BAZE DE DATE

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
livadariuc
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mai 15, 2015 8:01 am

BAZE DE DATE

#1 Mesaj de livadariuc »

Bună ziua,

Am nevoie de ajutor în următoarea speță:

Am primit o bază de date la 31.12.2022 în care s-a lucrat până la 31.08.2023. Acum am primit altă bază de date la 31.12.2022(care este diferită față de prima). Cum pot importa ceea ce am lucrat în perioada 01.01.2023-31.08.2023 pe vechea bază de date... în noua bază de date?

Mulțumesc anticipat!

Este vorba de SAGA C.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: BAZE DE DATE

#2 Mesaj de chirigiui509 »

Dacă sensul întrebării dumneavoastră face trimitere la operațiunile înregistrate cu dată istorică (data documentului contabil) 01.01.2023 la 31.08.2023 procedura este simplă.
Din meniul DIVERSE > Import date > [tab-ul] "import date din arhiva generată din SAGA" > Adaug ...
- selectați arhiva generată din vechea partidă
- setați intervalul pentru care doriți preluarea (importul) datelor
- analizați oportunitatea/utilitatea bifei de actualizare a nomenclatoarelor
- VALIDATI

Important:
- înainte de a efectua o astfel de procedură asigurați-vă că ați salvat bazele de date
- în cazul în care funcționați în tehnologia client-server (bazele de date sunt migrate la Firebird), operațiunea poate fi făcută exclusiv pe server
- analizați cu atenție intervalele de date și asigurați-vă că ați înțeles bine "pe cine unde puneți"
- intervalele de care vorbim nu se referă la data istorică la care s-a făcut înregistrarea ci la data istorică a documentelor din contabilitate (încercați să distingeți clar între cele două perioade/concepte)
- pregătiți momentul "concatenării" prin efectuarea unei analize suplimentare privitoare la tabelele de terți, de articole, ...alte elemente pe care le considerați importante/relevante
- generați rapoarte istorice (balante de exemplu) anterior procedurii de "concatenare" și ulterior acesteia
- ...or mai fi și alte lucruri pe care să le aveți în vedere, poate primiți și alte opinii

Succes!

Scrie răspuns