pensionare anticipata

Mesaj
Autor
deacc700
Mesaje: 50
Membru din: Mar Feb 05, 2008 12:00 am

pensionare anticipata

#1 Mesaj de deacc700 »

Buna ziua!
Ieri seara 17.08.2022 un angajat mi-a spus ca i-a venit decizia de pensionare (anticipata cred),fara sa ma previna ca a depus dosarul de pensie.
Nu am mai avut de a face cu pensionari si va rog sa-mi spuneti ce trebuie facut in acest caz,ce acte trebuie sa-i fac pentru inchiderea contractului si cu ce litera de lege.
Nu am vazut inca hirtia.Banuiesc ca imi trebuie o copie la dosar.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pensionare anticipata

#2 Mesaj de tomac »

Art.56 litera c - contractul încetează de drept la data comunicării deciziei de pensionare. Nici măcar nu aveți obligația de a emite vreo decizie. Vă recomand să îl puneți să vă dea în scris că s-a pensionat și că vă înmânează copia deciziei de pensionare și să dateze cu zilele acestea acea adresă către dvs.
Trimiteți încetarea în REVISAL la data la care vă comunică decizia de pensionare. Contractul încetează la acea dată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

deacc700
Mesaje: 50
Membru din: Mar Feb 05, 2008 12:00 am

Re: pensionare anticipata

#3 Mesaj de deacc700 »

Multumesc.
E foarte simplu,dar refuza sa-mi dea o copie a deciziei de pensionare.Nu am cum sa-l oblig.
M-am gindit si eu la o adresa in care sa-mi dea datele din decizie si sa scrie ca refuza sa-mi dea o copie a deciziei,desi mi se pare normal sa o am.

opreaa849
Mesaje: 6
Membru din: Joi Dec 10, 2015 4:10 pm

Re: pensionare anticipata

#4 Mesaj de opreaa849 »

buna ziua,
angajatul trebuie sa duca decizia de incetare la casa de pensii pe care dvs trebuie sa i-o dati,abia atunci intra in plata pensiei cu data ulterioara deciziei de incetare .Daca este pensionat anticipat nu mai poate lucra cu contract de munca.O sa va dea si decizia,ma gandesc....

deacc700
Mesaje: 50
Membru din: Mar Feb 05, 2008 12:00 am

Re: pensionare anticipata

#5 Mesaj de deacc700 »

Multumesc pentru lamuriri.

costanc757
Mesaje: 566
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: pensionare anticipata

#6 Mesaj de costanc757 »

deacc700 scrie: Vin Aug 19, 2022 1:29 pm Multumesc pentru lamuriri.
Dvs la societate nu ati primit de la Casa de pensii o instiintare ca respectivului salariat i s-a emis decizie de pensionare? La Bucuresti asa se primeste

costanc757
Mesaje: 566
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: pensionare anticipata

#7 Mesaj de costanc757 »

opreaa849 scrie: Vin Aug 19, 2022 12:25 pm buna ziua,
angajatul trebuie sa duca decizia de incetare la casa de pensii pe care dvs trebuie sa i-o dati,abia atunci intra in plata pensiei cu data ulterioara deciziei de incetare .Daca este pensionat anticipat nu mai poate lucra cu contract de munca.O sa va dea si decizia,ma gandesc....
Angajatul a primit un exemplar original de la casa de pensii. La societate duce decat o copie dupa acel document. Merge cu originalul deciziei plus nota de lichidare de la societate la Casa de pensii si completeaza cererea pentru punere in plata. Doar dupa depunerea cererii de punere in plata este pensionar

Scrie răspuns