Corespondenta conturi OMFP 1802

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#46 Mesaj de herganiec »

eu prefer varianta:
1. Puteti adauga o noua societate in program si prelua cu 01.01 soldurile automat.

Atunci in SAGA C 3.0 voia avea firma _SC XX SRL pana in 31.12.2014 si firma noua SC XX SRL cu incepere din 01.01.2015 cu noile conturi.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#47 Mesaj de paturcai »

Deci exista deschidere.
Deci exista si ian 2015 dupa dec 2014.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

pantul
Mesaje: 38
Membru din: Lun Feb 21, 2011 4:59 pm

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#48 Mesaj de pantul »

Cum ramane cu "Principiul intangibilității" atat din 3055/2009 cat si din 1802/2014:
54. ‐ (1) Principiul intangibilității. Bilanțul de deschidere pentru fiecare exercițiu financiar trebuie
să corespundă cu bilanțul de închidere al exercițiului financiar precedent.

De exemplu soldul contului 232 la 31.12.2014 apare in bilantul prescurtat la rd 2 Active imobilizate, Imobilizari corporale. In bilantul la 31.12.2015 ar trebui sa apara in coloana 01.01.2015 tot la randul 2, pe aceeasi pozitie.
In ce priveste contul 1065, el apare in bilant doar in sinteticul lui 106 (adica adunat cu celelalte solduri de rezerve), si la fel pentru continuitate/intangibilitate ar trebui evidentiat ca sold la inceput de an tot in 106, nu in 1175.
Asa ca tot articol contabil de transfer sold, la inceput de an 01.01.2015, ar fi logic.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#49 Mesaj de tomac »

Acesta este unul din efectele produse de modificări nediscutate cu nimeni, probabil doar cu teoreticieni, cu profesori care nu au tangență cu partea practică. Pe hârtie lucrurile sunt simple. În practică mai sunt unele documente ce trebuie făcute, softuri ce trebuie adaptate, etc. Era de bun simț să se prevadă dispoziții tranzitorii și să se facă niște clarificări referitoare la această speță. Pentru că e imposibil să faci un cont să dispară în 2015 dar să-i păstrezi istoricul vechi.
Cu tot respectul față de profesori și teoreticieni, dar unele aspecte rămân pur și simplu în aer. Se reglementează și se lasă în coadă de pește. Normele ar trebui să fie clare și fără dubii, fără a lăsa loc de interpretări.
Era mai corect să se spună că 2015 e an de tranziție și că transpunerea în conturile noi se face prin transferul soldurilor conturilor reclasificate, la 01/01/2015, prin articole contabile.
E inadmisibil să vii cu textul legat de reduceri comerciale acordate ulterior spunând că diminuează valoarea celor aflate în stoc fără a clarifica aspecte practice legate de acest lucru, dintre care amintesc doar:
- ce document va avea gestionarul bunurilor? pentru că el în gestiune va avea o valoare, în contabilitate va fi alta
- asupra căror bunuri se repartizează - a celor aflate în stoc? ok, dar dacă cumpăr 100 de bucăți și mai am în stoc 1 bucată, iar reducerea o primesc pentru toate cele 100 de ce aș repartiza reducerea aferentă celor 99 de bucăți vândute deja asupra celei aflate în stoc?
și ar mai fi, dar mă opresc.
E anormal ce se întâmplă. E mai normal să apară dispoziții clare referitoare la aspectele astea. Eu zic că e normal să trec prin articole contabil soldul de pe un cont pe altul. Dar e opinia mea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#50 Mesaj de paturcai »

TomaC, a aplicat principiul intangibilitatii cand a explicat cum ar trebui facut (cred in ca pagina precedenta, sigur am citit scris de el acel lucru).

Sa mergem pe acest exemplu:
4093 Avansuri acordate pentru imobilizări corporale = 232 Avansuri acordate pentru imobilizari corporale
4094 Avansuri acordate pentru imobilizări necorporale = 234 Avansuri acordate pentru imobilizari necorporale

La aplicarea PENTRU PRIMA DATA a noilor reglementari a lui 1802/2014 se fac notele contabile de mai sus, respectandu-se si principiul intangibilitatii bilantului de deschidere.

Pana la urma, se pare ca ne-am omorat degeaba!
Potrivit acestui principiu contabil facem manual note si trecem in noile conturi sumele din vechile conturi la ianuarie 2015.
Eu zic ca s-a rezolvat.

http://www.contzilla.ro/conturile-4093- ... e-in-2015/
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Închis