Se poate asa ceva? (import facturi prin scanare cod de bare)

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Se poate asa ceva? (import facturi prin scanare cod de bare)

#1 Mesaj de andreis491 »

SAGA a implementat de ceva timp exportul facturilor in format XML si implicit, importul acestora de catre alti utilizatori ai programului.
Insa ar ajuta si mai mult daca un cod de bare pe factura care sa contina informatiile stocate in fisierul xml, importul realizandu-se mult mai usor prin scanare cu un cititor.
Din cate stiu, un cod de bare suporta maxim 2000 de caractere. Nu stiu daca sunt sufieciente...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Se poate asa ceva? (import facturi prin scanare cod de b

#2 Mesaj de balazse »

Totusi daca fisierul xml contine deja codul de bara, de ce vrei ca toata factura sa fie sub forma de cod de bara?
Poate daca s-ar utiliza coduri de bara QR, dar nu stiu daca s-ar dorii implementarea.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Se poate asa ceva? (import facturi prin scanare cod de b

#3 Mesaj de andreis491 »

Pentru rapiditate si reducerea riscului de greseli.

Spre exemplu, eu primesc multe facturi de la furnizori, emise prin Saga. Ca sa ajunge acel xml la contabilitate, trebuie sa vorbesc cu clientul, clientul sa vorbeasca cu furnizorul, furnizorul cu cel de la facturare. Sa presupunem ca se parcurge acest lant, cu toti furnizorii, o sa primesc fisierele xml la diferite intervale de timp.
Daca nu le primesc pe toate o data, e cam degeaba, pt ca decat sa import un fisier/o factura pe rand, mai bine la bag manual. Deci dificil...

Daca factura tiparita ar contine un cod de bare as scana/importa facturile pe masura ce le primesc. Operatiunea de scanare fiind mult mai rapida.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Se poate asa ceva? (import facturi prin scanare cod de b

#4 Mesaj de balazse »

Poti cere de la furnizor ca factura sa ti-l listeze cu cod de bare (desi nu cred ca o sa vrea, deoarece consuma prea mult toner), si atunci pentru fiecare produs ai produsul. dar si atunci trebuie sa completezi cantitatea si pretul de achizitie.

Totusi nu ar fi o idee rea utilizarea unui cod de bara QR, care sa contina toate datele, intrebarea este daca se poate realiza tehnic.
Ar trebui sa tirmiti un e-mail cu aceasta propunere.
Eu iti sustin ideea.

Închis