Corespondenta conturi OMFP 1802

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#16 Mesaj de paturcai »

Exact asta sustin BalazsE:
Nu putem astepta numai ca dansii sa gaseasca.
Mai punem is noi o floricica, sase, de este nevoie.
Uite tu de exemplu iti sustii cauza pentru selectie rapida si iesiri
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#17 Mesaj de balazse »

Si tot nu s-a rezolvat nimic, desi am venit si cu solutii. :cry:

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#18 Mesaj de pinteae »

Sincer, ma bucur ca subiectul incita atentia. Dar, constat ca nu sunt prea multi interesati. Deocamdata. Majoritatea utilizatorilor o sa-si de-a seama cand incep sa lucreze pentru ianuarie si nu gasesc solutii.
Apropo de solutii, ca de ele era vorba. Eu le-am sugerat ca o posibila solutie urmatoarea varianta:
- in planul de conturi valabil la 31.12.2014, dupa coloana tip, s-ar introduce doua coloane. In prima coloana, dintre cele doua, sa se introduca simbolul contului utilizat incepand cu 01.01.2015 iar in a doua coloana denumirea contului respectiv;
- dupa inchiderea lunii decembrie 2014, planul de conturi ar fi actualizat automat cu noile conturi si denumirile aferente;
- la o reluare ulterioara a lunii decembrie s-ar relua conturile utilizate in 2014;
Explicatia a constat in faptul ca in maniera aceasta vom avea istoricul planului de conturi, vom putea prelua analiticele aferente, vom putea deschide luna decembrie, pentru prelucrarile necesare intocmirii bilantului contabil la 31.12.2014, iar la orice moment ne vom putea intoarce in luna curenta pentru prelucrarile curente.
Un alt argument a fost si ca preluarea soldurilor si a analiticelor corespunzatoare, nu trebuie facuta prin articole contabile, deoarece s-ar afecta balanta contabila din perioada respectivv, prin preluarea unor conturi care nu exista, intr-o prioada sau alta.
Mai mult de atat, avem nevoie de ambele planuri de conturi pentru intocmirea raportarii semestriale la 30.06.2015 si a bilantului contabil la 31.12.2015.
Eu cred ca sunt suficiente argumentele aduse in sustinerea unei modificari de aplicatie.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#19 Mesaj de paturcai »

Solutia de care faci vorbire PintaE s-a folosit si atunci cand s-a trecut la noile coduri CAEN si noile coduri COR.
Au fost 2 fisiere: COR_vechi si COR_nou.

Nu cred ca de fapt asta este problema.
Problema cred ca este alta. Daca ar fi vorba NUMAI de denumire si un cod, nu ar fi o problema.
Codurile si denumirile sunt fixe si nu se schimba
In schimb exista rulaje si sume care nu cred ca pot fi foarte usor trimise dintr-un cont intr-altul fara riscul de a se pierde ceva

Cred ca solutia cea mai inteleapta (am stat si am cugetat, si eu cand cuget chiar cuget) este sa incepem o viata noua de la 01.01.2015.

Si ca sa se inteleaga de ce nu este foarte usor sa luam DENOMINAREA.
Denominarea a pus SAGA sa aleaga: numai inspre viitor.
Nu te mai poti intoarce pentru nimic in lume inaintea denominarii.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#20 Mesaj de balazse »

Sincer azi chiar m-am lovit si eu de problema.
Decembrie nu a fost validat si m-am trezit ca trebuie sa devalidez peste 300 de facturi, sa caut acele facturi unde am produs finit sa apas pe "modific", dupa care "salvez" pentru fiecare pozitie si sa revalidez din nou totul.
Acum nu mai devalidez decembrie numai daca este tare necesar si doar temporar.
Sincer, asa ii cam greu sa lucrez.

tudosien
Mesaje: 504
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#21 Mesaj de tudosien »

Deci cum a ramas pana la urma? E vreo procedura de urmat(in afara de repreluarea sugerata de cei de la Saga) ca sa impacam si bilantul la 31.12.2014 si inceputul lui 2015 cu conturile care trebuie?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#22 Mesaj de balazse »

Nu este nici o procedura. Daca vrei sa vinzi produse finite, te asiguri ca este inchis decembrie 2014 ca sa-ti duca in contul corect. Problema pot aparea acolo unde pe langa produse finite din agricultura exista si alt tip de produs finit.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#23 Mesaj de aurel211252 »

Sunt de acord cu totii.Am actualizat programul,dupa inchiderea 12.2014.Vorba lui tudosiem, ce va fi cu Bilantul...Saga tace si citeste si"Doamne da"sa ne faca o "minune"si sa rezolve doleantele noastre cu aceste conturi...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#24 Mesaj de paturcai »

Daca s-a spus semioficial (intr-un email a fost explicat) ca NU SE VA IMPLEMENTA: "inchidere an 2014 deschidere an 2015 lucrat in 2015 si reddeschidere 2014" atunci sa fiti siguri ca nu se va face nimic.
Sa tinem drumul drept Jack / Hit the road Jack
;)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#25 Mesaj de pinteae »

Din pacate, noi ca si utilizatori (si nu suntem putini), trebuie sa ne pliem dupa aplicatie. Dupa parerea mea, o astfel de implementare pe langa faptul ca ne este foarte utila, dar pentru un programator este foarte usoara. Trebuie doar sa inteleaga utilitatea acesteia.
Sincer, daca nu o consideram utila si importanta, nu deschideam topicul acesta. Mai mult de atat, nu purtam corespondenta pe aceasta tema, cu echipa SAGA.
Eu cred ca refuzul lor nu ar fi atat de categoric, daca noi cei care consideram utiala modificarea, am solicitat direct, sau prin intermediul forumului, acest fapt echipei de dezvoltatori de la SAGA.
Intrebare retorica, nascuta in urma raspunsului dat de echipa SAGA: Ce se intampla daca din ianuarie 2016 se modifica iar planul de conturi? Repreluam iarasi?
In aceasta maniera "rupem " contabilitatea firmei in bucati, fara sa putem genera rapoarte pe perioada mai lunga.

oroiano
Mesaje: 11
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:00 am

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#26 Mesaj de oroiano »

Puteti sa-mi spuneti va rog daca sumele inregistrate in 231 trebuie sau nu transpuse in contul 4093?

Multumesc

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#27 Mesaj de pinteae »

Nu se transpun.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#28 Mesaj de balazse »

Doar ce ai pe 232 ar trebui transpus pe 4093.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#29 Mesaj de paturcai »

Singura posibilitate a utilizatorilor este de a publica cum anume o modificare le-ar imbunatatii posibilitatea de a lucra mai bine.
Nu consider (cel putin eu) ca este o pozitie care nu ar fi benefica.
Daca din 20.000 de utilizatori sunt 100 care vad utilitatea si restul nu o vede cine o fi de vina?!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Corespondenta conturi OMFP 1802

#30 Mesaj de balazse »

Nu neaparat trebuie sa facem referire la un nivel asa mare de utilizatori, deoarece sunt foarte multi utilizatori care nu folosesc forum-ul, precum sunt multi care nu sunt deloc activi, adica nu prea posteaza.
Daca ne uitam la datele despre forum vedem ca pe parcursul anilor (eu poste din 2008, adica de 7 ani) s-au autentificat 66.892 de utilizatori (o parte dintre ei si-au schimbat user-ul avand un contract nou), din care doar 381 de utilizatori au cel putin 50 de postari, 1.359 au peste 10 postari si 5.663 cu cel putin o postare.
Nu vreau sa zic ca restul utilizatorilor pana la 66.892 (fac referire doar la forum, ca sunt multi care nu s-au autentificat niciodata) nu sunt relevanti, la fel si ei contribuie in modul lor prin e-mail sau telefon.
Cunosc cativa utilizatori care desi sesizeaza un lucru, o problema pentru ei nu trimit e-mail sau contacteaza echipa Saga si nici nu intra pe forum (de cele mai multe ori nici nu se autentifica, ci doar cauta).
Eu sunt destul de des rugat (de utilizatori care nu posteaza pe forum) sa propun modificari, doar ca am cu un pic mai multa cunostinta al programului decat ei (sau pentru imi place sa postez pe forum si imi place sa vad cum se dezvolta programul).
Ca urmare, pe forum vom gasii greu chiar si 100 de utilizatori care voteze o idee cu pro sau contra.

Închis