Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
sgarburav
Mesaje: 23
Membru din: Mar Apr 04, 2006 12:00 am

#91 Mesaj de sgarburav »

Va multumesc tuturor pentru sustinere.

Sunt consternata daca incep sa citesc printre randurile trimise de unii dintre dvs.
Stiu ca sunt datoare unora cu niste raspunsuri, insa ma gandesc serios daca sa le dau sau nu.
Daca ar fi un forum cu circuit inchis, v-as scrie cate propuneri am primit pe email de la voi, in vederea intalnirii cu cei de la ANAF, insa nu o voi face decat dupa ce se va termina.
Ajung la concluzia ca cei care au initiativa sau iau pozitie sunt pusi la zid sau clar au un interes ascuns. Interesul meu ascuns era ca mi s-au deschis niste usi si mi-as fi dorit sa schimb ceva, orice, cat de mic, in asa fel incat sa fim tratati cu respect, TOTI si in mod egal.
Pe acest forum am ajuns prin intermediul protestului pe care l-am lansat public si imi cer scuze ca nu am fost activa pe forum pana acum, cu toate ca folosesc Saga de multa vreme.
Daca nu dau raspunsuri la probleme tematice, probabil nu am ce cauta aici.

Este de felicitat prezenta Micaelei Jugravu in emisiunea referitoare la propunerea legislativa.
Atata vreme cat a luat atitudine si a avut curajul sa isi exprime o opinie publica, curaj pe care nu il au multi, este de toata lauda.
Dar e ma simplu sa ne ascundem in spatele unor nick-name-uri si sa carcotim sau sa numaram banii ipotetici pe care ii vor castiga altii ca urmare a acestei propuneri legislative.

O seara buna si cu ganduri bune.
Viata e mult prea grea ca sa ne-o ingreunam unii altora.

Valentina Sgarbura

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#92 Mesaj de florescud »

Da,dna Valentina,dar cand a fost vorba de contractele de munca in part time,si dna Jugravu a dat-o cotita...Eu m-am referit strict la subiectul topicului.V-am urmarit si eu putin aseara, am vazut ca inteveniti in cazul unui litigiu intre stat si firma, asta este rolul dvs,al expertului contabil,nimic nou.Faptul ca apareti la tv,nu inseamna pentru mine ca trebuie sa merg pe mana dvs,cred ca ati simtit un prilej de afirmare si imediat ati ''marsat''.Eu tot nu am primit raspuns de la dvs la ce v-am intrebat,deci,cu atat mai mult nu pot sa va acord credit.Ceilalti colegi,sa faca cum doresc,personal, am o alta propunere:am vazut ca pe forumul conta.ro, colegii au facut o petitie,haideti sa ne alaturam lor,caci vad ca are ecou,nu cred ca ne trebuie asociatii cu cotizatii(suna a ceccar,etc...).Personal,cred ca proiectul de modificare a legii contabilitatii este un raspuns al expertilor contabili la faptul ca declaratia 101 trebuie certificata de consultanti,iar expertul sa nu faca nimic????Chiar nu vede nimeni chestia asta??
Si,dna Valentina,apropo de ce spuneati aseara in emisiune,ca mi-am adus aminte:eu am avut 4 controale de la garda,de cand mi-am infiintat firma si nu am primit niciodata amenda,deci exista si controale fara amenzi!

cretum
Mesaje: 810
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

#93 Mesaj de cretum »

Am urmarit toata emisiunea ,cu interes si as dori din toata inima sa se schimbe ceva in folosul nostru( ma refer in special la cei mai tineri ca mine) sa auda cine trebuie sa auda si mai ales sa judece asa cum trebuie.Avem un reprezentant bun pe Dn. Valentina.

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#94 Mesaj de teodorg133 »

Si,dna Valentina,apropo de ce spuneati aseara in emisiune,ca mi-am adus aminte:eu am avut 4 controale de la garda,de cand mi-am infiintat firma si nu am primit niciodata amenda,deci exista si controale fara amenzi!...citat din coleg Florescud...

