Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#256 Mesaj de florescud »

Dragi colegi,

tocmai am fost sunata de dnul presedinte al Uniunii Patronatelor ,dnul Gheorghe Naghiu,scrisoarea noastra a ajuns la dnului si a vrut sa stie mai mute detalii.I-am spus cam despre ce este vorba si dansul spunea ca trebuie sa ne constituim intr-o asociatie si in felul acesta ne poate sprijini foarte mult,prin relatiile cu lumea politica.Asa ca,trebuie sa facem ceva.Si repede ,sa ne hotaram ce facem ,mergem pe mana noastra,cu initiativa dnei Albu,sau mergem cu cei de pe conta.ro.Haideti sa stabilim termen pana maine la ora 15,sa zicem,pentru a primi de la membri forumului votul pentru sau....pentru!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#257 Mesaj de paturcai »

Sigur ca patimasa FlorescD scrie niste lucruri neadevarate legate de experii contabili. NU SUNT DE ACORD SI NU AM SA FIU NICIODATA DE ACORD CU CELE SCRISE DE DANSA IN ACEASTA CHESTIUNE. IN primul rand cu totii suntem colegi: ei platesc taxe de se spetesc si noi muncim ca sa ne ia ei munca prin semnarea bilanturilor. Deocamdata atata vreme cat exista"alte persoane autorizate conform legii" expertii nu sunt dusmanii mei. Si nici altfel nu ar fi. Nu ei sunt promotorii ci dl. Marin de la CECCAR. Ei sunt ca si noi: naivi.
Ei nu au si nu vor avea nimic impotriva noastra. Sunt de fiecare parte extremisti: si de parte expertilor si de partea contabililor.
Cred ca majoritatea intelege ca sunt situatii exceptionale si ca postarile lor nu reprezinta ceea ce fiecare din noi simtim.
Eu nu sunt impotriva nici a expertilor si nici a contabililor cu studii medii.
De ce?
Pentru ca stiu meserie si meseria nu mi-o poate lua nimeni: nici expertii ca au monopol, si nici cei cu studii medii daca practica un pret mai mic pentru serviciile lor fata de mine. E loc pe piata si locul ni-l castigam prin profesionalism si nu prin sovinism.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#258 Mesaj de florescud »

Vai,dnule Paturcai,imi pare rau ca postarile mele nu va convin,sau contravin ideilor dvs,,dar hai sa va spun o noutate:nu eu vreau sa dezbin lumea contabilitatii,ci insusi ceccar,prin largirea atributiilor membrilor sai,de natura sa monopolizeze piata serviciilor contabile si sa ingradeasaca dreptul la munca a tuturor oamenilor de contabilitate,indiferent de profesionalismul fiecaruia.Ca dovada,ca de ex,Septimiu(care ,se pare, ca este foarte competent) are firma de contabilitate,dar nu poate semna bilanturi.
Despre ce vorbim noi aici???
Si apoi,ce este ceccar,fara membrii sai?Nimic,nu?
Daca dvs imi puteti spune cum credeti ca un membru ceccar se va duce la dna Anastase,sau la altcineva sa ne sustina in demersul contra proiectului de lege in discutie,eu ma inclin in fata dvs.Dar,daca nu puteti,atunci,macar nu ma mai acuzati de sovinism,ca e pacat,nici nu ma conoasteti macar.Mai bine,concentrati-va energia pe a face ceva practic si util noua tuturor!De asta avem nevoie,nu de discutii fara finalitate.

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#259 Mesaj de albul498 »


albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#260 Mesaj de albul498 »

A. P. E. C
Asociatia Profesionala a Economistilor si Contabililor din Romania



Formular adeziune

Subsemnatul ______________________ CNP________________ domiciliat in localitatea __________________, str. _________________, nr. ______, bloc _______, scara _____, etaj ___, ap. _____, sector/judet __________________, BI/CI seria _____ nr. ____________ eliberat de _________________________ la data de _______________ doresc sa ma inscriu ca membru fondator in Asociatia Profesionala a Economistilor si Contabililor din Romania.

