilor contabile (permanenta metodelor) se pune un semn de intrebare privitor la explicatia pentru care ai decis sa modifici acest mod de abordare.
Sunt cazuri exceptionale cand se decide modificarea abordarii in efectuarea de modificari legate de gestiune. Modificarile sunt un rezultat al unei evaluari economice foarte serioase. Evaluarea trebuie sa fie solida si sa explice foarte detaliat de ce anume schimbi aceasta metoda de descarcare.
Si de ce tinem cu dintii de aceste metode?
Metodele alese asigura predictibilitatea in timp a evolutiei cifrei de afaceri si a impactului vanzarilor/cumpararilor firmei.
Daca eu modific asa din 3 in 3 ani modalitatea de descarcare de gestiune inseamna ca ceva este in neregula si mai mult transmit celor care vor vedea situatiile financiare anuale ca sunt o firma neserioasa.
Metoda de evidenta privind descarcarea de gestiune sau gestiunea in sine nu se schimba daca se schimba contabilul. Si cu siguranta ca de aceasta data contabilul este cel care a luat o astfel de hotarare.
Nu acesta este rostul unei astfel de abordari.
Nu inseamna ca o evidenta global-valorica va diminua taxele pe care firma le plateste la stat. Este o abordare periculoasa si nefasta pentru practicienii mai putin experimentati.

Aici se gaseste aproape tot ce s-a discutat despre situatiile solicitate.
http://sagasoft.ro/forum/viewtopic.php? ... t=transfer
http://sagasoft.ro/forum/viewtopic.php? ... t=transfer
http://sagasoft.ro/forum/viewtopic.php? ... t=transfer
http://sagasoft.ro/forum/viewtopic.php? ... t=transfer
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

campeanue
Mesaje: 7
Membru din: Vin Mar 30, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de campeanue »

multumesc pentru raspuns...dar tot nu am reusit...avem un depozit in care marfa intra fara TVA si o trimitem in magazine unde se pune TVA...pana acum asa am facut iesire cu aviz si intrare tot cu aviz...dar trebuiesc introduse produsele de 2 ori si e multa munca...la fiecare transfer sunt peste 200 produse...vroiam sa folosesc obtiunea transfer ca era mult mai comod ...dar oricum multumesc mult...nu ma asteptam sa mi sa raspunda asa de repede...weekend placut la toata lumea

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#5 Mesaj de tomac »

Puteti folosi si partea de transfer. De ce sa nu puteti?
Intrati la Operatii-Transferuri si introduceti un transfer unde la gestiunea predatoare treceti depozitul si la primitoare treceti magazinul cu amanuntul (gestiune ce trebuie definita in prealabil in Fisiere-Gestiuni ca fiind de tip global-valoric).
Veti vedea ca in partea de detalii se va activa si rubrica pret vinzare. Il completati si salvati. Veti putea lista aviz, nota de transfer precum si NIR.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

campeanue
Mesaje: 7
Membru din: Vin Mar 30, 2007 12:00 am

#6 Mesaj de campeanue »

buna ziua,domnule tomac
chair asteptam sa mi scrie-ti din ce am vazut pe site sunteti unul din cei mai buni ...la raspunsuri...introduc datele in transfer..iar cand dau tiparirea NIR la pret de vanzare cu TVA imi apare toata suma care o pun...si la TVa zero...c-am asta e problema ca nu mi apare defalcat TVA-ul...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#7 Mesaj de tomac »

Verificati la Fisiere-Gestiuni ca gestiunea magazinului sa fie definita corect, global-valoric si ca procentul de TVA sa fie completat cu 19, pe ultima coloana din tabela de gestiuni, numita "TVA%".
Apasati F1 dupa ce intrati la Fisiere-Gestiuni si vedeti in help modul de definire a acestora.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

campeanue
Mesaje: 7
Membru din: Vin Mar 30, 2007 12:00 am

#8 Mesaj de campeanue »

se pare ca azi nu prea vrea sa mi mearga bine...
am verificat... apare 19 in ultima casuta la fisiere gestiuni...dar la coloana de Tva tot zero este...ce mi se mai pare ciudat si poate vi se pare cunoscut dupa ce fac transferul ...validez...si imprim TRANSFER...stiti sunt 2 coloane cu denumire/cod articol transferat...doar prima coloana se completeaza...cea de-a doua nu o pot completa...daca aveti un mail sa va trimit atasat o copie...multumesc

campeanue
Mesaje: 7
Membru din: Vin Mar 30, 2007 12:00 am

#9 Mesaj de campeanue »

inca mai astept un raspuns...domnule tomac... cand aveti timp poate reusim sa rezolvam aceasta problema

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#10 Mesaj de tomac »

Nu inteleg ce nu va iese!
Trebuie sa aveti asa:
- 2 gestiuni create in Fisiere-Gestiuni - o gestiune cantitativ-valorica (depozit) si o gestiune global-valorica (magazin).
- intrarile in gestiunea "depozit" se opereaza pe articole (cantitativ-valoric) folosind tipurile de articol
- intrarile in magazin se opereaza pe nedefinit
- pentru transfer:
........1. Intrati la Operatii-Transferuri
........2. Dati "Adaug" in ecranul de antet
........3. Completati informatiile solicitate: data, gestiunea predatoare (depozitul), gestiunea primitoare (magazinul) si salvati
In mod normal, acum trebuie ca in ecranul de detalii de jos, sa va apara implicit coloana pret vanzare.
........4. Treceti in ecranul de detalii si adaugati un produs, completind codul sau denumirea produsului ce-l predati, cantitatea transferata din depozit in magazin si pretul de vinzare in magazin al produsului respectiv.
In cazul in care gestiunea primitoare este una evaluata global valoric - NU SE COMPLETEAZA CODUL ARTICOLULUI PE COD DESTINATIE. Acea rubrica are sens la transfer intre 2 gestiuni cantitativ-valorice.
Dupa ce terminati validati operatiunea.
Veti putea lista:
- Nota de transfer - apasind butonul "Transfer" - document utilizat in cazul transferurilor intre gestiuni situate teritorial la aceiasi adresa
- Aviz - apasind butonul "Aviz" - document utilizat daca transferul se face intre gestiuni aflate in locatii teritoriale diferite
Ambele reprezinta:
- document de descarcare a gestiunii ce preda bunurile
- document pe baza caruia se face NIR la gestiunea ce primeste bunurile
In ambele cazuri aceste documente nu contin rubrica de TVA pentru ca nu este relevanta.
Listati NIR pentru a-l anexa la unul din aceste documente si pentru a-l avea la magazin. NIR contine si TVA, mai exact valoarea TVA neexigibil.

De aceea nu inteleg postarea anterioara. La ce TVA va referiti?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns