Inregistrare vanzare abonamente de calatorie

Mesaj
Autor
iancun847
Mesaje: 27
Membru din: Vin Feb 22, 2013 12:18 pm

Inregistrare vanzare abonamente de calatorie

#1 Mesaj de iancun847 »

Buna ziua!
Va rog frumos, daca stie cineva si ma poate ajuta?
Am preluat o firma de transport public de calatori, platitoare de tva, care detine licente pe trasee judetene si interjudetene.
Firma elibereaza abonamente lunare(un tipizat pe care se scrie cu pixul datele clientului si pretul).
Contabilul care a fost, trecea toate abonamentele intr-un tabel(Borderou/Centralizator), si in baza acestuia inregistra sumele incasate in contabilitate, aceeasi operatiune facandu-se si la bilete. Mentionez ca la valoarea din borderou emitea si o chitanta pe numele ei(Dansa fiind si persoana care incasa banii din abonamente)
Parerea mea este ca cel putin la abonamente era necesara casa de marcat si in baza Raportului "Z" sa inregistram.
Cum credeti ca ar fi corect?
Va multumesc?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare vanzare abonamente de calatorie

#2 Mesaj de paturcai »

Veniturile din abonamente sunt tratate ca venituri in avans si se sting in momentul in care luna se inchide.
Primesc bani in avans in luna Iunie 2015 pentru a putea calatori in luna Iulie 2015.
Inregistrez un venit in avans in momentul in care am primit suma (nu am efectuat serviciul inca)
La sfarsitul lunii Iulie 2015 trec pe prestari de servicii sumele aferente veniturilor in avans inregistrate in luna IUnie 2015
472.analitic luna platita = 704 prestari servicii

Incercati sa nu dati idei ANAF sau MFinante. Incercati sa intrebati (pe viitor) delicat altfel astfel incat sa nu le vina acelor distinsi domni si doamne idei.

Nu cred ca este nevoie de casa de marcat pentru transportul public de calatori:

OUG 28/1999 privind obligativitatea agentilor economici cu privire la utilizarea casei de marcat fiscale:

"Art. 2. - Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1):

a) comertul ocazional cu produse agricole efectuat de producatorii agricoli individuali in piete, targuri, oboare sau alte locuri publice autorizate, livrarile de bunuri efectuate prin automatele comerciale, precum si activitatile de jocuri de noroc desfasurate cu mijloace tehnice de joc ce functioneaza pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
b) serviciile de alimentatie publica efectuate in mijloace de transport public de calatori;
c) vanzarea de paine si produse de panificatie in magazine sau in raioane specializate;
d) vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;
e) transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite conform legii, precum si cu metroul;
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

iancun847
Mesaje: 27
Membru din: Vin Feb 22, 2013 12:18 pm

Re: Inregistrare vanzare abonamente de calatorie

#3 Mesaj de iancun847 »

Scuze, nu am avut nici o intentie de a da ideii.

Dar, Art 2; pc. c) din OUG 91/2014 este:
  c) transportul public de călători în interiorul unei localități pe bază  de bilete sau abonamente
tipărite conform legii, precum şi cu metroul;

Deci ordonanta specifica "interiorul unei localitati" si aici este nedumerirea mea, deoarece societatea respectiva face curse intre 2 judete.

Legea imi da voie sa inregistrez TVA de pe un "carton", pe care este trecut cu pixul pretul platit de cient?(Ex: Pret= 120 lei)

Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare vanzare abonamente de calatorie

#4 Mesaj de tomac »

Pentru acest caz aveți nevoie de casă de marcat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iancun847
Mesaje: 27
Membru din: Vin Feb 22, 2013 12:18 pm

Re: Inregistrare vanzare abonamente de calatorie

#5 Mesaj de iancun847 »

Multumesc frumos!

Scrie răspuns