Asociere facturi transport, emise in luna urmatoare

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Asociere facturi transport, emise in luna urmatoare

#1 Mesaj de pinteae »

In mod curent intalnim situatia in care factura de transport, aferenta unui import/achizitii intracomunitare de bunuri, este emisa de catre furnizor in luna urmatoare. Conform normei contabile, transportul trebuie sa intre in costul de achizitie al bunurilor. Momentan, la importurile/achizitiile intracomunitare de bunuri, nu exista posibilitatea de a include aceste cheltuieli in costul bunurilor.
O solutie ar fi ca in partea superioara a ecranului de intrari (asa cum este apar campurile aferente taxei vamale, comisionului vamal, accizei), sa se introduca doua campuri, care sa poarte denumirea „Elemente de valoare”, prin intermediul carora sa definim contul intermediar de inregistrare a transportului (de ex. 378, pentru marfuri), iar in macheta „Pozitii tarifare” sa putem introduce valoarea ce urmeaza sa fie preluata in costul marfurilor. In acest fel putem introduce valoarea transportului in costul bunurilor ( de ex. 371 = 378), iar in luna urmatoare sa facem receptia transportului utilizand acel cont intermediar ( de ex. 378 = 401).
O alta varianta ar fi ca in ecranul „Facturi asociate (transport)”, sa se poata selecta avizul, ca document de insotire. Prin aceasta varianta putem include valoarea transportului fara sa fie implicatii fiscale. Ulterior, la data primirii facturii, vom asocia factura cu avizul anterior introdus.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Asociere facturi transport, emise in luna urmatoare

#2 Mesaj de septimiuv »

daca in luna N nu ai transport inregistrezi marfa la pretul de pe factura
ce te faci daca in N ai vandut toata marfa, unde mai asociezi transportul?

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Asociere facturi transport, emise in luna urmatoare

#3 Mesaj de pinteae »

De obicei, astfel de situatii apar la sfarsit de luna, iar la momentul respectiv se stie valoarea transportului, este doar o chestiune de data emiterii facturii. La astfel de situatii ma refer. Daca la momentul receptiei nu cunosti valoarea transportului (cu toate ca este putin probabil sa nu se cunoasca acest lucru), si primesti cu intarziere factura, oricum dupa vanzarea marfurilor, atunci chiar nu mai conteaza, se trece direct pe cheltuieli si nu se incalca niciun principiu contabil, cheltuielile sunt aferente perioadei. Dar daca marfa este pe stoc si treci valoarea transportului pe cheltuieli, nu crezi ca se genereaza cheltuieli fara sa fie aferente veniturilor?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Asociere facturi transport, emise in luna urmatoare

#4 Mesaj de septimiuv »

poti inregistra un document in contabilitate cand il ai
cum tu nu ai in N facture de transport, nu ai cum sa o inregistrezi

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Asociere facturi transport, emise in luna urmatoare

#5 Mesaj de tomac »

Eu sunt și nu sunt de acord cu o astfel de abordare. Sunt de acord, dacă la momentul aprovizionării se cunoaște și se poate atribui direct valoarea transportului corespunzătoare bunurilor achiziționate la acea intrare. Pentru că dacă ai intrări o lună de zile continuu de la furnizori diferiți și transport facturat la finele lunii sau luna următoare, transport facturat pentru mai multe intrări, uneori e imposibil să atribui direct transportul.
De altfel principiul evaluării bunurilor vorbește de cheltuieli atribuibile direct. Pentru asta, se presupune că trebuie să cunoști cuantumul costurilor ce se atribuie direct, altfel nu prea ai ce include în valoarea de intrare. Probleme de atribuire apar și atunci când se vinde o bună parte din marfă anterior obținerii informațiilor legate de costul transportului, caz în care, evident, nu ai ce atribui.
Există și acum posibilitatea să faci ceea ce dorești. Soluție există, este evidentă și la îndemâna oricui.
Iată cum:
- îți creezi în planul de conturi un cont 378.T "Diferențe de preț din transport nefacturat" sau 308.T sau alt cont de diferențe, după caz. Ideea e să folosești un analitic ce nu este asociat vreunei gestiuni sau dacă ai o singură gestiune să nu fie folosit în mod automat de program.
- în Fișiere - Furnizori crează un furnizor fictiv sau chiar furnizorul de transport - dar fără CUI completat și cu o denumire ușor schimbată față de cea pe care ai utiliza-o pentru acesta. Spre exemplu, dacă transportatorul este "ABC SPEDITION SRL" crează-l cu denumirea - "ABC - Transport nefacturat" și la cont analitic ai grijă să pui 378.T în loc de 401.cod_furnizor. Salvează-l.
- în intrări după adaugi intrarea vei apăsa butonul "Facturi asociate" și vei adăuga o factură, fără TVA, pe furnizorul respectiv și vei vedea că, la validare, se va crea un articol de tip 371=378.T
La primirea facturii transportatorului vei introduce în partea de detalii contul 378.T.
Apar însă unele inconveniente. Spre exemplu dacă transportatorul este unul extern și serviciile lui se declară în 390, atunci folosind 378.T la cont, nu va apărea corect în 390 și va trebui să ții seama de asta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Asociere facturi transport, emise in luna urmatoare

#6 Mesaj de balazse »

Pentru TomaC
Si daca la "facturi asociate (trasport)..." ar exista optiunea de "A - aviz" si atunci s-ar genera 371=408, iar la introducerea facturii de transport s-ar putea asocia "avizul", nu?

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Asociere facturi transport, emise in luna urmatoare

#7 Mesaj de pinteae »

Merci balazse, era a doua varianta propusa de mine. In ceea ce priveste implementarea, sunt sigur ca nu este un efort foarte mare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Asociere facturi transport, emise in luna urmatoare

#8 Mesaj de tomac »

@balasze, da. Așa s-ar genera.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Închis