M-as mira...tare !!!!...mai exista minuni pe lumea asta !!...e greu sa fii atat de perfect cum vor d.lor !! :wink: :wink: :oops:
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#95 Mesaj de danilevicis »

La ce spunea florescud:
1.Si eu am acelasi scepticism cu privire la initiativa unei asociatii (cand aud de asta, ceva ma strange in spate) si sa nu aud, comentarii ca asa is romanii, nu stiu sa fie uniti sa isi reprezinte interesele, ca nu inghit din astea.
2. Referitor la garda, din experienta, cand au tematica, iau amenda, dar, nu sunt suparata, caci ce e al cezarului sa fie al cezarului, nu are rost sa ma stresez, mai ales daca sunt lucruri minore.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#96 Mesaj de paturcai »

Nu doresc nimanui sa aiba control de la Garda si pentru faptul ca a avut un colt indoit la un document sa primeasca amenda.
Garda trebuie sa si avertizeze contribuabilul iar amenda sa fie o masura exceptionala.
As fi curios sa intreb pe FlorescuD daca Garda a intrat "adanc" in bucataria interna: a luat pixul si a refacut calculul impozitului pe profit, sau macar din bun simt a comparat decontul de TVA cu jurnalele, asa de sanchi.
FlorescuD considera-te fericita daca asa cum spunea DanileviciS ai picat intr-o zi buna de-a lor pentru ca isi facusera "plinul" pana la tine.
Nu este o regula pentru a scrie pe forum si a aparea la TV.
Chiar nu acest lucru este relevant.
Relevant este sa avem curaj sa ne aparam si noi drepturile.
Acesta il consider eu un curaj.
Atat cat a putut, Valentina, a vorbit. A avut aceasta sansa pe care multi dintre noi nu o au. Nu este o eroina ci este unul dintre noi: un contabil in primul rand care a iesit sa se bata atat cat a inteles ea ca poate sa o faca.
N-am fost niciodata la o emisiune televizata. M-as pierde si nu as putea cred sa scot niciun cuvant. Dar da-mi Doamne posibilitatea sa ajung acolo fie si pret de o clipa. Si o sa ajung!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#97 Mesaj de albul498 »

totusi nimeni nu pune punctul pe I chiar toti colegii mei de pe acest forum sant experti contabili?si doar eu nu m-am inscris la cecar?oare?sa inteleg ca ar trebui sa acceptam idea ca trebuie sa mai dam cateva asa zise examene ca sa ne luam acel nume de expert ?oare chair noi economistii cu studii superioare ,nu santem la acelasi nivel cu acesti experti?..........oare chiar nu aveti raspunsuri in acest sens....eu o sa incerc singura sa-mi duc crucea si sa combat aceasta idee tampita din lege

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#98 Mesaj de florescud »

Da,garda a intrat adanc de fiecare data,de 3 ori au venit pe control incrucisat si odata pe control tematic.Au verificat fiecare act,ultima data au venit 3,ca m-am si speriat,nu aveam loc la masa pentru toti,ideea e ca i-am combatut(cunoscand legislatia destul de bine)la orice incercau sa gaseasca.Nu mi-au refacut impozitul pe profit,nu cred ca e treaba lor,ci a celor de la finante.S-au legat odata ca aveam o factura de la un furnizor,care nu trecuse adresa noastra ,dar am reusit sa-i combat.

Eu cred ca momentan nu mai avem ce face,cred ca deocamdata e bine ca am facut valuri pe toate forumurile de contabilitate si ne-am facut auziti.Cred ca e bine sa ne alaturam colegilor de pe conta.ro,vom fi mai multi si unde-s multi puterea creste!
Nu contest ca din punct de vedere al fisclitatii,relatiei cu ANAF,dna Valentina are acelasi interes cu noi si daca va lupta,va lupta intai pentru ea,iar noi vom fi beneficiari ai luptei dansi(daca o va si castiga...).Dar,pentru subiectul topicului,e ca si cum ai pune lupul paza la oi...Parerea mea.
:shock:

Daca sunteti de acord,spuneti pe forum,facem o scrisoare de adeziune in numele membrilor nostri si o trimitem la conta.ro.Eventual si propunerile noastre.

oricum vor mai fi dezbateri(dupa cum spunea si prea isteata deputata) si in functie de asta mai vedem.Copilul trage de mouse,asa ca mai revin cand face nani,acum trebuie sa initiez o asociere cu el....

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#99 Mesaj de danilevicis »

nu merge nici cu o petitie on line, nu ne vor baga in seama.
uitati cazul concret al luptei calugarilor ortodocsi, campania anti-cip, care s-a finalizat cu strangerea a efectiv sute de mii de semnaturi anul trecut, cu inaintarea spre referendum, cerere depusa la registratura prezidentiala si care s-a finalizat negativ, a trecut in parlament 65% voturi pro lege.
Va dau un caz (dintr-un alt domeniu), pe care eu l-am urmarit personal, am vazut ce campanie uriasa s-a dus, iar politicienii au facut tot cum au vrut ei. Asa ca pe mine nu ma incalzeste nici o petitie on line, ca nici nu se uita.
Vorba lui septimiu, ori emigrarea, ori bataia
http://atitudini.com/bilant-al-campaniei-anti-cip/
un mic extras:
In data de 16 Sep­tem­brie a.c., avo­catul Mihai Rapcea si-a dus dosarul 543/2/2009 la inalta Curte de Casatie si Justi­tie, dosar la care a mai adau­gat inca 11.000 de cereri de inter­ven­tie in cauza, in total 16.000. Din cauza grevei mag­is­tratilor, pro­ce­sul a fost amanat."
"De aceea le-am si luat cu noi (semnaturile, nota mea) la Par­la­ment, poate cineva le va baga in seama. Din momen­tul in care am obser­vat uri­asa indo­lenta a cla­sei politice con­tem­po­rane, am luat hotararea de a crea un sin­gur tip de for­mu­lar, prin care sa cerem Presed­in­tiei Romaniei orga­ni­zarea unui Ref­er­en­dum pe tema actelor si supraveg­herii elec­tron­ice. Stiam ca Presed­in­tele Basescu a declarat Luni, 9 Mar­tie, in cadrul unei emi­si­uni tele­vizate, ca el isi va face pas­aport bio­met­ric; mai mult, a pro­mul­gat toate masurile refer­i­toare la car­tile de iden­ti­tate elec­tron­ice si la pas­apoarte. Cu toate aces­tea, am cerut, in numele sutelor de mii de oameni care ne trim­sesera sem­na­turi, drep­tul la opinie intr-o tara in care nimanui nu ii pasa de noi."
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#100 Mesaj de teodorg133 »

Pai , haideti dragii mei sa facem o petitie direct la dl.Basescu !!!...zic eu, ca poate, oricat ar fi el de presedinte, o putere tot are sa influenteze guvernul, ca doar n-o fi doar de poza, ca si regine Angliei...ma tot strofoc cum sa facem, ce sa facem....eu am incredere in Base, e constantean de-al nostru, pana acum, cand i s-a cerut ajutorul, a facut ceva....ce ziceti ? :oops: :oops:
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#101 Mesaj de florescud »

Da, e o idee,sa facem o scrisoare la :Presedintie si la camera deputatilor,pe care sa o distribuim la televiziuni ce ar putea dezbate pe aceasta tema(realitateatv,money chanel,antena 3),pentru a ne face cunoscute public opiniile legate de acest proiect de modificare.Sau sa facem o scrisoare deschisa catre Presedintie si camera deput.pe care sa o dam publicitatii prin intermediul televiziunilor.
Si fiindca nu se ofera nimeni,o sa incerc eu sa o concep,iar voi sa veniti cu completari,sau ce o sa credeti ca mai trebuie scris.O sa incerc sa fac acest lucru,pana maine dimineata,caci vreau sa citesc putin si Codul muncii,sa vad cand pot in liniste.Pe urma,poate administratorul forumului sa o transmita in numele nostru la televiziuni.Ce parere aveti?

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#102 Mesaj de danilevicis »

merge, asa... sa aparem si noi la stiri... hi hi..si dupa aia, liniste
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#103 Mesaj de albul498 »

este foarte buna ideea colegului florescud,poate asa o sa ne facem intelesi si vom reusi sa impiedicam acest proiect de lege.Nu vreau sa cred ca vor ramane indiferenti la aceste discutii .....

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#104 Mesaj de albul498 »

acest forumare foarte multi economisti extraordinari care ne pot reprezenta f bine de ex.dragul nostru Tomac care indiferent de ora din zi si noapte a fost pe forum cu raspunsuri si sfaturi ,Paturcai,Septimiu si altii care au reusit sa dea acestui forum o forma bine gandita si un sprijin ptr noi ceilalti.Si cred ca in fata lor ar trebui sa spunem Jos Palaria!

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#105 Mesaj de florescud »

Sunt de acord,dar de ce nu sunt alaturi de noi acum?
Am reusit sa concep scrisoarea(nu a fost chiar asa degreu,cum am crezut),o voi posta mai jos ,va rog sa o completati sau daca mai aveti alte idei de imbunatatire,va rog sa interveniti.Sper sa fie ok,in mare,daca nu,imi cer scuze ,atat m-am priceput.

