Transfer program SAGA pe alt calculator

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
ardeleanua46
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 08, 2022 12:45 pm

Transfer program SAGA pe alt calculator

#1 Mesaj de ardeleanua46 »

Buna ziua,
am cumparat un laptop nou (care are Windows 11) si intai m-am uitat la tutorialul care explica cum transferam programul pe alt calculator. Aveam SAGA C 3.0 si fisierul TEMP salvate pe un stick dupa ce am inchis luna august si le-am copiat pe calculatorul nou.
Am facut ceea ce spune in tutorial, dar programul nu intra in meniul obisnuit, se duce in configurare societati unde nu apare nicio informatie. Am incarcat datele de identificare ale firmelor pe care le aveam, sa fie identice cu cele de pe calculatorul vechi, dar mi se cere sa preiau datele contabile. Exista un ecran de preluare automata dar nu stiu ce cale trebuie sa incarc acolo, am incercat de cateva ori si mi s-a spus ca e eronata, sa incarc o cale corecta.
In tutorial nu se spune daca inainte de a trece pe alt calculator trebuie sa facem ceva operatii speciale: export date, salvare baza de date...din filmulet rezulta ca daca scapi cu zile dupa ce te terorizeaza programele antivirus, in maxim 3 minute ai transferat programul si te apuci de incarcat facturi si calculat salarii....
Am sunat de cateva ori la telefon, in jurul orei 15, dupa ce a sunat degeaba cateva secunde s-a decuplat si n-am reusit sa vorbesc cu cineva de la firma.

Sper ca exista o solutie de corectare a acestei situaii, in cateva zile trebuie sa fac salariile!

Multumesc,

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Transfer program SAGA pe alt calculator

#2 Mesaj de pascutac »

Copiați folderul SAGA C.3.0 de pe stick direct în Local Disk C: (sau unde vreți), apoi descărcați versiunea completă a programului direct de pe site si o instalați în locația unde ați copiat folderul (dacă este în Local Disk C, lăsați calea implicită la instalare, dacă nu, alegeți calea corectă). La deschiderea programului ar trebui să aveți toate datele firmelor dar o să aveți alt cod de identificare al calculatorului, va trebui să resetați codul de identificare din contul de client SAGA și ulterior să îl activați cel nou.

ardeleanua46
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 08, 2022 12:45 pm

Re: Transfer program SAGA pe alt calculator

#3 Mesaj de ardeleanua46 »

Buna ziua,
am facut ceea ce spuneti dumneavoastra, am schimbat codul de identificare pe site-ul SAGASOFT cu cel al calculatorului nou si dupa aceea ma duce in ecranul Configurare sociectati unde la inceput nu aparea nicio firma. Am mesaj ca meniul va fi activat numai dupa validarea preluarii de date, dupa ce am incarcat manual cele doua firme pe care le aveam pe calculatorul vechi.
Am avut probleme cu antivirusul, NORTON, am putut rula serupC.exe numai dupa ce am sters licenta de pe calculator; daca doar dezactivam auto-protect si fire-wall se rula programul, dar dadea eroare la mai multe fisiere .dll. Asa ca am incercat ieri de multe ori instalarea pana am reusit asa cum e acum, adica nefunctionala.
Mai am o teama. M-am uitat ieri in mai multe tutoriale si cand povesteste depre crearea arhivelor spune ca trebuie pusa bifa ca sa salveze toate firmele. Eu am doua, una inactiva (am testat in 2018, am incarcat cateva date si am renuntat, iar o doamna de la firma mi-a spus sa dau o denumire de genul SC CONTA SRL - VECHI si s-o las acolo, asa am facut) si un activa. Cand fac arhivele (in fiecare luna dupa ce trimit declaratiile la ANAF) sunt pozitionata pe firma activa si dau salvare baze de date, apoi le copiez pe stick. Nu m-ar deranja sa dispara firma veche, dar imi trebuie neaparat datele de la firma noua.
Exista vreo speranta de remediere ?

Multumesc

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Transfer program SAGA pe alt calculator

#4 Mesaj de pascutac »

100% ați omis ceva pași.

ardeleanua46
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 08, 2022 12:45 pm

Re: Transfer program SAGA pe alt calculator

#5 Mesaj de ardeleanua46 »

Posibil, dar cand m-am uitat la tutorial mi-am notat ce trebuie sa fac si apoi am verificat sa nu-mi scape ceva.
Nu stiu ce e cu telefonul firmei, suna de cateva ori apoi se decupleaza. Altadata (cand era alt numar), raspundeau repede la telefon, puteai vorbi cu o persoana si te rezolva...

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Transfer program SAGA pe alt calculator

#6 Mesaj de pascutac »

Aveți mesaj în privat.

ardeleanua46
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 08, 2022 12:45 pm

Re: Transfer program SAGA pe alt calculator

#7 Mesaj de ardeleanua46 »

Buna ziua, am intrat acolo dar nu stiu ce trebuie sa fac.

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Transfer program SAGA pe alt calculator

#8 Mesaj de pascutac »

La mesaje private vă apare un mesaj de la mine.
Puteți răspunde acolo.

pirvane345
Mesaje: 4
Membru din: Mie Noi 05, 2014 1:21 pm

Re: Transfer program SAGA pe alt calculator

#9 Mesaj de pirvane345 »

Buna ziua ,

Am mutat programul Saga de pe un calc vechi pe unul nou cu Windows 11 .
Am facut toti pasii nu au fost probleme la instalare , a fost genenat acel cod de identificare cu AA , alte coduri de activare dar atunci cand pun codurile noi primesc mesajul "cod de activare incorect pt...", atat pentru conta cat si pt stocuri.

Va rog mult sa imi spuneti unde gresesc ... nu pot lucra in program :(

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Transfer program SAGA pe alt calculator

#10 Mesaj de tomac »

Asigurați-vă că aveți instalată ultima versiune.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Transfer program SAGA pe alt calculator

#11 Mesaj de stroescud »

de un PC cu win 8.1si SAGA 498, am mutat, cu licentele respective pe un PC cu win 10 unde am si Token semnatura digitala
PC cu 8.1 il folosesc numai pentru facturi si acea versiune de SAGA, are tokenul instalat si acolo.
Pot lua o licenta noua pentru PC vechi, cu win 8.1 ca sa folosesc si e- facturarea cu cod SPV?
Sa nu mai plimb tokenul de colo colo, sau/ sa blochez PC win10 contabilitate, pentru generare si transmitere e- facturi.

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Transfer program SAGA pe alt calculator

#12 Mesaj de pascutac »

@stroescud Recomandat ar fi în prima fază să faceți upgrade la sistemul de operare, apoi puteți folosi codul de acces pe SPV.

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Transfer program SAGA pe alt calculator

#13 Mesaj de stroescud »

pascutac scrie: Vin Noi 17, 2023 2:40 pm @stroescud Recomandat ar fi în prima fază să faceți upgrade la sistemul de operare, apoi puteți folosi codul de acces pe SPV.
Tocmai asta e, pe PC win 8.1, nu mai am licenta.
Licenta s-a mutat pe PC win 10.
Si era pe undeva ca pe PC de pe care ai mutat licenta nu mai poti instala SAGA, chiar cumparand o licenta noua.

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Transfer program SAGA pe alt calculator

#14 Mesaj de pascutac »

Nu poți reveni la același cod pe o licență, dar cu altă licență nu este nici o problemă. Dar upgrade-ul de la Win 8.1 la Win 10 măcar, este recomandat. Și dacă calculatorul este cu HDD clasic ar fi bine primit un SSD (chiar și SATA).

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Transfer program SAGA pe alt calculator

#15 Mesaj de stroescud »

pascutac scrie: Vin Noi 17, 2023 5:18 pm Nu poți reveni la același cod pe o licență, dar cu altă licență nu este nici o problemă. Dar upgrade-ul de la Win 8.1 la Win 10 măcar, este recomandat. Și dacă calculatorul este cu HDD clasic ar fi bine primit un SSD (chiar și SATA).
Stiu ca win 10 e recomandat datorita lui Adobe.
Trebuie sa-i conving, macar sa ia un miniPC compatibil cu Win 10.
Pentru facturare e suficient. si nu sunt mai mult de 200 300 de lei.
Dar sunt cam carcotasi cu cheltuielile necesare, in schimb cu...
Ma abtin.
Multumesc prietenilor de pe forum pentru idei si ajutor.

Scrie răspuns