Corupere fisiere

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
berceal
Mesaje: 167
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am
Localitate: din Romania
Contact:

Corupere fisiere

#1 Mesaj de berceal »

Ma lovesc de o problema foarte des.
Lucrand in retea, pe un calculator se opereaza vanzari, iar pe altul se opereaza intrari, la un moment dat pe calculatorul unde se opereaza iesirile apare mesajul de eroare : index file "f:\sagaC.3.0\0004\registru.cdx" tag "Cont_c_a" is corrupted.
Please rebulid it. 2066


Dau Fortare reparare baze de date, dar tot apare acea eroare daca lucram de pe doua calculatoare pentru aceeasi firma chiar daca facem operatii diferite.

Ce poate fi??

ps. Am descarcat ultima versiune de pe site si tot asa face programul.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Corupere fisiere

#2 Mesaj de herganiec »

<fortare reparare BD> o efectuati de pe calculatorul principal pe care e instalat programul. Cand efectuati aceasta ceilalti utilizatori trebuie sa fie iesiti din program.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

berceal
Mesaje: 167
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am
Localitate: din Romania
Contact:

Re: Corupere fisiere

#3 Mesaj de berceal »

herganiec scrie:<fortare reparare BD> o efectuati de pe calculatorul principal pe care e instalat programul. Cand efectuati aceasta ceilalti utilizatori trebuie sa fie iesiti din program.

tot asa procedez, dar nu-i corect asa aceasta eroare apare foarte foarte des

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Corupere fisiere

#4 Mesaj de herganiec »

faceti o salvare si arhiva trimiteti la [email protected] cu explicatiile de rigoare.
O sa gasesca "buba".
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26020
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Corupere fisiere

#5 Mesaj de tomac »

Problema asta poate apărea și la rețea cu probleme. Mai ales la rețea cu probleme.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns