marketline+fiscalnet+casa de marcat+scanner

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
horvaya687
Mesaje: 208
Membru din: Mar Ian 05, 2010 12:00 am
Localitate: Satu Mare
Contact:

marketline+fiscalnet+casa de marcat+scanner

#1 Mesaj de horvaya687 »

Buna seara stimati colegi. Poate nu e locul potrivit pentru postarea mea, asa ca va rog sa ma scuzati pentru asta.
Ma confrunt cu o problema cu privire la marketline+fiscalnet+casa de marcat+scanner cod de bare, poate cineva are cateva idei.
Mai exact, casa de marcat noua Datecs dp25, conectata prin USB la Marketline printr-un soft de management pe nume Fiscalnet. Problema este ca Fiscalnet imi face probleme. Dispare executabilul programului, ba nu vrea sa functioneze cand ti-e lumea mai draga. Generez bon de casa, care se inregistreaza in Marketline si-l scade din gestiune, dar nu il tipareste si nu-mi apare pe Raportul zilnic Z. Dar azi am avut un caz cum ca mi-a tiparit bonul, dar nu apare in Z. Incasarile cu cardul azi nu mi-au aparut pe Z, pe cand ieri le-am avut pe toate. Zilnic am diferente intre MarketLine si Z si habar nu am ce sa fac. Firma furnizoare imi spune ca e problema din Fiscalnet sau am virusi. Virusi nu sunt pentru ca am mare grija.Cu casa veche de marcat nu am astfel de probleme.
Cu privire la codurile de bare. Am intalnit produse care nu au cod de bare pe ambalaj si generez in saga. Intrebarea mea e: Ce caracter de cod de bare foloseste saga? Am incercat azi 11 tipuri de cod de bare din care scanerul nu a recunoscut nici una.
Va rog dati-mi cateva sfaturi sau idei, va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: marketline+fiscalnet+casa de marcat+scanner

#2 Mesaj de balazse »

Referitor la scanner, mergi la "fisiere" -> "articole" si la produsele care nu ai cod de bara apesi pe butonul "CB" (drapta sus).
In partea de mijloc ai un buton "tiparire etichete", unde bifezi produsele pentru care ai nevoie de etichte si tiparesti lista cu codul de bare, care ulterior il poti utiliza.
Daca citeste codurile de bara de pe produse atunci trebuie sa le citeasca si cele generat de tine, totusi atentie ca la tiparire daca utilizezi optiunea "pdf" este posibil ca acele coduri de bare sa nu fie chiar corecte, aceasta problema apare si la foaie de varsamant, ci ii mai bine sa folosesti o imprimanta virtuala de geneare pdf.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: marketline+fiscalnet+casa de marcat+scanner

#3 Mesaj de tomac »

Eu zic asa:
Te-ai cam grabit sa acuzi fiscalnet si-i crezi neconditionat pe cei care au vandut casa de marcat desi nu e cazul.
Nu spui daca ai contactat sau nu serviciul de suport al FiscalNET. Probabil nu.
Nu spui ce sistem de operare folosesti. Nu spui daca sistemul de operare este actualizat sau nu.
Si acum explicatiile:
- am avut caz in care fiscalNET functiona ireprosabil intr-o locatie cu un Datecs FP700 si in alta locatie cu FP800 crapa aleator. Dupa zile de investigatii problema s-a rezolvat la actualizarea sistemului de operare
- problemele legate de disparitia sau blocarea fiscaNET pot fi cauzate de:
1. virusi sau alt tip de malware
2. sistem de operare vechi sau neactualizat, fara update la zi
- problemele de comunicare cu Datecs pot fi cauzate de
1. casa de marcat in sine
2. port USB incorect alimentat ori setat
3. viteza inadecvata de comunicare a portului serial emulat
4. Setarea caii de generare a bonurilor intr-un folder din Program Files
Eu zic ca problema este a casei de marcat. De ce? Daca afirmatia asta e adevarata:
Dar azi am avut un caz cum ca mi-a tiparit bonul, dar nu apare in Z.
Atunci e o problema cu acea casa. Sa va explic de ce: fiscalnet ia un fisier si-l trimite la casa. Casa daca ar fi in regula ar tipari bonul si l-ar inregistra in memoria fiscala si ar aparea in Z. Rolul fiscalNet sau al oricarui driver se opreste la trimiterea bonului - tiparirea bonului, savarea lui si aparitia lui in Z depind exclusiv de casa de marcat. Or daca acea casa a tiparit bon, dar acesta nu apare in Z, casa are o problema. Mare zic eu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

horvaya687
Mesaje: 208
Membru din: Mar Ian 05, 2010 12:00 am
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: marketline+fiscalnet+casa de marcat+scanner

#4 Mesaj de horvaya687 »

Imi cer scuze, dar aveti dreptate. M-am grabit, fiind agitat de situatia in care ma aflu.
Sistemul e un pc, sh cu win 7, nu stiu daca are update-uri la zi. Inainte de conecta casa a fost instalat antivirus si anti malmaware care ruleaza in back nonstop.
Neavand de lucru pina acum cu combinatia marketline+fiscalnet+casa de marca, din punctul meu de vedere erorile pot aparea din oricare program si/sau casa de marcat. Am incercat sa iau legatura cu Fiscal net, dar mi sa comunicat ca luni 11.03.2019 voi fii contactat de catre un reprezentant.
Problema mai usturatoare e neconcordanta intre Z si situatia din Marketline. Daca imi dati o idee cum sa remediez, indrept, corectez aceaste neconcordante as fii foarte recunoscator.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: marketline+fiscalnet+casa de marcat+scanner

#5 Mesaj de tomac »

La Windows 7 e și mai mare problema dacă nu e actualizat, nu are update la zi.
Diferențele dintre Market și Z se clarifică zilnic.
Dacă în Market am bon emis, dar casa nu l-a tipărit - ajungând așadar să am mai multe vânzări în Market decât în casă - atunci se retipăresc bonurile respective.
Dacă e invers, am mai mult în casă față de market înseamnă că am dublat vreun bon și sunt necesare investigații suplimentare, dar în principiu se face un act prin care se arată ce s-a întâmplat și se justifică diferența.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns