Mail -> Intretinere Baze de Date [v.517]

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Mail -> Intretinere Baze de Date [v.517]

#1 Mesaj de ovidiuo »

Buna ziua ! Am fost pozitionat pe o firma cand am introdus serverul de mail la sectiunea "Mail" .. a fost testat cu succes, dar apoi cand m-am pozitionat pe o alta firma si m-am dus in Intretinere baze de date -> Mail, nu-mi apar datele introduse la server, adresa, parola ! Este in regula asa ?! Nu ar fi trebuit sa apara datele salvate indiferent de firma pe care sunt pozitionat ? Ca idee, datele s-au pastrat acolo unde le-am introdus initial si au fost testate cu succes (cand ma duc pe firma respectiva, campurile se regasesc completate !).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Mail -> Intretinere Baze de Date [v.517]

#2 Mesaj de balazse »

Mie mi se pare mult mai corect ca pentru fiecare firma sa se poate seta o adresa seaparata, adica asa cum functioneaza acum.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Mail -> Intretinere Baze de Date [v.517]

#3 Mesaj de ovidiuo »

@balazse : Eu cred ca functioneaza altfel ! La Intretinere baze de date -> mail se introduc datele pentru mail-ul contabilului (omu' cu evidenta contabila) .. apoi, cand esti pozitionat pe o firma si vrei sa-i trimiti (administratorului firmei) direct un mail cu o situatie, un stat de salarii etc. atunci se va trimite mail-ul la adresa de email a firmei respective (care este setata in ecranul Administrare -> Configurare Societati -> email) ! De asta spun, este frustrant sa bag datele "contabilului" de fiecare data, pentru fiecare firma !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Mail -> Intretinere Baze de Date [v.517]

#4 Mesaj de balazse »

Sincer sa fiu nu l-am testat/folosit inca acea optiune, ca urmare eu mentionez doar o parere.
O data trebuie sa completezi datele contabilului la "administrare" -> "mail", nu?
Sunt cazuri in care evidenta contabila se tine direct la unitate, dar programul este folosit la 2-3 unitati al asociatului, iar pentru fiecare exista o adresa de e-mail separat, iar daca ar functiona in asa fel incat datele introduse la "mail" sa fie unic pentru toate unitatile, atunci de fiecare data cad ai dorii sa trimiti un e-mail ar trebui sa completezi datele pentru unitatea in cauza, care nu este in regula.
Sper ca am inteles corect cele mentionate de tine.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Mail -> Intretinere Baze de Date [v.517]

#5 Mesaj de stroescud »

Am facut totul, mi-a iesit si test-ul.
Unde ma duc sa trimit declaratia.
Am "facut" de proba d112, am validat, nu am semnat digital.
E in "TEMP".
Unde e botonul de "send"?
PLS!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Mail -> Intretinere Baze de Date [v.517]

#6 Mesaj de septimiuv »

În outlook.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Mail -> Intretinere Baze de Date [v.517]

#7 Mesaj de ovidiuo »

@balazse : In cazul descris de tine, ai dreptate ! .. Dar in cazul meu, tinand evidenta la zeci de firme/clienti, se considera ca la programul de contabilitate am acces doar eu - si contabilul trimite diverse rapoarte catre clientii sai .. deci, pentru mine, este o unica adresa de mail (ca sender) - cea a firmei care tine evidentele contabile. Oricum, este excelenta aceasta facilitate ! Bravo echipei SAGA !

P.S. .. o sa bag datele individual, la fiecare firma .. pana la urma se merita efortul ! :D

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Mail -> Intretinere Baze de Date [v.517]

#8 Mesaj de tomac »

ovidiuo, ai dreptate dacă privești lucrurile doar prin prisma contabilului care doar el folosește SAGA pentru mai multe firme, dar...
- acea opțiune este pentru a trimite mailuri oricărui destinatar nu doar către adresa de mail setată în configurare societăți
- sunt care lucrează în client-server și au baza de date pe serverul firmei, iar contabilul lucrează pe client și acele date de mail sunt necesare pentru a trimite firma documente la terți, nu sunt necesare contabilului. Contabilul poate avea încă 1-2 firme sau mai multe, pe care le lucrează local și pentru acelea să trimită date.
- sunt contabili angajați care au 2-3 firme, una la care sunt angajați și încă una sau două fie a acelorași administratori, fie una ca muncă suplimentară și de trimis se trimit mailuri de la adrese de mail diferite în acest caz
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Mail -> Intretinere Baze de Date [v.517]

#9 Mesaj de ovidiuo »

Multumesc frumos d-le Cristi ! .. aveti dreptate in toate cazurile (ca de obicei !).. :D Eu imi vedeam doar propriul interes ! :oops: Stiu ca ma repet : felicitari pentru facilitate .. este super-practica !

Scrie răspuns