Nivelul meu de pregatire profesionala este:
⃞ studii economice medii
⃞ studii economice superioare
⃞ studii postuniversitare
⃞ alte studii _______________

Posed urmatoarele calificari profesionale:
⃞ CECCAR
⃞ CCF
⃞ CAFR
⃞ Altele _________________________

Practic meseria de contabil sub urmatoarea forma:
⃞ angajat in mediul privat
⃞ angajat in mediul public
⃞ liber practician


Semnatura Data



acesta este un formular de adeziune al celor de pe forumul conta.ro[/img][/code][/quote]

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#261 Mesaj de albul498 »

nu trebuie sa ne certam ,haideti sa luam legatura cu cei de pe conta.ro si sa finalizam odata ceva.eu tot insist si pe acel forum dar ajutati-ma si dvs.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#262 Mesaj de paturcai »

@FlorescuD
Initiatorul APEC este membru CECCAR. Asta spune foarte multe. Eu nu vreau sa vad sange curgand dumneavoastra da! Si nu in fata mea trebuie sa va inclinati ci in fata propriilor conceptii.
Nu vreau sa polemizez cu un coleg de pe forum decat pe probleme de contabilitate. Va stimez la fel de mult ca pe orice alt coleg. Tin la parerea dumnevoastra la fel de mult ca a oricarui coleg. Pentru mine nu exista ca fiinte: violatorii, hotii si criminalii. In rest, fiintele umane, asa cum sunt ele bine crescute, prost crescute, grase, slabe chioare sau oricum altfel imi sunt egali si ii respect. Important este ca EU II RESPECT si asta imi face mie cinste in primul rand. Ca poate ei nu ma respecta chiar nu imi pasa. Iertati-ma ca asa am fost invatat sa-mi iubesc aproapele si sa plang o data cu el sa-i sar in ajutor atunci cand are nevoie, din altruism.
Aceste polemici pe probleme de contabilitate mi-au fost folositoare.
AM invatat si continui sa invat de la colegii mei: experti sau simpli contabili ca si mine care scriu pe forum. Credeti de exemplu ca TomaC este expert contabil? Puteti sa va raspundeti singura la intrebare pentru ca exista un singur raspuns. Il puteti verifica punand intrebarea pe forum direct lui TomaC.
Membrii CECCAR nu si-au dorit ceea ce dl. Marin a facut la CECCAR. Aratati-mi unul si am sa va spun in doua cuvinte ce cred despre acel om si mai ales ce este.
Si iarasi puneti gresit problema: nu postarile dumneavoastra ma deranjeaza. Nu! Ci felul in care ganditi si in care vedeti lucrurile in viata de zi cu zi: dusman si prieten; satana si inger; bun si rau. Este o mica legatura ce-i drept cu "balanta' pe care o intocmim si faptul ca inca existam inseamna ca se pastreaza acel echilibru.
Sa stiti ca eu cred cu aceeasi putere in faptul ca exista Dumnezeu cat si ca exista Diavol/Satana/Drac.
Daca accept ca exista Dumnezeu trebuie sa accept ca exista si Satana/drac/diavol.
Va astept in continuare sa polemizam pe probleme de contabilitate si de ajutorare a comunitatii SAGA si a celor aproape noua si nu numai.
Va multumesc.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

popl229
Mesaje: 18
Membru din: Mie Ian 09, 2008 12:00 am

#263 Mesaj de popl229 »

Buna ziua,
Va citesc de la inceput si sunteti de laudat.
Sunt mai "tinerica" in aceasta meserie. Am cochetat cu ideea de CECAR dar am lasat-o balta insa acum daca pot va ajut.
Acel formular de adeziune cand si unde trebuie trimis.
Respectele mele pentru toti cei care se implica.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#264 Mesaj de paturcai »

Am sa va rog ca adeziunea dumnevaoastra sa le trimiteti pe adresa colegei Loredana ALBU:
[email protected]
Dansa le va strange si le va trimite initiatorilor APEC.
Daca doriti ca vreunul dintre dumnevoastra sa fie membru fondator, sa isi poate permite din cauza timpului, pentru ca va trebui si o munca de voluntariat o perioada, am sa va rog sa specificati acolo acel lucru.
Multumesc.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#265 Mesaj de florescud »

cred ca nu e corecta adresa de mail,vreti sa mai verificati odata ,ca nu merge.Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#266 Mesaj de paturcai »

adresa de email e buna:
Incercati:
MARIUS_ALBU_JR apoi arond si Yahoo.
Intre cuvinte se pune liniuta_jos (underscore)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
stire
Mesaje: 405
Membru din: Vin Iun 16, 2006 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#267 Mesaj de stire »

Nu reusesc sa bifez casutele am pus "x" langa ele sper sa nu fie vreo problema
Never say never !

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#268 Mesaj de florescud »

Multumesc,am crezut ca e spatiu liber,de aceea n-a mers.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#269 Mesaj de paturcai »

Sau o alta adresa de email:
[email protected]
In subiectul emailului sa treceti APEC.
multumesc
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
stire
Mesaje: 405
Membru din: Vin Iun 16, 2006 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#270 Mesaj de stire »

cred ca nu va suparati daca adeziunea o postez si pe avocatnet.ro
Never say never !

Scrie răspuns