Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#16 Mesaj de balazse »

Dara asa avem un ajutor pe jumatate. Eu colaborez cu cativa contabili care utilizeaza programul si vad cum lucreaza cu aceste liste, dar daca nu ai o lista cu ce declaratii trebuie sa depui, de un de stii ca nu l-ai depus? Adica iar nu ai nici un punct de verificare.
Dupa parerea mea din start la inceput de luna trebuie sa stii ce trebuie sa depui, adica in acea lista tot ce apare cu "galben"/"roz" ("roz" sa bata mai bine la ochi :mrgreen: ) trebuie sa depun, iar daca s-a depus devine "verde" (semn ca totul ii bine). Si de aceea ramane intrebare sub ce forma tehnica s-ar putea modifica din gri in "galben"/"roz".

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#17 Mesaj de andreis491 »

E buna ideea.
Si eu folosesc in prezent un tabel si m-ar interesa sa impartim aici cateva modele de tabele, sa mai "fur" (a se citi imbunataesc) si eu de colo colo.

P.S. Exista un site care ofera un serviciu de evidenta depunere declaratii. Este interesant, dar mi se pare cam scump > http://www.rapfiscal.net/index.php

P.S.2 Cine vrea sa stie cum trimit eu peste 50 de declaratii + descarcare recipise aferente, in mai putin de 40 de secunde. sa imi dea PM.
As pune aici link-ul, dar nu vreau sa umplu spatiul de reclame :)

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#18 Mesaj de paturcai »

Nu cred ca s-ar supara cineva sa avem posibilitatea de a nu mai astepta ca niste ghiocei (adica spasiti) in ultimele zile depunerea de declaratii.
Chiar ar fi util de stiut.
Multumesc anticipat.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#19 Mesaj de andreis491 »

E un programel, Volt TDec http://www.g7.ro/tdec.htm

Modul de functionare este foarte simplu.
Salvati pdf-urile generate de SAGA intr-un anumit folder, le semnati electronic si apoi setati in aplicatie folderul de unde se preiau declaraţiile şi se salvează recipisele.
Aplicatia scaneaza automat (dupa ce o deschideti, bineinteles) continutul din acel folder si trimite automat fisierele fara a fi necesara interventia utilizatorului.

Imagine

Exista si un filmulet cu instructiuni http://www.g7.ro/tdec-394j.htm

Si mai exista si o versiune gratuita care permite trimiterea D300 http://www.g7.ro/tdec300.htm
Ultima oară modificat Mie Oct 22, 2014 12:10 pm de către andreis491, modificat 1 dată în total.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#20 Mesaj de paturcai »

Multumesc
;)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#21 Mesaj de andreis491 »

Vad ca a cam murit topicul...
Ideea cu un modul in SAGA, dupa cum am mai zis, nu e deloc rea, atata timp cat totul se poate face automat.
Dar, pana atunci, as vrea sa intreb, cum faceti voi ?
Eu, am un tabel in excel (vezi model mai jos) pe care il deschid la inceputul fiecarei luni si acolo unde am de depus o declaratie, las casuta goala, iar unde nu e cazul, pun un N.
Imagine

Listez acest tabel, si pe masura ce depun din declaratii, completez cu pixul un D in casuta goala. Aici intervine factorul uman pt ca pot completa in casuta gresita.

Cum arhivati voi declaratiile?
Eu am un singur folder "Declaratii firme" in care pun absolut toate declaratiile la gramada si un alt folder, "Recipise".
Mi se pare pierdere de timp crearea de subfoldere, deoarece in Windows ai functia de cautare si e suficient sa tastez CUi-ul firmei respective si se vor filtra doar declaratiile pentru acel cui. Aceasta este arhiva mea electonica.

Voi mai listati si pe hartie declaratiile depuse si recipisele?
Teoretic, nu ar trebui, insa la final, pt. client nu este suficient sa am eu un folder cu declartiile lui, ci vrea si el "o hartie".
Asadar, eu listez toate declaratiile depuse si le predau clientului. Recipisele, nu le listez (pentru a a face economie la hartie). In schimb, scriu eu cu pixul pe declaratia listata, nr. indexului, astfel incat, clientul, isi poate descarca singur recipisele.

Cam asa fac eu, voi ?

P.S. Intreb pt ca vreau sa vad daca exista si alte variante mai bune.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#22 Mesaj de balazse »

1. Tabelul ii bun, dar s-ar putea inbunatatii un pic, adica completezi cu datele despre faptul ca este lunar sau trimestrial si atunci se completeaza automat la completarea lunii cu "N" (eu obisnuiam sa utilizez "|##|").
Adica aveam doua casute unde treceam anul si luna, ex: 2014 si 10, iar in capul de se completa cu "Declaratii octombrie 2014", iar pentru firmele care nu avem declaratii lunare, nici nu apareau in lista.

2. Pentru arhivare eu sunt un pic mai stric, adica folosesc foldere si subfoldere, adica am seprat D.100, D.112, D.300 si D.394, iar in fiecare dintre folderele astea am D.100 - 2012, D.100 - 2013, D.100 - 2014, iar in cazul acestor foldere am astfel: D.100.2014.01 - ian, D.100.2014.02 - feb, ... D.100.2014.12 - dec. Astfel, cand fac o copie de siguranta pe DVD pe langa copia de siguranta a SAGA C.3.0, trec o salvare din ReviSal, precum si declaratiile pentru anul in cauza (D.100 - 2014, D.112 - 2014, D.300 - 2014, D.390 - 2014, D.394 - 2014 etc.)
Dar fiecare procedeaza cum doreste.

3. Recipisele pana acum le salvam in acelasi folder in care este salvat/arhivat declaratia, dar mai nou modific sa apara denumirea declaratiei, dupa care apare in plus si nr recipisei, adica sa stii la care declaratie se refera recipisa.
Sunt de parerea ca declaratiile trebuiesc listate (cel putin partea de centralizator, la D.112 primele 3 pagini, la D.394 primele doua, iar la D.300 toate), la fel ca si recipisele.

Sunt de acord cu optiunea de cautare, dar la recipise ii un pic mai greu daca doar le salvezi, adica trebuie sa dai o cautare dupa text in fisier.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#23 Mesaj de tomac »

Eu, spre exemplu, am un fișier Excel (unul pe an cu câte o pagină pentru fiecare lună în parte) în care completez cu copy/paste numărul de recipisă pentru fiecare firmă în parte.
Adică depun și când apare mesajul cu numărul de recipisă, copiez numărul cu pricina cu dublu click și-i dau paste în tabel.
Acesta arată cam așa
Imagine
Antetul e ăsta
Nume - denumirea firmei
CUI - codul fiscal
CD - Certificat digital activ - are valori de tip Da (D) sau Nu (N), în funcție de faptul că am sau nu activată depunerea on-line pentru acea firmă
Sl - Salarii - Da sau Nu în funcție de faptul că are sau nu salariați
D112 - Mod de depunere a D112 - L = Lunar, T = trimestrial, N = Nu este cazul
Imp - tipul impozitului - M - Microîntreprinderi, P = plătitor de impozit pe profit, V = impozit pe venit (pentru PFA, II, liber-profesioniști)
Sus - Suspendat - Da sau Nu
Tip TVA - Modul de plată a TVA - L=Lunar, T=Trimestrial, N=Neplătitor
D112 = conține indexul pentru 112
D100 = conține indexul pentru 100
300 = conține indexul pentru 300
390 = conține indexul pentru 390
394 = conține indexul pentru 394
101 = conține indexul pentru 101
392 = conține numărul sau o indicație de generare pentru 392
205 = conține indexul pentru 205
Bilant = conține indexul pentru bilanț
710 = conține indexul pentru 710 acolo unde e cazul
RVS = indicații despre Revisal depus cu ocazia schimbărilor de salariu minim
Stare = Starea declarațiilor din lună - vezi legenda
OnL = număr declarații depuse on-line pentru firma respectivă (se completează automat în funcție de completarea pe linie cu indecșii de încărcare - și se și totalizează)
Gh = număr declarații depuse pe CD pentru firma respectivă (se completează automat în funcție de completarea pe linie cu indecșii de încărcare - și se și totalizează)
OBS. = observații - de genul - depus cerere de rambursare, de rectificat D100, de făcut cerere de corecții materiale TAV pentru motivul că...

De asemenea am un cod de culori pe care îl folosesc. E foarte simplu și semnalează cumva stările de care am nevoie.
Și mai am o convenție: declarațiile depuse la ghișeu conțin întotdeauna valoarea cd (scris cu litere mici). Pentru că am nevoie în formula ce calculează numărul de declarații depuse. Aceasta este, pentru celula Y2 de forma =COUNTA(A2:V2)-(COUNTIF(A2:V2,"=cd")), iar pentru Z2 de forma =COUNTIF(N95:W95,"=cd")
Jos, sub tabel, la Data, de fapt sub "Data" pe măsură ce termin de depus declarații scriu câte am depus în ziua respectivă. Spre exemplu, azi, am depus una. Mâine dacă depun 10, totalul la tabel va fi 11, iar sub data voi mai avea o linie unde pe 11/11 voi avea ca declarații depuse suma celor totalul minus suma celor anterioare. Mă ajută să știu pe zile numărul de declarații pentru că folosesc CLIF și așa pot verifica urgent dacă aplicația CLIF mi-a descărcat un număr egal de recipise cu numărul anterior.
Dacă depun odată cu declarațiile lunii curent declarații restante, atunci notez separat numărul lor și indexul îl trec în pagina lunii corespunzătoare și le marchez acolo cu galben.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#24 Mesaj de paturcai »

Oricum am face-o tot trebuie ca si utilizator sa "scriu" manual ceva.

SAGA creeaza propriile directoare atunci cand intocmim o declaratie, fiecare firma are directorul propriu, cu luna, etc.
Fiecare (dupa dorinta) poate modifica acel director.
Asa cum spuneam, exista deja modelul la intrari, iesir, banca, sau unde mai este nevoie, astfel incat sa "dau drumul" unui fisier (scanat de exemplu, PDF alt exemplu) si doar simpla lui apasare sa-mi aduca documentul in fata.

BalazsE de fel, sunt un tip mai "econom", toate declaratiile cu recipisele, si tot ce tine de bucataria unei firme, le-am salvat intr-un director.
Acolo am:
GIGI (numele firmei) care contine alte directoare, ca mai jos:
- Declaratii
2011 (2011 este un director si inauntru am fiecare declaratie salvata cu recipisa langa ea)
2012
- Personal (unde sunt in format PDF tot ceea ce are legatura cu fiecare om)
POPESCU_10 (unde 10 reprezinta numarul de contract)
STAMATE_31
- OP unde salvez in format PDF toate ordinele pe care le trimit fiecarei firme.

Dupa ce depun declaratiile, ma duc si "arunc" un ochi sa vad daca sunt depuse sau nu.
Fisierele sunt de forma:
D300_CIF_2014_10.pdf (pe care le genereaza SAGA)
Apoi la salvarea recipisei:
D300_CIF_2014_10_depunere.pdf (cand salvez recipisa, ma duc in directorul cu pricina, DAU CLICK PE FISIERUL CARE REPREZINTA DEPUNEREA, si mai trec de mana "_depunere" inainte de extensia PDF).
M-am invatat.

Ma gandisem ca acest modul sa ne ajute (corecta observatia lui BalazsE privind vectorul fiscal sa vedem ce trebuie depus si cand) sa vedem cum stam.

Revenind: TOT ACEST DIRECTOR il salvez in fiecare an pe un CD/DVD si impreuna cu documentele lunii DECEMBRIE il predau.

NU TIPARESC NIMIC DIN DECLARATIILE DEPUSE.

Sau dau acel CD/DVD in momentul in care firma pleaca.
E corect, nu mai sta nimeni sa mai "linga" nicio declaratie si nimic.
Eu sunt un ecologist prin nastere. Ma gandesc la padurile tarii, la copacii sub care stam verile si - ma rog - niste pasari ne mai "miluiesc.
;)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#25 Mesaj de paturcai »

TomaC si probabil ca datele solicitate de EXCEL se "completeaza" singure....
Ziceam si eu.

