Export din Saga in Nexus EPR

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
zuberm
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 04, 2017 9:05 pm

Export din Saga in Nexus EPR

#1 Mesaj de zuberm »

Buna seara,
Folosesc programul SAGA C stocuri pentru generarea unui numar mare de facturi catre persoane fizice si as dori sa stiu daca se pot exporta Facturile de Iesire intr-un format acceptat de softul NEXUS EPR (utilizat de contabila nostra). In acest moment toate facturile sunt reintroduse manual in NEXUS EPR ceea ce genereaza un volum de munca foarte mare.
Orice solutie este binevenita.
Multumesc mult.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Export din Saga in Nexus EPR

#2 Mesaj de balazse »

Scuze, dar ca si prim pas cred ca ar trebui sa ii intrebi pe cei de la NEXUS EPR de ce ar avea nevoie.
Din Saga poti exporta fisiere dbf, xml. Mai poti sa exporti de la situetie vanzari si excel.

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: Export din Saga in Nexus EPR

#3 Mesaj de hucecd »

Saga exporta intr-un format care nu este compatibil cu Nexus prin proceduri automate de export. In schimb se pot construi fisiere de import compatibile cu Nexus.

zuberm
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 04, 2017 9:05 pm

Re: Export din Saga in Nexus EPR

#4 Mesaj de zuberm »

hucecd scrie: Sâm Mai 09, 2020 9:43 pm Saga exporta intr-un format care nu este compatibil cu Nexus prin proceduri automate de export. In schimb se pot construi fisiere de import compatibile cu Nexus.
Multumesc pentru raspuns. Ati putea detalia va rog. Am discutat telefonic si cu cei de la Nexus Media, le-am prezentat problema mea si recomandarea a fost sa achitionez Nexus Lite. Problema este ca regasesc programul Nexus ERP (nu stiu cum este Nexus Lite) incet, am descarcat programul demo si ruleaza cu un anumita intarziere. Saga este foarte rapid si acest lucru ne ajuta la facturare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Export din Saga in Nexus EPR

#5 Mesaj de tomac »

Puteți folosi FGO pentru facturare și facturile de acolo ajung în SAGA. Se preiau în FGO și nomenclatorul de articole și clienți, în mod automat. Detalii pe www.fgo.ro
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zuberm
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 04, 2017 9:05 pm

Re: Export din Saga in Nexus EPR

#6 Mesaj de zuberm »

tomac scrie: Mie Mai 13, 2020 2:03 pm Puteți folosi FGO pentru facturare și facturile de acolo ajung în SAGA. Se preiau în FGO și nomenclatorul de articole și clienți, în mod automat. Detalii pe www.fgo.ro
Am discutat cu cei de la FGO le-am spus ca doresc ca facturile sa fie importate in Nexus si nu a putut sa imi confirme o eventuala compatibilitate. Initial FGO era prima varianta deoarece este produs in colaborare cu Saga si verifica si incasarile(borderourile de la curieri) ceea ce ne ajuta mult dar daca nu este compatibil cu Nexus ERP atunci tot nu rezolvam problema reintroducerii facturilor in Nexus.

Puteti sa imi confirmati ca Facturile facute in FGO sunt compatibile cu Nexus ERP?

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: Export din Saga in Nexus EPR

#7 Mesaj de hucecd »

Evident ca nu.
Tu ai mai multe solutii:
- folosesti Nexus Lite si nu mai ai nici o grija
- cineva sa iti faca fisierele de import. Cei de la Nexus, Saga, FGO sau alta persoana care stapaneste partea de IT.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Export din Saga in Nexus EPR

#8 Mesaj de tomac »

Nu este compatibil. M-a indus în eroare faptul că ați scris că folosiți SAGA doar pentru facturare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns