Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#151 Mesaj de tomac »

Instalați Java. Validare+semnare funcționează dacă în loc de generare PDF folosiți generare XML. Altfel nu are sens.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dinur932
Mesaje: 93
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:00 am
Localitate: Ploiesti

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#152 Mesaj de dinur932 »

Am configurat cu XML.Nu stiu cum validez -aici e problema mea .
Apas buton Validare si semnare , se deschide fereasatra TUGzip3.5-Saga C-.../Free/Tab/DUKINTEGRATOR.JAR

Ce apas in continuare ?

Multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#153 Mesaj de tomac »

Folosiți generarea PDF. Dacă nu vreți și vreți să folosiți generare XML și din XML folosind programul să creați PDF este necesar să aveți JAVA instalat. Fără JAVA instalat nu va funcționa DUKIntegrator fără de care nu se pot valida și crea PDF-uri de depus la ANAF.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dogarus813
Mesaje: 77
Membru din: Mar Oct 31, 2006 1:00 am
Localitate: constanta
Contact:

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#154 Mesaj de dogarus813 »

Salut,

Generez declaratiile din Saga, validez si semnez pdf-ul inteligent, salvez intr-un folder "decl". Pana aici toate bune si frumoase... deschid "Declaratii ANAF" imi incarca declaratiile salvate colorate in verde DAR in acelasi folder "decl" imi mai creeaza foldere de tipul "d300" - subfolder "mai 2015" - subfolder "firma x" si aici am urmatoarele fisiere : (foto)

http://imgur.com/Npt5uFT

Generand acest folder in acelasi loc unde salvez declaratiile validate si semnate, mi le incarca si pe acestea in momentul cand rulez "declaratii ANAF"...
Ceva nu pusca sau sunt eu impiedicat... :)

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#155 Mesaj de paturcai »

Aleg - cu respect - ultima varianta.
;)

Inainte salvati declaratiile intr-un director, oriunde pe calculator.

Exemplul meu (asa cum am facut eu):

AM un director numit LUCRARI (se afla pe discul G, pentru ca am doua hard disk-uri care sunt partitionate plus o unitate de CDROM) care se alfa pe calea:
G:\LUCRARI
In acest director am creat un nou director pentru o firma (GIGI)
Acum am:
G:\LUCRARI\GIGI
In directorul GIGI am creat un nou director pentru anul in care voi salva declaratiile (2015)
G:\LUCRARI\GIGI\2015
In directorul 2015, imi salvez toate declaratiile legate de GIGI, le semnez si la Modulul sa isi faca treaba. Si o face PERFECT

Pe exemplul de mai sus:
Cand deschid modulul DECLARATII ANAF, am doua rotite dintate in dreapta sus. Apas acolo
In fereastra care mi se deschide sunt invitat sa modific (daca doresc iar eu am dorit) calea de monitorizare.
Ma apuc si scriu:
G:\LUCRARI
Accept
Modulul poate nu intelege de prima oara. Mai apas o data pe acele rotite (Setari) sa vad daca a "tinut minte", accept din nou. Primesc mesajul ca a fost schimbata calea de monitorizare. Asta mi-am si dorit. Modulul se duce si "scaneaza" tot directorul LUCRARI in care eu am firmele (salvate in directoare si subdirectoare - dupa modelul de mai sus)

Acum la dvs: pana sa instalati modulul UNDE SALVATI TOATE DECLARATIILE?
Sa admitem ca le salvati pe disk-ul D in directorul RAPORTARI ONLINE
Atunci cand deschideti modulul ANAF pentru dewclaratii pe butonul setari apasand si fiind intrebat unde se gasesc declaratiile pe acest computer (adica: Calea de monitorizare) veti scrie manual (sau apasati pe cele trei puncte "..." si mergeti si cautati singur, dar este anevoios cautatul):
D:\RAPORTARI ONLINE
Scrieti manual INTOCMAI numele directorului (special am scris doua cuvinte ca sa atrag atentia ca si pauza dintre cuvinte trebuie sa fie trecuta).
Succes!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#156 Mesaj de tomac »