Doamne sa am o astfel de evidenta, cred ca n-as mai plecat de la serviciu....
Ar trebui sa stau acolo.

Vazand la cat de laborioasa este munca pe care o depui ce sanse avem (bine ca ai iesit la rampa, il astept si pe SeptimiuV) sa il induplecam pe "Administrator" (dl. Sorin NICA) sa spuna: "In viitor avem in vedere o astfel de implementare"?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#26 Mesaj de tomac »

Munca aia laborioasă e, de fapt, copy urmat de paste pentru index. Mai rar pentru observații și eventuale schimbări pe ici pe colo. Pare complicat, dar nu e defel.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#27 Mesaj de andreis491 »

Oricat de mult mi-ar placea, nu cred ca SAGA va introduce curand aceasta modificare si oricum din ce am inteles presupune si ceva munca manuala.
Mai devreme am pus tabelul pe care il folosesc eu si am detaliat modul de lucru.
Si mai demult, am scris si de cum trimit eu automat declaratiile folosind programul Volt TDec.
Nu are rost sa mai detaliez cum face, ideea e ca si recipisele sunt salvate automat si redenumite dupa bunul plac al fiecaruia.
Dar, mai interesant mi se pare raportul pe care il scoate dupa trimitere.
Mai exact, sunt doua tipuri de rapoarte:

Acesta, care aranjeaza firmele unele sub altele, in ordine alfabetica sau dupa tip
Imagine

si acesta, care aranjeaza firmele unele sub altele, dar face separat o coloana pentru fiecare tip de declaratie. 112, 100, 300 etc.
In poza de mai jos, eu am depus doar D112, de aceea nu mai sunt si altele.

Imagine

Tabelul este asemanator cu cel al lui tomac, numai ca indexul si data depunerii se completeaza in mod automat, ceea ce salveaza o gramada de timp.

O alta chestie interesanta, este ca se genereaza si un fisier text, ce contine cui,perioada,tip decl,nr. recipisa, data depunere
Imagine

Si acum vine intrebarea pentru tomac: Ai idee, cum se poate face in tabelul (tau, sau al meu) de excel ca indexul recipisei sa fie preluat automat in celula fiecarei fime din acest fisier txt, in loc sa fac eu manual copy-paste?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#28 Mesaj de balazse »

Pentru AndreiS
Ma gandesc ca acel text este astfel: "CUI,luna,an,declaratie,recipisa,data" (ex: "17602787,10,2014,112,12345678,11.10.2014").
In acest caz copiezi acel text din txt in excel, doar ca mai lasi doua coloane libere unde vei trece urmatorul (presupunem ca cele doua coloane sunt A si B, iar in C ai copiat datele din txt):
- in coloana A treci "=MID(C1;1;FIND(",";C1;1)-1)" (astfel iti recunoaste codul fiscal);
- in coloana B treci "=MID(C1;FIND(",112,";C1;1)+5;FIND(",";MID(C1;FIND(",112,";C1;1)+5;100);1)-1)" (astfel iti recunoaste recipisa pentru D.112, daca vrei pentru alta declaratie trebuie sa modific ",112,", in ",300," etc.);
Acum poti face coloane separat pentru D.112, D,300 etc, iar in tabel faci o formula de "vlookup", si sa setezi in asa fel celula, ca daca contine un text si nu eroare sa iti coloreze cu verde.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#29 Mesaj de tomac »

Decât așa e mai simplu să dai direct copy la index :)
Se poate face chestia asta dacă faci un mic progrămel în VB asociat fișierului Excel. Acel program să ruleze la apelarea lui ca un macro.
Dar nu cred că merită.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#30 Mesaj de andreis491 »

Da, ideea e sa se faca automat, ca manual ...

In alta ordine de idei, pentru listarea recipiselor, credeti ca ar fi buna o imprimanta termica de 58mm? Dimensiunea este similara cu a bonului scos de POS (aparatul prin care se plateste cu cardul la comercianti Imagine)
Ma gandesc sa nu iasa textul prea mic...

Si inca ceva, voi cum trimiteti declaratiile? (ma intereseaza tot asa, pasii).

Scrie răspuns