Rapoarte comerciale

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Rapoarte comerciale

#1 Mesaj de herganiec »

Ar fi binevenite cateva liste/rapoarte specifice firmei cu informatii detaliate despre rezultatele activitatii sale comerciale(la care e cazul SAGAC+S) de ex.:
-stocuri: necesar de aprovizionat, stocuri critice, in curs de epuizare, fara miscare, prognoza de stocuri bazata pe perioade comparabile o situatie centralizata(ca situatie stocurilor)
-facturi nesosite/facturi de intocmit
-topul vinzarilor/incasarilor in lei si in valuta pe perioada aleasa.
-topul clientilor/furnizorilor pe o perioada
-comenzi catre furnizori/de la clienti, comenzi in curs, comenzi de la si catre subunitati
-evidenta vinzarilor(cu incasari reale)pe perioade specifice, durata medie de incasare pe fiecare agent de vinzari, istoricul vinzarilor pe articole si pe parteneri.

-si o chestiune "spinoasa", la clienti sa pot stabili o limita de credit iar cand i se factureaza sa vad limita la care a ajuns si daca depaseste să nu pot factura/tipari mai departe pana nu isi mai achita din datorii.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Rapoarte comerciale

#2 Mesaj de balazse »

1. Pentru stocuri limita poti vedea la situatie stocuri cum stai fata de stocul minim, asta daca este completat la articole.
2. Si cum te-ai gandit sa stie programul despre facturile nesosite/de emis?
3. Topul vanzarilor pe client sau cum?
4. Te referi la valoarea facturilor emise?

7. Asta mi se pare un pic cam mult, dupa parerea mea (dar nu imposibil).

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Rapoarte comerciale

#3 Mesaj de herganiec »

1. Hai ca intelegi mai mult din ce am zis.. ma refer la
un raport care pot lista/vedea stocurile sub limita (stocul minim) la o data anume, ca sa il pot trimite pt comanda de reaprovizionare (foarte util la magazine cu multe repere)
2. din avize primite sau emise.
3. top vanzari (valoric sau cantitativ) pe articole sau furnizor/client
4. da, top clienti sau furnizori (achizitii respectiv vanzari)- foarte util cand vrei sa negociezi pretul.
5. comenzi emise si incasate mai ales pt ca in functie de incasari se acorda % din vanzari la agenti


iar limita de credit (sa-i zic asa) la clienti mi se pare f usor de introdus, doar ca programul trebuie sa interogheze la validarea facturi si limita de credit si sa o afiseze cat mai are sold neachitat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Rapoarte comerciale

#4 Mesaj de tomac »

Știi că topurile alea de care zici le poți vedea și acum?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Rapoarte comerciale

#5 Mesaj de herganiec »

Poate,.. dupa prelucrari diverse in excel.
Eu ziceam ca ar pute fii chiar o rubrica RAPORTE COEMRCIALE si acolo sa fie toate astea care sa se poata apela fara multa ... "inteligenta" chiar si de managerii de firma.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Rapoarte comerciale

#6 Mesaj de tomac »

Nu e nevoie de nici o prelucrare în nici un Excel.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Rapoarte comerciale

#7 Mesaj de herganiec »

pai ..descrie. si aici cum poti sa le vezi/listezi si o discutam pe marginea lor.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Rapoarte comerciale

#8 Mesaj de tomac »

E simplu de tot. Poți sorta orice situație după coloane. Ce te oprește să sortezi la vânzări după cantitate. Asta după ce îți alegi perioada. Care poate fi o lună sau o altă perioadă de timp. Sau situația clienților, sortată după coloana de facturi emise. Bineînțeles sortarea făcută descrescător. Pentru asta dai două clickuri pe antetul coloanei. Primul o sortează crescător, al doilea descrescător și al treilea anulează sortarea.
Primele poziții din listă sunt produsele cele mai vândute sau clienții către care s-a facturat cel mai mult.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Rapoarte comerciale

#9 Mesaj de balazse »

Ar fi optim daca s-ar denumii corect coloanele atat ca si capt de tabel in program, cat si in situatii.
Adica momentan in loc de "total iesiri" apare "total intrari", asta la clienti.
La fel cu "neachitat" in loc de "neincasat", cand in stanga acestei coloane apare "incasari".
Sincer nu inteleg de ce nu se rezolva o data aceasta problema de editare care deja a fost semnalizat de o multime de ori.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Rapoarte comerciale

#10 Mesaj de tomac »

Pentru că, în realitate, nu sunt ecrane separate ci un singur ecran. Ce se populează cu date diferite în funcție de cum este apelat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Rapoarte comerciale

#11 Mesaj de balazse »

Si nu s-ar putea introduce o corelatie, ca daca deschid o fereastra sa apara un text, iar daca se deschide cealalta fereastra sa apara alt text?

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Rapoarte comerciale

#12 Mesaj de eugen01 »

balazse> Adica ... Select Case Statement din SQL ? (bine...nu ma pricep la mai mult).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Rapoarte comerciale

#13 Mesaj de balazse »

Nu stiu, eu doar la excel ma pricep cat de cat ("=if(...").

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Rapoarte comerciale

#14 Mesaj de herganiec »

o sa ma pun si o sa desenez capul de rapoarte la care m-am referit si cum le-as vedea eu.
Ceea ce spui tomac, am mai facut dar nu e asa de clar, altfel ar trebui sa arate mai sintetic..

@balasze ai dreptate cu capul de tabel... s-a tot vorbit dar.. nu stiu cum am mai putea sa convingem ca parca nu ne aude nimeni.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Rapoarte comerciale

#15 Mesaj de tomac »

De ce te-ai pune să desenezi? Ce nu este relevant la ce am spus eu? Nu e un top? Nu sunt aranjate datele descrescător în ordinea volumului? Adică trebuie să scrie musai top 10 sau 100 ori top 5?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Închis