Declaratia A4200 Case de marcat noi.

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Declaratia A4200 Case de marcat noi.

#76 Mesaj de manuelav »

Vedeti ca e lista pe anaf cu toate modelele de case autorizate, inclusiv distribuitori/service autorizati ...

vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

Re: Declaratia A4200 Case de marcat noi.

#77 Mesaj de vranceam »

Ati depus si ulterior cu perioada eronata A4200?Eu le-am facut mai tarziu.Adica am depus in noiembrie pt oct si mi-a aparut perioada 11,a fost fara erori.Acum cand depun pt octombrie mi se spune ca au fost deja introduse pt ca acest NUI este identic la denumire ,vad ca acest fisier se creeaza cu aceeasi denumire pt fiecare luna.Sa il redenumesc?(NUI=numele folderului creeat de casa marcat)
RECIPISA PT LUNA SEPT DEPUSA TOT IN NOIEMBRIE,decl apare cu aceeasi perioada 11 ca si cea depusa pt oct,se valideaza corect dar ANAF zice
Nu exista erori de validare.
MESAJE:
Nici o zi fiscala nu a fost inregistrata in baza de date
ATENÞIONARI:
A: validari globale [zi fiscala Z0048]
atentionare atribut: EXISTAZI: Pentru NUI = 4000014367 ziua fiscala numarul 0048, cu data
(aaaallzzhhmmss) 20181001074352 exista deja inregistrata in baza de date ANAF
A: validari globale [zi fiscala Z0049]
atentionare atribut: EXISTAZI: Pentru NUI = 4000014367 ziua fiscala numarul 0049, cu data
(aaaallzzhhmmss) 20181002075251 exista deja inregistrata in baza de date ANAF
............................

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia A4200 Case de marcat noi.

#78 Mesaj de tomac »

Nu se creează același fișier.
Înseamnă că ați generat 4200 pentru octombrie cu exact același export folosit anterior.
Se face export al rapoartelor fiscale strict pentru perioada pentru care se raportează.
Dacă am primul export de la Z numărul 1 la Z numărul 15, al doilea va fi de la Z numărul 16. Și se vor salva în foldere diferite, nu în același folder.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

Re: Declaratia A4200 Case de marcat noi.

#79 Mesaj de vranceam »

Multumesc tomac.Asa este m-am grabit si am transmis aceeasi decl la ANAF pt ca le-am sortat si pus in acelasi folder.Apoi redepunand mi-a dat corect recipisa pt luna 09, lucrez ca la balamuc.Asa primesc fisierele de la client din prezent in urma ,in fiecare zi cate un stick si eram convinsa ca nu o sa mi mai preia cu aceeasi perioada din urma dar se pare ca da,nu conteaza perioada ci continutul (Z-le)

latascul
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 23, 2018 1:13 am

Re: Declaratia A4200 Case de marcat noi.

#80 Mesaj de latascul »

tomac scrie:Dacă nu ați emis nici un bon fiscal într-o lună, pe casa nouă, veți depune F4109.
Dacă ați emis cel puțin un bon fiscal și aveți cel puțin un raport Z emis de casa de marcat cea nouă, este necesar să:
- efectuați exportul XML din casa de marcat - procedura, modul de realizare, diferă de la casă la casă și vă este furnizat de distribuitorul casei sau este detaliat în manualul de utilizare al acesteia
- fișierul ce conține perioada de raportare se va selecta din DUKINtegrator și la o validare corectă a lui se va genera un pdf semnat ce se va depune la ANAF
Pentru F4109 trebuie sa primesc vreun export de la client sau cum se procedeaza mai exact? Nu am gasit niciun video care sa ma ajute in acest sens, precum am gasit pentru declaratia a4200 :(

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Declaratia A4200 Case de marcat noi.

#81 Mesaj de cernatv »

Nu. O descarci de pe ANAF, o completezi si o depui. Trebuie sa ai numarul unic de identificare a casei atribuit de fisc.

brezael
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 28, 2012 4:15 pm

Re: Declaratia A4200 Case de marcat noi.

#82 Mesaj de brezael »

axintec966 scrie:Am trimis eroare la asistenta tehnica anaf..am sunat de cateva ori si in sfarsit am primit raspunsul :

Ultima eroare este f. grava:

E: validari globale [zi fiscala Z0031]
eroare regula: R16: Numarul de sectiuni bon (0) trebuie sa fie egal cu
valoarea atributului rB.nrB (52)

AMEF-ul produce XML cu structura eronata. Va rugam sa contactati
producatorul si sa-i cereri sa remedieze situatia.

Am sunat la cel de la care am achizitionat casa de marcat Activa Galaxy plus si mi-a dat un numar direct de la Bucuresti de la Activa. Cel de acolo mi-a spus ca e treaba furnizorului de unde am cumparat eu casa de marcat. I-am trimis acum furnizorului e-mail cu erorile si raspunsul anaf cat si arhiva cu fisierul extras de la casa de marcat. Sa vedem ce rezolva. Pana una alta , mi-a solicitat si Anaful sa le transmit o arhiva cu fisierul extras.

Mentionez ca la mine erorile sunt :
E: rB (1) [zi fiscala Z0031] sectiune coteZ (1)
eroare regula: R38: Eroare: coteZ 19 apare in raport Z cu valOp (15198.87) > 0 dar nu apare in cotele de bonuri
E: validari globale [zi fiscala Z0031]
eroare regula: R16: Numarul de sectiuni bon (0) trebuie sa fie egal cu valoarea atributului rB.nrB (52)

Astept cu interes raspunsul si al celor de la ANaf si al furnizorului de unde am achizitionat casa de marcat..
Buna seara!
Ma lovesc si eu de aceeasi eroare.
Cum ati reusit sa o rezolvati?
Multumesc anticipat pentru raspuns!

pascutac
Mesaje: 250
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Declaratia A4200 Case de marcat noi.

#83 Mesaj de pascutac »

Prin actualizarea casei de marcat (firmware-ul).

gherghescur
Mesaje: 32
Membru din: Joi Mai 05, 2016 10:49 am

Re: Declaratia A4200 Case de marcat noi.

#84 Mesaj de gherghescur »

Declaratia se trimite de catre toate firmele care utilizeaza casa de marcat, indiferent de anul achizitionarii? Eu tot nu m-am lamurit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratia A4200 Case de marcat noi.

#85 Mesaj de balazse »

Cum adica "indiferent de anul achizitionarii"?

gherghescur
Mesaje: 32
Membru din: Joi Mai 05, 2016 10:49 am

Re: Declaratia A4200 Case de marcat noi.

#86 Mesaj de gherghescur »

Am vazut mai sus ca s-a scris ca s-a achizitionat casa de marcat anterior lunii august. De aceea nu m-am lamurit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratia A4200 Case de marcat noi.

#87 Mesaj de balazse »

Si atunci ce legatura are "anul" in acest caz?
Pana la urma ce caz special ai?

gherghescur
Mesaje: 32
Membru din: Joi Mai 05, 2016 10:49 am

Re: Declaratia A4200 Case de marcat noi.

#88 Mesaj de gherghescur »

Nu am nici un caz special :) . Am intrebat daca toate firmele care folosesc casa de marcat trebuie sa depuna declaratia.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Declaratia A4200 Case de marcat noi.

#89 Mesaj de septimiuv »

Nu, doar cele cărora le începe CIFul cu 3.

pascutac
Mesaje: 250
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Declaratia A4200 Case de marcat noi.

#90 Mesaj de pascutac »

Iar cei care au CIF incepând cu 1 sau 2 să completeze http://cetatenie.just.ro/images/Formula ... art_27.doc ? Corect septimiuv? :lol: :lol: :lol:

Închis