Pontajul

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
ursulescuc
Mesaje: 29
Membru din: Joi Feb 12, 2015 3:30 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Pontajul

#1 Mesaj de ursulescuc »

Cand un angajat este in CO, M, etc. in pontaj ar trebui sa fie puse acele intiale... in momentul de fata acele initiale nu sunt puse, este loc gol, el adunand doar la final orele respective.
Munca în echipă presupune în primul rând să-ţi pierzi jumătate din timp explicându-le celorlalţi de ce nu au dreptate.

veresd
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 07, 2013 1:35 pm

Re: Pontajul

#2 Mesaj de veresd »

eu daca actualizez ecranul de concedii, si trec perioada concediilor de odihna a fiecarui angajat, programul calculeaza automat...adica in pontaj nu o sa iti apara ore in zilele respective :) loc gol cum spui tu

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pontajul

#3 Mesaj de balazse »

Deja s-a propus deja.
Cititi aici despre tema in cauza:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... lit=pontaj

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Pontajul

#4 Mesaj de tomac »

Asta cu "ar trebui" îmi place mie. De ce ar trebui? Eu, mă repet, nu am găsit nici o normă legală de completare a acelui document. Singura referință este în codul muncii ce spune că se conduce o evidență a orelor lucrate. Ori orele se exprimă în cifre nu cu inițiale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 781
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Pontajul

#5 Mesaj de ioni459 »

Cum pot obtine un pontaj completat cu programul de 8.30 ore/zi de luni-joi si vineri 6 ore, in conditiile in care in ecranul ''Salariati'' la norma de lucru nu ma lasa sa scriu 8.30 ore ???

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Pontajul

#6 Mesaj de herganiec »

il faceti de mana.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ioni459
Mesaje: 781
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Pontajul

#7 Mesaj de ioni459 »

multumesc de raspuns,

dar e in regula daca la norma de lucru apare 8 ore/zi si pontajul sa fie completat cu 8.30 ore/zi respectiv 6 ore/zi ?

veresd
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 07, 2013 1:35 pm

Re: Pontajul

#8 Mesaj de veresd »

daca 8.30 ore/zi inseamna 8 ore si jumatate, ar trebui sa fie corect deoarece in 4 zile cumulezi 34 de ore...adunate cu cele 6 ore de vineri insumeaza 40 de ore, norma saptamanala...cred eu ca am judecat corect :)

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Pontajul

#9 Mesaj de pinteae »

Daca in CIM a fost facuta mentiunea INEGAL, la repartizarea programului de lucru, iar in ROI este stabilit programul asa cum l-ai descris, atunci nu o sa ai nicio problema.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pontajul

#10 Mesaj de balazse »

Eu tot sustin ideea ca ar fi optim sa se afiseze acele initiale, ii mai usor de identificat deja din pontaj perioada in care omul a fost in concediu de odihna, medical etc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Pontajul

#11 Mesaj de paturcai »

Hai sa nu le afisam!
Le-as lua in calcul.
;)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ioni459
Mesaje: 781
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Pontajul

#12 Mesaj de ioni459 »

Initial contractele de munca au fost cu program de lucru de 8 ore/zi, dar de 4 ani s-a aprobat modificarea programului de lucru.
S-au intocmit acte aditionale cu modificarea programului de 8,30 ore/zi de luni pana joi, iar vineri 6 ore, s-a facut si modificarea in Revisal cu program inegal.
Inca de atunci am intrebat la Saga daca se poate modifica programul de lucru de la 8 ore/zi la 8.30 ore/zi si raspunsul a fost ca ...nu se poate. Nu am avut de ales decat sa completez pontajul cu progamul de 8 ore/zi in fiecare zi din saptamana

Închis