Particularitati contract de arenda ,firma de agricultura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
adriela11
Mesaje: 86
Membru din: Mar Feb 23, 2010 12:00 am

Particularitati contract de arenda ,firma de agricultura

#1 Mesaj de adriela11 »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in lamurirea unor probleme :
-incepand cu 01.01.2012 contractele de arenda se inregistreaza la organul fiscal in raza caruia este inregistrat contribuabilul , dar se inregistreaza si la organul fiscal unde se afla terenurile luate cu arenda?

-firma care are ca obiect de activitate agricultura si face plata contractelor de arenda in natura (cereale) trebuie sa fie platitoare de TVA?

Am rugamintea daca ma poate sfatui cineva unde pot sa citesc despre particularitatile unei astfel de firme-(obiect de activitate agricultura,lucreaza cu contract de arenda)- (registre obligatorii,obligatii fiscale etc).

Multumesc frumos!

totha332
Mesaje: 8
Membru din: Vin Feb 05, 2010 12:00 am

Re: Particularitati contract de arenda ,firma de agricultura

#2 Mesaj de totha332 »

Nu are relevanta din punctul de vedere al incheierii ctr de arenda daca firma este sau nu platitoare de TVA. Doar la inregistrarile contabile. Plata in natura este o vanzare de produse finite cu valoarea careia achiti arenda, aici intervine sau nu inregistrarea TVA

vilaud
Mesaje: 34
Membru din: Mie Apr 14, 2010 12:00 am

Re: Particularitati contract de arenda ,firma de agricultura

#3 Mesaj de vilaud »

Buna seara.Vreau si eu o lamurire.Am inregistrat factura cu plata in natura (grau+tva), dar nu a fost preluata in RJIP .Trebuia cumva in casa sa o inregistrez si ca plata si ca incasare?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Particularitati contract de arenda ,firma de agricultura

#4 Mesaj de tomac »

În RJIP se înregistrează, așa cum spune și numele acestuia, plata sau încasarea efectuată de unitate, nicidecum facturile primite/emise.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vilaud
Mesaje: 34
Membru din: Mie Apr 14, 2010 12:00 am

Re: Particularitati contract de arenda ,firma de agricultura

#5 Mesaj de vilaud »

Multumesc pentru raspuns.Asa am considerat si eu dar fiscul imi cere sa-i arat unde am inregistrat factura de grau (arenda platita in natura).Ea apare numai in registrul de vanzari la tva.Imi spune ca nu am facut venit.

Scrie răspuns