Deducere personala

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Deducere personala

#1 Mesaj de pinteae »

Sugerez ca in ecranul „Salariati”, in „Detalii” sa se introduca un buton denumit „Fara deducere in prima luna”, prin care sa putem bloca acordarea deducerilor personale in prima luna de salarizare.
Avand in vedere faptul ca de deduceri personale se poate beneficia doar o singura data, la un singur angajator/un singur CIM, aceasta optiune trebuie sa existe si sa o utilizam de fiecare data cand se angajeaza un salariat in cursul lunii, deoarece daca salariatul a beneficiat de deducere personala in cursul lunii, la un alt angajator/alt CIM, atunci la noul angajator/noul CIM sa nu se mai poate beneficia, de deduceri, chiar daca se angajeaza cu functia de baza.

Norma juridica ce reglementeaza acest aspect, sunt Normele de aplicare a Codului fiscal Partea 90^1, punctul 121, care reglementeaza prevederile art. 58 din Codul fiscal.


PARTEA 90^1: Norme metodologice


121. În cazul în care un angajat care obţine venituri din salarii la funcţia de bază se mută în cursul unei luni la un alt angajator,
calculul impozitului se face pentru fiecare sursă de venit (loc de realizare a venitului).
Deducerea personală se acordă numai de primul angajator, în limita veniturilor realizate în luna respectivă, până la data lichidării.
Dacă reangajarea are loc în aceeaşi lună cu lichidarea, la stabilirea bazei de calcul pentru determinarea impozitului lunar aferent veniturilor realizate în această lună de la angajatorul următor nu se va lua în calcul deducerea personală.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Deducere personala

#2 Mesaj de balazse »

Sustin ideea.
Precum si cele propuse aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=12&t=13320
Ultima oară modificat Mar Sep 23, 2014 12:14 am de către balazse, modificat 1 dată în total.

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Deducere personala

#3 Mesaj de pinteae »

BalaszE, ceea ce ai propus tu si in liniii mari au sustinut ceilalti colegi, in topicul respectiv, sunt cerinte normale pentru o aplicatie de salarizare. Acele propuneri sunt vechi, dar nu invechite, sunt menite sa ne faca viata mai usoara. Constatam ca dintre ele sunt cateva solutionate. Dar, ceea ce am propus sper sa fie implementat, deoarece este o cerinta nascuta din dorinta de aplicare corecta a normei juridice si de aceea doresc sa fie sustinuta de cat mai multi utilizatori de SAGA.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Deducere personala

#4 Mesaj de apetrem »

Sustin propunerea, da nu inteleg ce inseamna Partea 90^1 ?
Marian Apetre

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Deducere personala

#5 Mesaj de herganiec »

asa e. acum nu ai cum sa elimini deducerea personala cand are functia de baza.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Deducere personala

#6 Mesaj de balazse »

Sa speram ca se va implementa.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Deducere personala

#7 Mesaj de tomac »

@herganiec
Ba da. Ai și acum posibilitatea, doar că e mai complicat.
La crearea salariatului îl creezi fără deducere. După generarea și validarea primului stat de salarii, modifici punând bifa la deducerea de bază. Sugestia colegilor era pentru a elimina riscul de a uita cumva fie să debifezi în prima lună, fie de a-l re-bifa ulterior primei luni.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Deducere personala

#8 Mesaj de pinteae »

TomaC, sunt de acord cu tine ca se poate face, dar de la un anumit nivel al numarului de salariati, este foarte complicat. Tocmai de aceea am propus o astfel de modificare. Vorbesc din punctul meu de vedere, deoarece am un client, un agent de munca temporara, cu o medie lunara de aproximativ 300 de salariati. In acest caz, se intampla frecvent ca in aceeasi luna salariatii sa aiba in vigoare doua CIM-uri. Unul care inceteaza, iar din ziua urmatoare sa i se incheie un alt CIM. Pentru a se calcula corect impozitul pe salarii, celui de-al doi-lea CIM nu trebuie sa-i aplic deducerile in prima luna. Ca sa aplic metoda actuala, imi ia foarte mult timp, plus ca exista posibilitatea sa gresesc. Nu cred ca implementarea unei astfel de modificari reprezinta o problema pentru echipa SAGA.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Deducere personala

#9 Mesaj de tomac »

Nu te contrazic. Eu mă refeream în răspunsul meu la afirmația asta
herganiec scrie:asa e. acum nu ai cum sa elimini deducerea personala cand are functia de baza.
Am și spus că se poate doar că e mai complicat decât soluția sugerată aici.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Deducere personala

#10 Mesaj de herganiec »

mersi Tomac de idee. nu mi-am dat seama ca se poate asa.
Pana acum am lasat cu deducere .. :lol:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Deducere personala

#11 Mesaj de ferenta »

Necazul e că-i posibil ca omului, adică, salariatului, să-i vină regularizare la impozitul pe salarii, dacă se prind ăştia!Şi de regulă se prind când e vorba de dat lor! :P
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns