credit fiscal extern microintreprindere

Mesaj
Autor
bacium500
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mai 16, 2016 12:04 pm

credit fiscal extern microintreprindere

#1 Mesaj de bacium500 »

Buna ziua!
As dori sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: microintreprindere - cum isi poate deduce impozitul cu stopaj la sursa (platit in alte tari)? Din codul fiscal reiese ca veniturile obținute dintr-un stat străin cu care România are încheiată convenție de evitare a dublei impuneri, dacă acestea au fost impozitate în statul străin se scad la baza de impozitare (aici intervine si momentul in care se scad, avand in vedere ca plata se poate efectua in alt trimestru si atunci intervine problema scaderii acelor venituri - dar sa zicem ca le scadem in trimestrul in care receptionam plata si avem siguranta ca s-a oprit impozit la sursa). Intrebarea mea este daca acest impozit va fi final sau cum se procedeaza?
Multumesc frumos!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: credit fiscal extern microintreprindere

#2 Mesaj de tomac »

Veniturile pentru care ați plătit acel impozit le treceți pe neimpozabile la calculul impozitului pe trimestrul în care le-ați obținut.
Nu înțeleg întrebarea. Care impozit să fie final? Cel care e determinat după scăderea veniturilor respective din baza de impozitare? Dacă da, atunci - da, e final.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bacium500
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mai 16, 2016 12:04 pm

Re: credit fiscal extern microintreprindere

#3 Mesaj de bacium500 »

Este vorba de impozitul oprit la sursa in statele cu care exista conventie de evitare a dublei impuneri.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: credit fiscal extern microintreprindere

#4 Mesaj de tomac »

De regulă impozitele reținute la sursă sunt finale. Asta doar cei din SUA ar putea să vă lămurească.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns