dubla scadere a sumei de tva,

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
trandafire204
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Dec 13, 2008 12:00 am

dubla scadere a sumei de tva,

#1 Mesaj de trandafire204 »

Buna seara,
Am o problema tehanica pe calculator si sper sa ma fac inteleasa pentru rezolvare:
Societatea mea A, contracteaza niste lucrari cu societatea B.
B iimi intocmeste factura si eu/A o inregistrez:
% = 401 B 124
4426 24
628 100 ( sumele se inregistreaza corect in conturi)
Nu pot plati si cesionez plata la o alta societate care imi este mie datoare C:
401B = 462 C ; la aceata inregistrare din contul 4426 se sterge complet suma de 24 lei.
Operatiunea este efectuata in luna august.
Societatea este cu plata trimestriala, iar la ichiderea de trimestru imi apare un chenar cu intrebarea
DORITI COMPENSAREA TVA-ULUI ?
4423 = 4424: La raspuns da,( din tva-ul existent anterior inregistrarii) muta inca o data suma de 24 lei pe 4428, iar la bifarea nu, imi da tva de plata 24 lei.
Va rog sa-mi spunetu ce inregistrare am gresit ?! si cum ar trebui sa procedez.
P.S Acest mesaj l-am mai postat inca o data pe 16 octombrie, dar nu apare ca inregistrat la dvs.
Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: dubla scadere a sumei de tva,

#2 Mesaj de balazse »

Cate ceva nu inteleg eu. Esti tu sau furnizorul cu TVA la incasare sau nu?
Ce intelegi prin "din contul 4426 se sterge complet suma de 24 lei", asa ceva nu exista, adica "sa se stearga".
Mesajul de compensarea apare daca in perioada anterioara ai avut de rambursat, iar acum de ai de plata, sau ai avut de plata si n-ai platit si acum ai de rambursat.
"Mutarea" pe 4428 are loc doar daca n-ai lucrat corect si ai o factura cu TVA la incasare care la un moment dat aparea ca si platit, dupa care apare neplatit.
Cum/unde ai facut inregistrarea "401B = 462 C"?

PS. Din cate stiu, topic-uri se muta sau se inchid, dar nu se sterg (cred ca exceptie fac acele postari unde se utilizeaza un limbaj neadecvat).

Scrie răspuns