calcul plafon intreprinderi legate

Mesaj
Autor
minum
Mesaje: 202
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

calcul plafon intreprinderi legate

#1 Mesaj de minum »

Buna ziua!
Am citit o interpretare a OUG 31/2024 a dlui Adrian Benta conform careia, la calculul cifrei de afaceri de 500.000 euro, se iau in calcul numai veniturile societatilor care aplica impozitul micro.
Eu inteleg din asta ca daca esti asociat in 3 SC, una la imp pe profit si doua micro, cumulezi cifrele de afaceri ale celor doua micro si, daca esti sub plafon, una dintre cele doua poate ramane la micro. Dansul argumenteaza acest rationament prin folosirea sintagmei in OUG 31: "În aplicarea prevederilor alin. (1) lit. c) limita privind veniturile realizate se verifică luând în calcul veniturile realizate de persoana juridică română, cumulate cu veniturile întreprinderilor legate cu aceasta, iar elementele care se iau în calcul sunt cele care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 53."
Toti colegii cu care am mai vorbit sunt de alta parere, aceea ca se cumuleaza veniturile tuturor SC legate, indiferent de sistemul de impozitare aplicat la 31.12.2023.
M-ar interesa punctul dvs. de vedere!
Multumesc anticipat pentru raspuns/uri!

gheorghei642
Mesaje: 759
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: calcul plafon intreprinderi legate

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Da, are dreptate. Rezulta si din definiția microîntreprinderii - o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplinește cumulativ următoarele condiții, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
.....................
..................

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: calcul plafon intreprinderi legate

#3 Mesaj de roncovf »

Oare? Si ce ne facem cu veniturile PFA care sunt considerate "legate"?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: calcul plafon intreprinderi legate

#4 Mesaj de tomac »

Indiferent de tipul impozitului plătit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns