Global valoric - cantitativ valoric

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
pall564
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mai 19, 2020 3:13 pm

Global valoric - cantitativ valoric

#1 Mesaj de pall564 »

Buna ziua,

La un punctul de lucru clientul ar trebui sa foloseasca Saga Stoc (Acolo trebuie tinut evidenta cantitativ valoric).Acolo se fac receptiile/facturare.

La firma de contabilitate (in alta parte decat punctul de lucru) se foloseste Saga C pentru contabilitate. Contabilitatea se tine global/valoric.
Intrebarea mea se refera daca firma de contabilitate poate prelua/importa datele din Saga Stoc (recepțiile cu adaosurile practicate) ?

Cu stima,

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Global valoric - cantitativ valoric

#2 Mesaj de chirigiui509 »

Răspunsul pe scurt este DA. Pot fi mai multe abordări între care și soluția de aici https://www.sagasoft.ro/tutoriale-video.php?id=ZNiS-VSz2HU
De-a lungul timpul probabil că vă veți convinge cu privire la oportunitatea de liniarizare/uniformizare a modului de ținere și de integrare într-un ecosistem (SAGA oferă aceste funcții).
Succes!

pall564
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mai 19, 2020 3:13 pm

Re: Global valoric - cantitativ valoric

#3 Mesaj de pall564 »

chirigiui509 scrie: Mar Sep 26, 2023 4:12 pm Răspunsul pe scurt este DA. Pot fi mai multe abordări între care și soluția de aici https://www.sagasoft.ro/tutoriale-video.php?id=ZNiS-VSz2HU
De-a lungul timpul probabil că vă veți convinge cu privire la oportunitatea de liniarizare/uniformizare a modului de ținere și de integrare într-un ecosistem (SAGA oferă aceste funcții).
Succes!
Multumesc pentru răspuns. Dar când se face recepția, și când este selectat Gestiunea Cantitativ valoric nu mi-l generază adaosul si TVA neexigibil (informatie pe care trebuie să-l import în programul de contabilitate la sfârșit de lună).
Însă, dacă este selectat gestiunea Global valoric, si vrea să-l emite facturi, atunci nu vede stocul cantitativ. Acest lucru este posibil să vadă?

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Global valoric - cantitativ valoric

#4 Mesaj de chirigiui509 »

Gestiunile cantitativ valorice pot fi setate (definite) la preț de achiziție sau la preț de vânzare (aceasta din urmă fiind o abordare deloc recomandată). Modificarea acestor setări este posibil să răspundă parțial cerinței dumneavoastră (spun este posibil pentru că nu m-am lămurit întru-totul cu privire la flow-ul pe care doriți să-l implementați).
În cazul gestiunilor global valorice nu aveți corespondentul numeric/specific al stocurilor ci numai valoarea acestora. Stocurile se găsesc în devălmășie iar valoarea cumulată o regăsiți în echivalentul contabil.
N-am înțeles ce problemă aveți cu emiterea facturilor și nici ce anume ați dori să vedeți.
--------------
Înțeleg cererea dumneavoastră, operațiunea poate fi parcursă automatizat sub condiția intercalării unei funcții de conversie a conținutului tabelei DBF obținută din exportul ieșirilor cu scopul parametrării acesteia pentru a vă permite importul "la conta" dar nu este o chestiune facilă. Vă recomand să reanalizați flow-ul și să urmați "calea bătătorită" care vă permite să vă interconectați fără dezvoltări suplimentare și/sau aplicații terțe.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Global valoric - cantitativ valoric

#5 Mesaj de pomparaus »

Am si eu nevoie va rog de unele informatii : daca eu contabilul am licenta Saga C si un SRL care va avea un magazin cu obiect activitate vanzare cu amanuntul piese de schimb, ce pasi trebuie facuti? Achizitioneaza casa de marcat compatibila cu Saga si ce ar trebui sa facem (atat eu, cat si el) sa avem acces la acceasi baza de date Saga? Am citit pe forum ca e indicat market line, dar cum functioneaza? Va multumesc si va rog daca se poate sa enumerati pasii.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Global valoric - cantitativ valoric

#6 Mesaj de chirigiui509 »

Pentru a integra mișcarea stocurilor din magazin cu datele din contabilitate ar trebui sa aveți în vedere parcurgerea următoarelor etape:
- crearea unei legături VPN intre biroul de contabilitate (devenit server) si magazin (devenit client) ...găsiți informații atât pe forum cât și pe sagasoft.ro
- la contabilitate, bazele de date ale societății vor fi migrate in formatul Firebird (ADMINISTRARE > întreținere BD > Client-server ...)
- la magazin instalați MarketLine și îl configurați (găsiți documentație, inclusiv explicații pe forum)
- pentru conexiunea casei de marcat veți avea nevoie de un driver care, în funcție de casa de marcat, poate fi gratuit, cu subscripție anuala sau perenă (FiscalNet, Fisco, FiscalWhire...).
- în funcție de tipul de POS utilizat poate exista posibilitatea de a-l interfața pe acesta cu MarketLine (prin intermediul driver-ului casei de marcat) situație în care fluxul încasărilor pe POS se integrează automatizat

Recomandări
- încercați să "puneți pe hârtie" întregul proces înainte de a vă apuca de treabă (asta vă va ajuta să înțelegeți cât mai bine ceea ce urmează să faceți)
- luați în calcul oportunitatea instalării unui modul de stocuri la magazin (recepțiile se vor putea face direct de acolo iar administrarea articolelor de asemenea)
- efectuați transferurile vânzărilor (din MarketLine în SAGA) cu recurență zilnică (seara, la închiderea programului) iar a II-a zi validați ieșirile verificați corectitudinea încasării acestora
- utilizați un cititor de coduri de bare (recomandat 3D, chiar dacă nu este nou)
- nu uitați să faceți salvări de date înainte de efectuarea "modificărilor majore"

Observații:
- transferul datelor utilizează portul 3060 pentru care va trebui să acordați privilegii extinse
- după migrarea datelor accesul la datele acelei societăți se va face client-server inclusiv în rețeaua locală (în cazul în care în birou aveți mai multe calculatoare)
- o funcționalitate corectă a sistemului este condiționată în primul rând de felul în care s-au definit gestiunile, articolele, grupele, privilegiile... dar și de stabilitatea conexiunii de date

Laudatio
MarketLine este nu numai "indicat" dar și indispensabil (opinia mea) întrucât se integrează nativ cu SAGA (fapt care rezolvă o multitudine de probleme de sincronizare și/sau transfer de date) și este un instrument versatil, intuitiv, ușor de învățat (pentru gestionari/vânzători) și stabil și capabil să acopere momentele (temporare) în care nu există conexiune de internet.
Chiar dacă mai sunt și alte funcții pe care MarketLine nu le are încă integrate, sunt încrezător că Bogdan va analiza propunerile primite iar pe cele pertinente le va materializa în funcții și capabilități noi.
Parcursul și evoluția este de lăudat și pot spune asta după ce, începând cu 2017, am ales să o utilizez "intens".

Succes!

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Global valoric - cantitativ valoric

#7 Mesaj de pomparaus »

Multumesc frumos!

Scrie răspuns