Fișierele acelea nu le ia în considerare. Și sunt folosite exclusiv la popularea PDF-ului. Ulterior validării pdf-ului pot fi șterse.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#157 Mesaj de balteanuc692 »

Am redepus o 394 pentru mai. Imi duce noua declaratie in folder dar nu imi duce si noua recipisa... Mi-a dat numar la recipisa, recipisa e pe site fara erori de validare dar in modul nu imi apare ca fiind fara erori de validare ci doar OK, ca si cand nu e inca trimisa...

costanc757
Mesaje: 561
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#158 Mesaj de costanc757 »

Intrebare (...de nepriceputa in computere ) : am trimis token-ul luna trecuta la cei de la Certsign pentru actualizarea semnaturii digitale deoarece a expirat si am primit altul .
Ieri, am facut un 112 , l-am trimis prin modulul "Declaratii ANAF " , a fost ok, s-a trimis fara erori de validare , am primit recipisa dupa care, am vrut sa trimit 394, si pur si simplu nu am mai putut , imi aparea mereu mesajul ca PIN-ul nu este valid ! Could not create SSL/TSL secure channel ...am reluat procedura si validand si semnand declaratia in Saga dar, tot nu am putut sa transmit. Am incercat sa trimit 100 si mi-a aparut exact acelasi mesaj !
Astazi, am validat si semnat declaratiile 100 si 394 din Saga, mi le-a salvat ca si pana acum in TEMP si le-am trimis direct pe e-guvernare.ro fiindca am vrut sa vad daca este ok token-ul si a mers perfect , mi-a dat indexurile la recipise , le-am verificat indexurile si declaratiile au fost validate fara erori ...de aici , presupun ca este ceva problema cu " Declaratii ANAF " din Saga atunci cand schimbi token-ul si ti se da alt PIN . Ma poate ajuta cineva cu o sugestie ? Multumesc anticipat !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#159 Mesaj de tomac »

În program selectează din partea de jos cu "Alege certificat" certificatul precum și modelul de token și codul PIN.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costanc757
Mesaje: 561
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#160 Mesaj de costanc757 »

Multumesc, tomac ! Am vorbit cu cei de la Saga si m-au indrumat ei ce trebuie sa fac !

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#161 Mesaj de paturcai »

Inca nu ma trezesc din vis....
;)
Chiar este o bijuterie chestia asta.
Adu-i Doamne la Bucuresti!
:D
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#162 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Am o p[roblema si nu stiu cum sa o rezolv.Am transmis o D394 si pe Recipisa, imi apar 2 Erori.Le-am rezolvat.Am sters din locul unde am salvat vechea D394+Recipisa.Am transmis din nou la ANAF, insa Recipisa imi arata aceleasi Erori(Doi furnizori din greseala au fost trecuti cu RO0123...in loc de Ro123...).Ce pot face pt.remedierea situatiei,se poate sterge din program->"Declaratii ANAF"...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#163 Mesaj de tomac »

Salvează PDF-ul cu alt nume.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#164 Mesaj de aurel211252 »

Multumesc Tomac.Nu stiu cum sa salvez PDF-ul cu un alt nume...Ce am de facut.Te rog mult fi mai explicit.Multumesc...Nu vreau sa fac vreo gafa...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#165 Mesaj de paturcai »

Dupa generarea D394 ca PDF (inainte de validare si semnare) se alege: AM incredere (deplina) in acest document.
Alegem din FILE/FISIER---->SAVE AS/SALVARE CA
Ne alegem unde dorim sa salvam fisierul, si in fereastra care apare alegem sa dam o noua denumire fisierului.
Dupa ce i-am dat o noua denumire (D394_CIF_AAAA_LL_rectificativa) validam, semnam declaratia.
In exemplul de mai sus CIF = codul fiscal al firmei
AAA = anul
LL = Luna
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns