Pierdere calitate de SRL-d

Mesaj
Autor
urs553
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iun 19, 2013 10:15 am
Localitate: Oradea

Pierdere calitate de SRL-d

#1 Mesaj de urs553 »

Descrierea situatiei:
Asociatul unic al unui SRL-D cesioneaza 50% din partile sociale catre o persoana fizica ,care nu indeplineste nici conditia de varsta, nici conditia de intreprinzator debutant.
Drept urmare societatea pierde calitatea de SRL-D
Societatea respectiva a beneficiat doar de facilitatea de scutirea de CAS, si de scutirea de la plata pentru taxele ORC la infiintare.
Taxele ORC s-au recuperate de ORC, cand s-a depus documentatia pt cesionarea partilor sociale.
Intrebare:
Ce obligatii(de informare AIPPIM,de restituire a facilitatii) are in acest caz societatea?

Dupa parerea mea, in acest caz facilitatea se considera acordat necuvenit, si se recupereaza conform art.9(1) lit. C din OUG6
Am dat un telefon la AIPPIMM oficiul territorial CLUJ, si am adresat aceasta intrebare, si am primit un raspuns ciudat : in acest caz, nu se recupereaza faciltatea de scutire.
Din pacate doamna,care mi-a oferit raspuns deloc nu a fost hotorata.

Pareri, opinii, cazuri in practica?

olead
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 25, 2014 12:54 pm

Re: Pierdere calitate de SRL-d

#2 Mesaj de olead »

Programul pentru stimularea înființării și dezvoltării microintreprinderilor de către întreprinzatorii tineri a fost stabilit prin OUG 6/2011 pentru stimularea înfiinţării şi dezvoltării microîntreprinderilor de către întreprinzătorii tineri, modificat de Legea 97/2014 și HG 96/2011 privind aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 6/2011 pentru stimularea infiintarii si dezvoltarii microintreprinderilor de catre intreprinzatorii tineri.

Fiind o facilitate fiscala, va trebui sa va adresati ANAF - Serviciul asistenta contribuabili
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Co ... /bihor.htm
https://www.anaf.ro/arondare/
sau Ministerului Economiei, prin Departamentul pentru Întreprinderi Mici şi Mijlocii, Mediul de Afaceri şi Turism (fost A.I.P.P.I.M.M.) http://www.imm.gov.ro/55/Dialog-IMM
In fapt, ONRC ar fi trebuit sa notifice Ministerul Economiei, prin Departamentul pentru Întreprinderi Mici şi Mijlocii, Mediul de Afaceri şi Turism (fost A.I.P.P.I.M.M.) de pierderea calitatii de microintreprindere debutanta care ar fi trebuit sa va calculeze cuantumul obligatiilor fiscale accesorii conform OUG 6/2011 art.12.

Dupa parerea mea, SRL-D dvs. nu si-a indeplinit obligatiile prevazute la art. 4 lit a.
a)să notifice în scris cu privire la înfiinţare oficiul teritorial pentru întreprinderi
mici şi mijlocii şi cooperaţie (O.T.I.M.M.C.) al A.I.P.P.I.M.M. în a cărui rază de
competenţă îşi are sediul social, în termen de cel mult 10 zile lucrătoare de la
înregistrare, în vederea luării în evidenţă.
Si drept urmare, cum am putea scoate pe cineva din evidenta daca nu este in evidenta?

urs553
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iun 19, 2013 10:15 am
Localitate: Oradea

Re: Pierdere calitate de SRL-d

#3 Mesaj de urs553 »

@olead

1. Am mai adresat o intrebare Serviciului de asistenta contribuabil din cadrul ANAF referitoare la prevederile OUG6/2011 , dar am primit un raspuns in care sunt indrumat sa ma adresez Ministerului Economiei, avand in vedere ca acest minister a initiat oug6.

2. Nu am zis cu niciun cuvant, ca nu am depus notificarea la AIPPIMM(respectiv OTIMMC Cluj ) privind infiintarea societatii si pentru luare in evidenta.Notificarea era depusa in termen.

Va multumesc.

Scrie răspuns