inbunatatire saga ps

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
gali421
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 17, 2013 2:31 pm

inbunatatire saga ps

#1 Mesaj de gali421 »

1. Pe factura A5 cu 2 exemplare pe o pagina de update-ul 238 nu mai apare linia de taiere intre cele 2 facturi. A fost un lucru benefic, sper ca la un update viitor va fi reintrodus.
2. Pe factura la 'semnatura si stampila' jos stanga nu mai apare CNP-ul. Nu ar trebui sa apara din cauza unei noi reglementari sau a fost omis numai din update-ul 240?
3. Pe factura la enumerarea produselor chiar daca am numai un produs introdus, sub acesta la 'pret unitar' apare '0.000' pana la total. Asta chiar cred ca e o eroare care va fi remediat cat mai curand.
Cu stima.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inbunatatire saga ps

#2 Mesaj de septimiuv »

2. e cam interzis sa treci cnp pe facture
3. redescarca si reinstaleaza

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inbunatatire saga ps

#3 Mesaj de balazse »

Ma folosesc de ocazie si propune si eu rezolvarea unor bug-uri la Saga PS (ambele la situatie clienti):
1. daca se inregistreaza o factura si o plata partiala pentru aceasta in mai 2014 si perioada curenta este luna iun 2014 la situatie clienti la apasarea butonului "verificare" apare mesajul de avertizare "diferente la inregistrare casa/banca/deconturi, din zz.ll.aaaa" desi nu ar fi cazul. Ceea ce am observat este ca la apasarea bontului "verificare" perioda ramane 01-30.06.2014 in loc de 01.05-30.06.2014. iar daca modific manual in 01.05-30.06.2014 nu apare eroarea;
2. desi exista introdusa factura la "iesiri-valuta" in eur, nu exista posibilitatea vizualizarii acestora in valuta eur, ci doar in lei, astfel nu se poate genera o situatie a facturilor neincasate in valuta.

Referitor la listarea in format A5 as sugera sa apara o noua optiune unde se listeaza un singur exemplar pe hartie, astfel daca ai hartie A5 poti lista facturile fara sa fii nevoit sa le rupi in doua.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inbunatatire saga ps

#4 Mesaj de septimiuv »

daca ai setata imprimanta pe A5 iese un singur exemplar

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inbunatatire saga ps

#5 Mesaj de balazse »

Pe mine m-ar interesa sa ramane setat pe A4 sa nu tot schimb setarea, ci doar hartiile.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inbunatatire saga ps

#6 Mesaj de septimiuv »

n-ai sa primesti ce vrei

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inbunatatire saga ps

#7 Mesaj de balazse »

Stiu, dar de dorit se poate, desi nu este mare lucru, adica doar introduci o noua setare un lasi un A4 pe care sa listeze numai pe partea superioara factura de A5.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inbunatatire saga ps

#8 Mesaj de septimiuv »

trimite mail la saga si vezi raspunsul :lol:
o sa-ti zica sa nu-ti mai fie lene sa treci imprimanta pe a5

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inbunatatire saga ps

#9 Mesaj de balazse »

Cred ca mai demult deja am trimis e-mail cu aceasta propunere si s-a raspuns politicos ca nu se are in vedere asa ceva.
Acum referitor la setarea imprimantei nu este acelasi lucru sa dai un click (o bifa) pentru selectie din program fata de 10 click-uri pentru a seta imprimanta pe A5. :mrgreen:

Sa speram ca macar bug-urile de mai sus sa se rezolve cat de curand ca pentru acelea n-am primit nici un feed-back. :wink:

Închis