Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

#571 Mesaj de tomac »

Știi că nu poți conduce conduce contabilitatea unei firme cu o astfel de PFA? Poți întocmi contabilitate primară, dar cam atât.
Eu zic să mai citești puțin legea contabilității.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

josand
Mesaje: 332
Membru din: Mar Oct 13, 2009 12:00 am

Re: Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

#572 Mesaj de josand »

La firmele mici cu sub 35.000 pot sa semnez si bilant. La celelalte a ramas chestiunea cu angajatul. E o OUG care a iesit acum de curand, dar nu stiu numar... caut pe net si daca gasesc postez si numar, sau ma ajuta cineva (parca 17 sau.... uf caut.....).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

#573 Mesaj de tomac »

Tu crezi că nu știu despre ce ordonanță e vorba? Știu. Tocmai de aia te-am trimis să mai citești legea contabilității.
Și o fac în continuare. Cred că nu ai înțeles ce scrie acolo. Mai vezi odată. Și mă repet: ca PFA nu poți conduce contabilitatea niciunei firme indiferent de cifra de afaceri a acesteia și nici nu poți semna situațiile financiare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

josand
Mesaje: 332
Membru din: Mar Oct 13, 2009 12:00 am

Re: Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

#574 Mesaj de josand »

Scuze daca te-am suparat... Vezi si OUG 37/13.04.2011, la pct. 7, 12, 13.... Scuze inca o data....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

#575 Mesaj de tomac »

Nu m-ai supărat defel. Dar se vede că tot nu ai citit ce scrie acolo, iar dacă ai citit nu ai înțeles ce scrie. Mai citește odată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

#576 Mesaj de eugen01 »

Proiect Lege pentru modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr.65/1994 privind organizarea activităţii de expertiză contabilă şi a contabililor autorizaţi, republicată - publicat în data de 01.07.2011
Expunere de motive
( http://www.mfinante.ro/transparent.html ... gina=acasa )


josand
Mesaje: 332
Membru din: Mar Oct 13, 2009 12:00 am

Re: Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

#578 Mesaj de josand »

Din ce scrie acolo inteleg ca ma bucuram degeaba... Dar intrebare: de ce de la ONRC mi-au eliberat CUI cu caen 6920? Of si eu care ma bucuram.... Eh, oricum si cu PFA si fara tot nu m-am trezit mai desteapta :roll:
Cu amaraciune,
Dana

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

#579 Mesaj de eugen01 »

J>
Ar trebui sa "pun" aici prea multe link-uri, cu prea multe discutii.In zilele acelea CECCAR a dat un comunicat referitor la acel OUG...altfel, dupa cum se vede in acel (nou)proiect al MF, se pare ca profesia contabila, va mai trece prin multe "operatii" ca sa zic asa...nu ne ramane decat sa respectam legea (membru CECCAR)...

josand
Mesaje: 332
Membru din: Mar Oct 13, 2009 12:00 am

Re: Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

#580 Mesaj de josand »

:cry:
Si daca nu vreau sa fiu membru CECCAR? :evil: Tara idioata cu interese peste capul nostru!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

#581 Mesaj de eugen01 »

ehhmmm....legea e lege...tot ce putem face e sa alegem (cu tot ce decurge din alegerea noastra ..si bune ..si rele).Si in acest topic (si inca vreo doua pe acest forum) a fost dezbatuta problema mai cu (poate prea multa) patima.Personal nu contest existenta unei organizatii care sa reglementeze o profesie (a se vedea similitudini cu profesia de medic, de avocat etc...)...dar....

josand
Mesaje: 332
Membru din: Mar Oct 13, 2009 12:00 am

Re: Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

#582 Mesaj de josand »

Asa de tare ma amareste faptul ca nu pot face nimic sa trec peste interesele lor.... Am mult de lucru dar nici nu mai am chef.....Pacat ca nu pot sa urlu in scris!
Dana

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

#583 Mesaj de tomac »

josand scrie::cry:
Si daca nu vreau sa fiu membru CECCAR? :evil: Tara idioata cu interese peste capul nostru!
Te angajezi ca persoană fizică (nu PFA) cu contract de muncă sau convenție civilă, după caz.
Registrul comerțului ți-a eliberat acea autorizație pentru că poți întocmi documente primare în baza unui contract, spre exemplu ceea ce e o parte a activității contabile.
Nu poți, însă, cu acea autorizație să organizezi și să conduci contabilitatea firmei, nu poți întocmi și semna situațiile financiare. Poți să o faci , dacă nu ai calitatea de angajat sau colaborator cu convenție civilă, ca persoană juridică sau fizică membră CECCAR.
Există, după cum vezi, alternativă dacă nu vrei să fi membru CECCAR.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

#584 Mesaj de olteanz »

Nu stiu daca am ales bine topicul, scuze daca am gresit.
Dir. economic al societatii este in CIC, doreste sa presteze servicii ptr. societate dar sa nu renunte la CIC. S-a gindit sa-si faca PFA (este expert contabil). Credeti ca ar putea fii aceasta o solutie?
1+1=3

butnarur
Mesaje: 436
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

#585 Mesaj de butnarur »

Daca in perioada CIC, se realizeaza venituri de natura profesionala, indemnizatia este suspendata si va primi un stimulent.
Pt mai multe lamuriri cititi :HG 52/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor OUG nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor
Îmi iubesc ţara atunci când nu mă uit la televizor şi când nu merg pe stradă. (Octavian Paler)

Scrie răspuns