casa de marcat compatibila cu saga

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

casa de marcat compatibila cu saga

#1 Mesaj de berard »

Firma cu evidenta contabila global valoric.Vrem sa trecem pe evidenta cantitativ valorica si sa conectam casa de marcat la evidenta contabila ( cu evidenta stocurilor activate)Ce casa de marcat este compatibila? si care este procedura de conectare? Va rugam ajutati-ne sa rezolvam aceasta problema.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: casa de marcat compatibila cu saga

#2 Mesaj de balazse »

Cel mai bine foloseste extensia MarketLine, iar in extensie vei gasii care casa de marcat se poate utiliza.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: casa de marcat compatibila cu saga

#3 Mesaj de tomac »

Case compatibile sunt:
- Activa/Tremol ce funcționează cu driverele: fprintw, FiscalNet, KFPrint, ecrBridge
- Datecs - funcționează cu driverele FiscalNet, FiscalWire, fisco.ro, KFprint, DatPrint și încă vreo câteva de care nu-mi aduc aminte
- Olivetti - driver FiscalNet
- Customs - driver FiscalNet
- Daisy - drivere FiscalNet, ecrBridge, dPrint
- Incotex - driver Succes M7 și FiscalNet
- Partner - driver FiscalNet
- Sam4S - driver FiscalNet

Se instalează dacă este necesar driverul pentru port virtual COM. Asta trebuie să știe distribuitorul casei.
Se instalează driverul casei de marcat conform cerințelor acestuia.
Se configurează în SAGA casa de marcat. Pașii sunt:
- în configurare societăți se alege tipul casei.
- în ieșiri se adaugă o ieșire pe tip "B - Bon de casă". Se apasă butonul "Tipărire bon". Se selectează pagina de configurare și acolo se aleg parametrii necesari casei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cujbaa391
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 05, 2012 2:21 pm

Re: casa de marcat compatibila cu saga

#4 Mesaj de cujbaa391 »

Doua case ACTIVA, instalate la doua societati dar pe acelasi calculator si acelasi program Saga, nu functioneaza pentru ca Saga nu recunoaste ambele societati si nu se pot scoate bonuri alternativ.
Se pot monta casele pe doua USB-uri diferite astfel incat SAGA sa le recunoasca?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: casa de marcat compatibila cu saga

#5 Mesaj de tomac »

Nu este adevărat. Sau nu descrieți corect situația.
Dacă sunt două firme create pe același PC și fiecare din ele are casă de marcat configurată, casă de marcat setată corect în ecranul de configurare și fiecare casă de marcat e legată pe port USB care emulează port serial distinct, ele vor funcționa.
Probabil aveți aceiași cale către driverul fprintw. Dacă da, atunci e nevoie să aveți două fișiere cu extensie bat. Primul pentru casa 1 și al doilea pentru casa 2. Fișierele bat trebuie să lanseze fprintw pe portul COM aferent fiecărei case. Și în configurare tipărire bon la fiecare firmă se alege fișierul bat corespunzător.
E și logic să nu puteți folosi start.bat la ambele case dacă una e pe COM4 și alta pe COM5. Va da eroare încercarea de tipărire.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns