Import pret vanzare pentru liniile facturilor de furnizori (cont 371 - marfuri)

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
stegaroiua71
Mesaje: 9
Membru din: Lun Apr 24, 2017 10:05 am

Import pret vanzare pentru liniile facturilor de furnizori (cont 371 - marfuri)

#1 Mesaj de stegaroiua71 »

Buna ziua,

Exista posibilitatea de importa prin xml pretul de vanzare pentru liniile facturilor de furnizori de tip marfa (cont 371)?
Momentam am reusit sa importam facturile de intrari si iesiri, data platii si incasarilor prin xml, dar trebuie sa intram pe fiecare linie a ficarei facturi si sa completam manual pretul de vanzare (desi noi il putem avem in fisierele noastre, alaturi de toate celelalte informatii legate de facturi si articolele vandute).

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import pret vanzare pentru liniile facturilor de furnizori (cont 371 - marfuri)

#2 Mesaj de balazse »

Lucrezi pe "nedefinit" cu gestiuni global-valorice?
Daca da, ai incercat ca in fisierul xml sa completezi parte de pret de vanzare ("<PretVanzare></PretVanzare>")?
Daca lucrezi cantitativ-valoric, pentru ce sa mai lucrez cu pret de vanzare?

stegaroiua71
Mesaje: 9
Membru din: Lun Apr 24, 2017 10:05 am

Re: Import pret vanzare pentru liniile facturilor de furnizori (cont 371 - marfuri)

#3 Mesaj de stegaroiua71 »

Salut! Nedefinit.
In fisierul de import nu am <PretVanzare></PretVanzare>. Unde pot gasi un exemplu?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import pret vanzare pentru liniile facturilor de furnizori (cont 371 - marfuri)

#4 Mesaj de balazse »

Manual de utilizare (https://manual.sagasoft.ro/sagac/) -> diverse -> import date -> Import date din fisiere DBF sau XML -> Structura fișierelor de tip XML -> Facturi

stegaroiua71
Mesaje: 9
Membru din: Lun Apr 24, 2017 10:05 am

Re: Import pret vanzare pentru liniile facturilor de furnizori (cont 371 - marfuri)

#5 Mesaj de stegaroiua71 »

Multumesc! In versiunea de acum ceva ani pe care lucram eu nu era respectivul TAG.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import pret vanzare pentru liniile facturilor de furnizori (cont 371 - marfuri)

#6 Mesaj de balazse »

De atunci, multe s-au schimbat. ;)
Merita verificat periodic.

Scrie răspuns