Domnule Presedinte,domnilor deputati,

Suntem un grup de economisti si contabili fara apartenenta la organisme precum Ceccar,sau altele asemenea,activi pe forumul de contabilitate Saga,ce cuprinde un nr. De ....... persoane,care in urma dezbaterilor intense am decis sa va adresam urmatoarea scrisoare deschisa,referitor la intentia de modificare a Legii Contabilitatii,in legatura cu modalitatile de organizare si conducere a contabilitatii unei firme.
Dorim pe aceasta cale sa raspundem motivelor ce au determinat deputatii PDL sa purceada la intocmirea proiectului de modificare a Legii Contabilitatii si sa ne facem cunoscute parerile legate de aceste modificari.

1.Nu suntem de acord ca un compartiment contabil trebuie sa aiba mai mult de o persoana si nici cu obligatia incadrarii cu norma intreaga,asa cum rezulta foarte clar din Alin.(2) al Art.10.Consideram ca in aceasta situatie, s-ar ingradi dreptul constitutional la exercitarea profesiei de economist sau contabil si de asemenea Codul muncii in vigoare.
Firmele trebuie lasate sa-si organizeze contabilitatea in functie de activitatea prestata(cu respectarea legislatiei in vigoare),nu poate fi obligata o firma sa angajeze cu norma intreaga 2 economisti/contabili,atata vreme cat volumul de activitate nu necesita asa ceva,ar fi chiar daunatoare societatilor aceasta politica,prin cresterea nejustificata a costurilor.
Deputatii au sustinut ca motiv pentru aparitia acestor noi precizari,ca se incalca Codul muncii,prin depasirea celor 48 de ore stipulate,dar sa nu uitam ca aceste ore se refera la un singur contract de munca,la un singur angajator.Nicaieri in Codul muncii nu se limiteaza numarul de contracte de munca ,in acest fel,fiecare avand libertatea,ca in timpul sau liber sa-si exercite meseria,in baza unor contracte de munca cu timp redus.

De asemenea,am auzit si motivul conform caruia aceste modificari ar limita munca la negru,lucru neadevarat,penrtu ca legea ,asa cum este ea in vigoare nu permite tinerea evidentelor contabile decat in baza unui contract individual de munca,deci nici nu se pune problema muncii la negru,in cazul economistilo/contabililor.Chiar daca exista un contract de munca cu 2 ore ,se platesc toate contributiile aferente.

2.Nu suntem de acord cu prevederile alin.3,al art.10,asa cum se doreste modificat,pentru ca se considera ca persoanele ce au studii superioare,pe a caror diploma de absolvire scrie ‘’economist’’nu pot conduce contabilitatea unei firme,ceea ce din punctul nostru de vedere e greu de inteles,nu putem fi de acord ca daca nu suntem membri cotizanti ai Ceccar,nu ne mai putem exercita meseria.Din nou se incalca dreptul constitutional la munca!

Parerea noastra este ca prin aceste modificari se doreste o replica data de catre Ceccar, consultantilor fiscali,care au obtinut,tot printr-o politica nedreapta,dreptul de certificare a declaratiei 101,contra cost,acest lucru insemnand un venit important pentru membrii CCF,probabil si cotizatii mai mari.Intelegem frustrarile acestei organizatii,dar va rugam sa ne sprijiniti in a nu fi noi victima in acest joc murdar.

Avem nevoie de sprijinul dvs,pentru exercitarea meseriei de economist,sau contabil,conferita de diplomele universitare sau preuniversitare,pe care nici un organism nu ni le poate lua.De asemenea, ne dorim sa nu ne trezim ca situatiile semestriale si anuale sa trebuiasca vizate de catre experti contabili,pentru ca avem calitatea de a semna si raspunde in fata legii pentru situatiile intocmite,tot in baza diplomelor de licenta obtinute.
.Propunem macar redefinirea notiunilor de expert contabil si consultant fiscal,daca nu a institutiilor ce guverneaza aceste persoane,pentru ca fiecare sa-si exercite meseria sau calitatea acolo unde este locul fiecaruia .

Aceasta scrisoarese poate fi folosita si in cadrul emisiunilor pe aceasta tema,ea reprezentand punctul de vedere al economistilor,nemembri Ceccar.

Scrie răspuns