Afisare index incarcare SPV in facturi

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 631
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Afisare index incarcare SPV in facturi

#1 Mesaj de stroer1948 »

Deja multi clienti, au inceput sa ceara ca pe facturile emise (tiparite/pdf) sa apara si indexul (dovada) de incarcare in SPV.
Spre exemplu, se livreaza marfa catre firma X, si cel care o primeste nu are posibilitatea sa verifice daca factura respectiva a fost incarcata in SPV, asa ca a fost "instruit" sa nu o accepte daca nu are trecut si indexul de la ANAF.
In SAGA acest index este deja salvat in coloana dedicata si ar fi util daca in configurare, ar exista o bifa care sa permita afisarea ID-ului de incarcare pe factura PDF.
Ultima oară modificat Joi Mai 09, 2024 11:20 pm de către stroer1948, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Afisare index incarcare SPV in facturi

#2 Mesaj de tomac »

Asta e o prostie. Cum să ceară asta?! Probabil e vorba de clienți nu de furnizori.
Dar ca idee dacă eu o emit azi și o trimit în SPV peste 5 zile cum să-mi apară azi pe factură acel index? În plus această cerință e una ce nu are nicio bază legală. Este pur și simplu stupidă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 631
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Afisare index incarcare SPV in facturi

#3 Mesaj de stroer1948 »

Este vorba de clienti, asa este. Am scris eu gresit de prima oara.
Stiu ca nu exista nicio baza legala pentru solicitarea lor, dar fiind vorba despre firme foarte mari care probabil lucreaza cu sute de furnizori , motivatia lor este ca la punctele de lucru nu exista posibilitatea verificarii in spv si atunci cer ca facturile care insotesc marfa sa fie deja incarcate in efactura.
Mai au si alte solicitari, gen afisarea codurilor de produse, care de asemenea, nu este prezenta ca si informatie obligatorie in art. 155 CF.
Prin urmare, ei spun ca asa lucreaza si astea sunt conditiile lor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Afisare index incarcare SPV in facturi

#4 Mesaj de tomac »

Asta înseamnă că eu nu le pot remite factura decât după ce o trimit la ANAF. Ceea ce înseamnă că ei, oricum o primesc de la ANAF. Ceea ce, logic, înseamnă că au o solicitare tâmpită. Faptul că sunt firme mari nu înseamnă că nu pot avea solicitări tâmpite lipsite de logică.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns