sortare gestiuni

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.

Cum doriti sa apara ordonate gestiuniile?

sortat numeric dupa codul gestiunii (actual);
4
29%
sortat alfabetic dupa denumire (propus).
10
71%
 
Voturi totale: 14

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sortare gestiuni

#16 Mesaj de balazse »

Si daca pe baza "situatie comenzi" produci acele produse, nu ar fi mai usor?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: sortare gestiuni

#17 Mesaj de herganiec »

problema e că mai trebuie intrat pe productie si facute prod finite când s-ar putea genera ca şi facturile din comenzi.
Sau să o iau altfel:
Acum se face aşa:
1.-plec cu stoc 0 la produse finite in fiecare zi
2.-clientii sună azi până la ora 14.00 şi comandă Prod Finite(pâne albă, franzelă, cornuri , batoane cozonac, etc) pentru mâine.
3.-aceste comenzi se preiau telefonic sau de pe mail şi se centralizează într-un tabel excel pt a şţii ce PF se vor produce şi in ce cantitati de la ora 15.00 incolo (schimbul II si schimbul de noapte).
4.-din acest centralizator se face un singur bon ce productie cu toate produsele finite
5.-se facturează si se listeaza toate facturile cu ziua de mâine pt clienti până la ora 16.00
6.-se produc efectiv PF comandate de schimbul II si III.
7.-maine zi dimineata la 5.00 magazia da factura si produsele pt fiecare client pt distributie.

s-ar putea face:
1.-clientii sună azi până la ora 14.00 şi comandă Prod Finite(pâne albă, franzelă, cornuri , batoane cozonac, etc) pentru mâine.
2.-aceste comenzi se preiau telefonic sau de pe mail şi s-ar putea introduce direct in modulul de Comenzi in program, s-ar genera factura si la validarea facturii sa genereze bonul de productie ...si GATA, ai terminat.
3.-s-ar lista raportul de productie pt schimbul II si III ca sa se stie ce trebuie produs si in ce cantitate.
Restul ar decurge ca la pct.6 si 7.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sortare gestiuni

#18 Mesaj de balazse »

Nu am zis ca nu este o idee buna.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: sortare gestiuni

#19 Mesaj de ferenta »

Eu nu lucrez efectiv cu firmă de panificație, iar ce vreau eu să spun aici nici nu are legătură cu sugestiile lui HerganieC, de fapt nici cu topicul, dar am o prietenă care contabilizează așa ceva și în legătură cu facturarea ea face doar o singură factură pe fiecare client în parte la sfârșitul lunii în care trece totalul produselor de panificație pe fiecare sortiment în parte pe baza avizelor zilnice de distribuire.
Întrebarea mea este că trebuie întocmită factura zilnic?
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: sortare gestiuni

#20 Mesaj de herganiec »

poti sa le faci si aviz dar te complici, faci aviz(care dureaza la introducere ca si factura) apoi la sf de saptamana sau luna faci factura cu asocierea avizelor. E si mai mult.

cand lucrezi 70 de facturi pe zi si pe fiecare ai cate 7 pozitii in medie, nu prea mai ai timp de rutine in plus.
si astea zilnic doar ca cantitatile se schimba si uneori produsele.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: sortare gestiuni

#21 Mesaj de danilevicis »

Problemele astea s-ar rezolva cu un buton "Genereaza bon productie" -cumulat per produse/zi. Acest buton sa se regaseasca atat in ecranul Iesiri, cat si in ecranul Comenzi.
Cine propune la saga?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: sortare gestiuni

#22 Mesaj de herganiec »

am trimis .. ieri .. sa vedem daca .. daca.. :roll:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: sortare gestiuni

#23 Mesaj de herganiec »

aa da, dar poti sa le scrii si tu inca o data.. ideea e f buna.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sortare gestiuni

#24 Mesaj de balazse »

Ce vroiai sa zici prin "dar poti sa le scrii si tu inca o data"?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: sortare gestiuni

#25 Mesaj de herganiec »

@danilevicis a spus "cine le scrie la Saga" si eu am raspuns ca ma mscris de ieri si apoi daca mai propune cineva la Saga , cu atat mai bine.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: sortare gestiuni

#26 Mesaj de danilevicis »

Am scris si eu azi dimineata, sa vedem, sa vedem, ce-o sa iasa..... :mrgreen:
Pai Balazse, eu cu herganiec am mai propus si in trecut mail-uri pe partea de productie.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Scrie răspuns