Eroare cont bacar e-factura

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
hugiuc
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 16, 2019 11:24 am

Eroare cont bacar e-factura

#1 Mesaj de hugiuc »

Buna,
Am observat ca incepand de la penultima actualizare, cea de pe 1 aprile, in momentul in care clientii mei isi descarca factura din spv, pe aceasta apare un alt cont bancar, pe care l-am inchis acum 4 ani. In saga este totul corect, am verificat peste tot, cu atat mai mult, atunci cand printez din program facturile, pe acestea apare contul bancar corect! Inainte de actualizarea de la inceputul lui aprilie era totul in regula.
Am incercat sa vorbesc cu cineva de la Saga dar efectiv mi-a dat cu flit, trist.
Intrebarea mea era una simpla: problema este de la saga sau de la anaf, ca sa stiu unde sa cer ajutor pentru remediere?
Multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4196
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Eroare cont bacar e-factura

#2 Mesaj de pomparaus »

Vezi la configurare societate sa nu fie tot acel cont bancar ramas definit.

hugiuc
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 16, 2019 11:24 am

Re: Eroare cont bacar e-factura

#3 Mesaj de hugiuc »

Este primul lucru pe care l-am veeificat. La configurarea societatii apare contul corect

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare cont bacar e-factura

#4 Mesaj de tomac »

Verificați în ecranul de tipărire a facturilor.
Intrați la ieșiri, apăsați tipărire pe o factură validată și verificați dacă în caseta text din stânga sus apar conturile IBAN. Dacă nu completați-le acolo. Pentru că se preiau din tipul de factură utilizat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

hugiuc
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 16, 2019 11:24 am

Re: Eroare cont bacar e-factura

#5 Mesaj de hugiuc »

Si acolo este totul in regula. Am facut deja toate aceste verificari. Daca nu erau in regula presupun ca pe factura tiparita din saga, apareau aceste neconcordante, insa nu exista. Pe cele printate din saga este totul in regula, pe cele descarcate de catre client sin spv, contul este gresit.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare cont bacar e-factura

#6 Mesaj de tomac »

Verificați și în pagina de configurări a ecranul e-facturi ce formular de facturi este utilizat la preluarea datelor.
Dacă este cel implicit și în el contul este corect, nu are cum să ajungă la beneficiar un alt cont.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

hugiuc
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 16, 2019 11:24 am

Re: Eroare cont bacar e-factura

#7 Mesaj de hugiuc »

Multumesc mult, asta a fost problema, in configurari e-factura era alt formular, nu acelasi cu cel setat in tiparire. S-a rezolvat, va multumesc mult pentru ajutor.

Scrie răspuns