Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#271 Mesaj de paturcai »

Nu se supara nimeni pe nimeni.
Trebuie sa ne unim asta e acum problema noastra:
Numar de fax daca cineva nu vrea sa foloseasca e-mailul pentru adeziuni: 0318.17.1839
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#272 Mesaj de albul498 »

[email protected] scrieti exact asa la destinatar.sau sunati la tel 0727205170 si am sa va explic

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#273 Mesaj de albul498 »

va mai trimit o adresa de email [email protected]
este scris marius liniuta jos albu 74 si mai departe @yahoo.com

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#274 Mesaj de albul498 »

inca o data mii de multumiri paturcai este o persoana extraordinara care reuseste sa tina 2 grupuri unite ptr a razbi in acest razboi impotriva celor care ne vor raul. :wink:

Avatar utilizator
stire
Mesaje: 405
Membru din: Vin Iun 16, 2006 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#275 Mesaj de stire »

sper ca si cei care sunt pe avocatnet.ro sa se alature , am postat acolo adresele de email si formularul gasit pe conta.ro
Never say never !

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#276 Mesaj de albul498 »

revin intr-o ora,am reusit sa obtin o intalnire cu d-nul mircea cosma de la psd,ca sa -i inmanez si dansului aceasta scrisoare

alupeio634
Mesaje: 49
Membru din: Mar Oct 31, 2006 1:00 am

#277 Mesaj de alupeio634 »

la ce post vad si eu scrisoarea asta ? sunt 19 pagini, oameni buni, nu am timp acum sa citesc tot, nu va suparati, va rog frumos

Avatar utilizator
zoldhegyii899
Mesaje: 67
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

#278 Mesaj de zoldhegyii899 »

pag.7 jos
Adevarul pur si simplu, e rareori pur si niciodata simplu.

alupeio634
Mesaje: 49
Membru din: Mar Oct 31, 2006 1:00 am

#279 Mesaj de alupeio634 »

sar'naaaa :D

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#280 Mesaj de paturcai »

Acum realizez eu cine era in spatele lui AlupeiO.....
Deci ia uite-o pe Otilia Alupei de la COnta.ro la noi in casa.............
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#281 Mesaj de albul498 »

Domnule Presedinte,domnilor deputati,

Suntem un grup de economisti si contabili fara apartenenta la organisme precum Ceccar,sau altele asemenea,activi pe forumul de contabilitate Saga,ce cuprinde un nr. de 25579. persoane,care in urma dezbaterilor intense am decis sa va adresam urmatoarea scrisoare deschisa,referitor la intentia de modificare a Legii Contabilitatii,in legatura cu modalitatile de organizare si conducere a contabilitatii unei firme.
Dorim pe aceasta cale sa raspundem motivelor ce au determinat deputatii PDL sa purceada la intocmirea proiectului de modificare a Legii Contabilitatii si sa ne facem cunoscute parerile legate de aceste modificari.

1.Nu suntem de acord ca un compartiment contabil trebuie sa aiba mai mult de o persoana si nici cu obligatia incadrarii cu norma intreaga,asa cum rezulta foarte clar din Alin.(2) al Art.10.Consideram ca in aceasta situatie, s-ar ingradi dreptul constitutional la exercitarea profesiei de economist sau contabil si de asemenea Codul muncii in vigoare.
Firmele trebuie lasate sa-si organizeze contabilitatea in functie de activitatea prestata(cu respectarea legislatiei in vigoare),nu poate fi obligata o firma sa angajeze cu norma intreaga 2 economisti/contabili,atata vreme cat volumul de activitate nu necesita asa ceva,ar fi chiar daunatoare societatilor aceasta politica,prin cresterea nejustificata a costurilor.
Deputatii au sustinut ca motiv pentru aparitia acestor noi precizari,ca se incalca Codul muncii,prin depasirea celor 48 de ore stipulate,dar sa nu uitam ca aceste ore se refera la un singur contract de munca,la un singur angajator.Nicaieri in Codul muncii nu se limiteaza numarul de contracte de munca ,in acest fel,fiecare avand libertatea,ca in timpul sau liber sa-si exercite meseria,in baza unor contracte de munca cu timp redus.

De asemenea,am auzit si motivul conform caruia aceste modificari ar limita munca la negru,lucru neadevarat,penrtu ca legea ,asa cum este ea in vigoare nu permite tinerea evidentelor contabile decat in baza unui contract individual de munca,deci nici nu se pune problema muncii la negru,in cazul economistilo/contabililor.Chiar daca exista un contract de munca cu 2 ore ,se platesc toate contributiile aferente.

2.Nu suntem de acord cu prevederile alin.3,al art.10,asa cum se doreste modificat,pentru ca se considera ca persoanele ce au studii superioare,pe a caror diploma de absolvire scrie ‘’economist’’nu pot conduce contabilitatea unei firme,ceea ce din punctul nostru de vedere e greu de inteles,nu putem fi de acord ca daca nu suntem membri cotizanti ai Ceccar,nu ne mai putem exercita meseria.Din nou se incalca dreptul constitutional la munca!

Parerea noastra este ca prin aceste modificari se doreste o replica data de catre Ceccar, consultantilor fiscali,care au obtinut,tot printr-o politica nedreapta,dreptul de certificare a declaratiei 101,contra cost,acest lucru insemnand un venit important pentru membrii CCF,probabil si cotizatii mai mari.Intelegem frustrarile acestei organizatii,dar va rugam sa ne sprijiniti in a nu fi noi victima in acest joc murdar.

Avem nevoie de sprijinul dvs,pentru exercitarea meseriei de economist,sau contabil,conferita de diplomele universitare sau preuniversitare,pe care nici un organism nu ni le poate lua.De asemenea, ne dorim sa nu ne trezim ca situatiile semestriale si anuale sa trebuiasca vizate de catre experti contabili,pentru ca avem calitatea de a semna si raspunde in fata legii pentru situatiile intocmite,tot in baza diplomelor de licenta obtinute.
.Propunem macar redefinirea notiunilor de expert contabil si consultant fiscal,daca nu a institutiilor ce guverneaza aceste persoane,pentru ca fiecare sa-si exercite meseria sau calitatea acolo unde este locul fiecaruia .

Semnat
Un grup de contabili si economist care nu sant membrii ai grupului CECCAR
Reprezentant
Ec.Albu Loredana
Tel.0727205170

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#282 Mesaj de albul498 »

felicitari pentri cei care au trimis formulare de adeziune,acum imi dau seama ca santem o forta si ca saga si conta.ro se vor uni intr-o asociatie unica. :)

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#283 Mesaj de paturcai »

Bravo FlorescuD pentru timpul acordat si pentru cele scrise corect si fara patima.
Bravo Loredana pentru ca te zbati.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
stire
Mesaje: 405
Membru din: Vin Iun 16, 2006 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#284 Mesaj de stire »

am trimis si eu nu stiu daca este valabila fara semnatura , am trecut doar numele si data.

Felicitari pentru ceea ce faceti pentru noi , eu una va sustin si discut cu colegii si prietenii mei sa adere , sa ne unim si sa fim cat mai multi
Ultima oară modificat Mar Mar 09, 2010 6:02 pm de către stire, modificat 1 dată în total.
Never say never !

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#285 Mesaj de paturcai »

Loredana, sper ca ne-am inteles: aderam la Asocaitia de pe conta.ro APEC. Deci nu intreprinde nimic la tine acolo. Si asa o sa te declar si oficial eroina pentru tot ceea ce ai facut.
Cum aveti voi femeile parte de astfel de noroc nu stiu!
FlorescuD a scris scrisoarea, tu te-ai chinuit cu "saru'mana" iar eu am nadusit....stand pe scaun si scriind pe forum.
Da Doamne sa iasa si sa devenim Asociatie si vedem noi ce vom face.
Aderam cu totii la APEC-ul de pe conta.ro
Am sa te rog Loredana ca acele email-rui primite pentru aderare sa le trimiti lui ISA.
Imediat ce Asociatia va lua fiinta vor trebui sa existe si filiale locale. Deci sa nu ne panicam.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns