configuratie computer server

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
corogeanul
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 27, 2013 8:51 am

configuratie computer server

#1 Mesaj de corogeanul »

Buna ziua

Vrem sa trecem la modul de lucru client - server si avem nevoie sa stim care ar trebui sa fie configuratia serverului pentru o functionare optima.

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: configuratie computer server

#2 Mesaj de balazse »

Mai exact? Ce configuratii te-ar interesa (fii mai explicit/a)?

corogeanul
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 27, 2013 8:51 am

Re: configuratie computer server

#3 Mesaj de corogeanul »

Ma refer la lucrurile care se specifica de obicei atunci cand vorbim de configuratia unui computer: memorie RAM, procesor, eventual spatiu de stocare. Banuiesc ca nu e cazul de cine stie ce placa grafica iar de altceva sub Win 10 nici nu mai poate fi vorba.
Orice poate fi mai concret decat "8. Calculatorul server trebuie să fie cât mai performant. Rețeaua trebuie să fie, de asemenea, pusă la punct."

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: configuratie computer server

#4 Mesaj de tomac »

Calculator cu procesor minim Intel I5, memorie RAM minim 8 GB RAM, SSD cu capacitate de minim 512 MB, placă de rețea gigabit, router gigabit, rețea pe fir. Rețea pusă la punct.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

corogeanul
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 27, 2013 8:51 am

Re: configuratie computer server

#5 Mesaj de corogeanul »

Multumesc

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: configuratie computer server

#6 Mesaj de stroer1948 »

Depinde... Nu ai dat toate detaliile.Cati utilizatori se vor conecta simultan, cate de mari sunt firmele (numar facturi/extrase), ce conexiune de internet exista la clienti si server.
Eu folosesc ca server si un laptop vechi cu windows XP (da, atat de vechi), 4Gb ram, procesor dual core si merge relativ acceptabil. Nici baza de date nu e foarte mare (pana in 100 de facturi emise si 50 de facturi de achizitii lunar).

Am in schimb si un alt server performant I5, 32Gb RAM, SSD, internet 1Gbps, care merge de rupe, insa daca ma conectez de la un internet prost (gen date mobile 4G sau hotel), merge foarte prost.

draghicescui
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 29, 2008 12:00 am

Re: configuratie computer server

#7 Mesaj de draghicescui »

Buna ziua, imi puteti spune va rog, daca programul poate fi stocat pe un NAS si sa fie accesat in regim de file sharing (map network drive)? Multumesc

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: configuratie computer server

#8 Mesaj de stroer1948 »

Se poate accesa, dar nu se poate actualiza direct de pe NAS. Ar trebui mutat tot folderul SAGA pe un calculator, actualizat si mutat inapoi pe NAS. Merge si cu un SSD conectat la un router care sa suporte share prin USB (gen Asus).

draghicescui
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 29, 2008 12:00 am

Re: configuratie computer server

#9 Mesaj de draghicescui »

Multumesc, eu vreau doar sa folosesc NAS pentru salvarea datelor si ma intrebam daca asta ar fi o solutie viabila...

ursc895
Mesaje: 12
Membru din: Mie Apr 10, 2013 10:12 am

Re: configuratie computer server

#10 Mesaj de ursc895 »

stroer1948 scrie: Lun Apr 03, 2023 5:51 pm Se poate accesa, dar nu se poate actualiza direct de pe NAS. Ar trebui mutat tot folderul SAGA pe un calculator, actualizat si mutat inapoi pe NAS. Merge si cu un SSD conectat la un router care sa suporte share prin USB (gen Asus).
Internet Small Computer Systems Interface or iSCSI

Scrie răspuns