Import fisier excel in saga

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
nicolauc
Mesaje: 30
Membru din: Mar Ian 19, 2010 12:00 am

Re: Import fisier excel in saga

#16 Mesaj de nicolauc »

deci, soluția este o struțo cămilă, partea de furnizor o bag manual, am puțin furnizori și o selectez, plus curs de schimb, etc.
cu scanerul fac doar partea de introducere produse, care ia și cel mai mult timp dealtfel, am facturi de 30-80 de poziții.
cât despre Scanner, scanerul pe care îl am, ds2208 se poate programa prin programul de la Motorola sa facă diverse chestii, nu doar sa transmită ce vede. de exemplu de la furnizor primesc CSV cu codproduse;cantitate;PU. acesta îl transform în barcode și scanerul suplinește ceea ce fac de mana din tastatura, citește codul, trimite alt+a (ce adaugă produs nou în factura de întrare) da doua ori săgeată stânga pentru a alege tupil de produs, scrie marfa, după da 3 x tab pentru a ajunge la cod produs, și acolo scrie tot pana la ; din barcode după da iar tab pana la cantitate...... etc etc și apoi trimite alt+s pentru a salva poziția

nicolauc
Mesaje: 30
Membru din: Mar Ian 19, 2010 12:00 am

Re: Import fisier excel in saga

#17 Mesaj de nicolauc »

pentru generare barcode am făcut un script php care generează automat barcoduri din CSV trimis, lista o printez și le scanez.
în varianta următoare o sa iau un Scanner 2d sa pot scana direct de pe monitor, și astfel mai sar un pas și nu mai printez. teoretic, poți baga o lista întreaga într-un cod qr, dar dacă greșește o poziție e nasol ca ori o bagi de mana ori mai faci totul din nou

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import fisier excel in saga

#18 Mesaj de balazse »

Deci solutia este optima daca lucrezi cu un anume furnizor de la care primesti facturi cu mai multe pozitii.
Ma gandesc ca lucrezi cantitativ-valoric, atunci de ce nu generezi pe baza fisierului csv un fisier xml? Sau de ce nu faci import din acel fisier cvs sau din cvs faci excel si il importi utilizand butonul "import articole si cantitati din fisiere".
De ce nu instalezi un program care permite citirea codului de bare (astfel nu este nevoie sa tiparesti documentul)?

nicolauc
Mesaje: 30
Membru din: Mar Ian 19, 2010 12:00 am

Re: Import fisier excel in saga

#19 Mesaj de nicolauc »

cred ca am încercat mai demult, dar sigur importul nu se poate face pe facturi externe. ce-i drept, 80 % din marfa o iau de la doar 2 furnizori deci ma ajută.
Imaginează-ți ca am scris un script php ca să evit frichineala din excel, maiales că nu fac eu importul.
dar după cum ziceam, mi-a ușurat importurile cu 95%.

nicolauc
Mesaje: 30
Membru din: Mar Ian 19, 2010 12:00 am

Re: Import fisier excel in saga

#20 Mesaj de nicolauc »

nu instalez programul pentru ca am nevoie ca scanerul sa genereze acțiunile unui om, ne existând posibilități directe de a importa o factură externă

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import fisier excel in saga

#21 Mesaj de stroer1948 »

Folosesc si eu varianta cu scanerul, dar la iesiri, prin operare rapida cu coduri de bare.
Am o foaie A3 cu codurile de bare (aferente produduselor vandute) si doar scanez.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import fisier excel in saga

#22 Mesaj de balazse »

Si de unde generezi datele (ex: cantitate/pret)? Intreb, ca la iesiri poti importa pe baza de cod articol si cod de bara, precum se poate import cantitatea si pretul.

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import fisier excel in saga

#23 Mesaj de stroer1948 »

Datele le iau din vanzari. Am produsele create in Articole, cu pretul definit. Eu operez de fapt, Z-uri, cantitativ valoric.
In partea de detalii (unde sa introduc articolele vandute), in loc sa adaug fiecare articol vandut manual, scanez codul de bare aferent.
Adica, pe Z sunt urmatoarele vanzari: cafea 1buc - 5 lei; apa 1buc - 3 lei etc. In ecranul Articole, am definit un cod de bare fictiv pentru fiecare articol vandut, am setat pretul de vanzare si am tiparit etichetele cu codurile de bare. Si practic, operez Z-ul ca si cum as fi "vanzator".
Stiu ca era mai bine sa foloseasca clientul Marketline, dar asta e.

nicolauc
Mesaje: 30
Membru din: Mar Ian 19, 2010 12:00 am

Re: Import fisier excel in saga

#24 Mesaj de nicolauc »

Astea sunt cele doua actiuni pe care le face scannerul, una de introdus produs in factura si a doua de adaugat produs nou
saga-scanner.png
saga-scanner.png (50.34 KiB) Vizualizat de 7466 ori

nicolauc
Mesaje: 30
Membru din: Mar Ian 19, 2010 12:00 am

Re: Import fisier excel in saga

#25 Mesaj de nicolauc »

in fisierul furnizor vin
cod;cantitate;pret unitar
cod;cantitate;pret unitar
cod;cantitate;pret unitar
pe le fac SAGAcod;cantitate;pret unitar - si le transform in QR (mai nou) - si pe scanner fac script ca daca vede cod cu SAGA in fata incepe si face ce am descris mai sus, simuleaza introducerea de mana a liniei de produs

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import fisier excel in saga

#26 Mesaj de stroer1948 »

Daca tot ai fisier de la furnizor, cu cod,cant,pret , de ce nu folosesti direct butonul "Importa articole si pret din fisiere" ? Acest buton apare si la intrari lei si la intrari valuta.
Eu, pentru facturi cu multe pozitii (cantitativ valoric), nu am fisier de la furnizor. Asa ca, scanez factura in pdf, o convertesc in excel (cu abby) si pastrez doar cod, cant, pret. Fisierul excel il import prin butonul import articole Imagine .

Scrie răspuns