Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#106 Mesaj de aurel211252 »

Multumesc paturcai.Am facut un director C:/Declaratii lunare ANAF...si aici am salvat Declaratiile de pe luna 05...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#107 Mesaj de paturcai »

Foarte bine.
Urmatorul pas este salvarea in cloud. Microsoft da posibilitatea GRATIS ca fiecare sa isi salveze in "cloud" (pe un server/calculator care se afla intr-o alta locatie dar care permite salvarea si modificare/stergerea propriilor fisiere) 15 GB de informatie. Este destul de bine. Si spun eu destul de mult pentru o mica firma de contabilitate sau pentru un contabil care tine mai multe contabilitati.
Unde lucrez, am facut conturi pentru fiecare la OneDrive si astfel toti isi salveaza (in 15GB de fiecare) exact ce le trebuie. Pot veni virusii asa cum vor ei si pe unde vor ei. Suntem protejati. :)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#108 Mesaj de aurel211252 »

Multumesc...Oare se poate cumva folosi "Declaratii ANAF"si pe Saga PS.Exista o posibilitate sau asteptam o actualizare...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#109 Mesaj de paturcai »

Cred ca nu trebuie nicio actualizare.
In Modulul ANAF se pot salva si declaratiile generate in SAGA PS
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#110 Mesaj de aurel211252 »

Multumesc pt.mesajpaturcai. Din pacate, am Saga PS pe un alt calculator.Dar am rezolvat problema si am transmis D112 cu succes, creat,validat si semnat din Saga PS, cu ajutorul aplicatiei"Declaratii ANAF" nou implementat...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#111 Mesaj de paturcai »

Si uite-asa abonatii lui SAGA software beneficiaza de bunatati si sunt rasfatati.

Unde mai sunt firmele acelea (ce rau sunt si pricinos) care te invitau sa trimiti UNA DECLARATIE GRATIS iar restul pe bani. Ultima data eram momiti cu aducerea de clienti si aveam o luna free.
Relaxati-va! Cei de la SAGA stiu si ei ce se intampla in piata si au facut acest nesperat cadou tuturor abonatilor.
Asta trebuie sa retinem!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#112 Mesaj de aurel211252 »

:lol:
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#113 Mesaj de paturcai »

Inca o surpriza placuta (descoperim pe masura ce folosim acest nou modul) privind monitorizarea declaratiilor depuse.
Fiecare dintre noi am avut un loc unde ani de-a randul am salvat declaratiile cu recipisele.
Surpriza este mai mare (multumesc pe aceasta cale lui TomaC si GramaC) atunci cand ne alegem directorul in cauza.
Cum adica?
Eu (de exemplu) aveam declaratiile salvate astfel
G:\LUCRARI
In acest director avea pentru fiecare firma un director (exemplu pentru firma GIGI)
G:\LUCRARI\GIGI
Aici aveam pentru fiecare an un nou director (2014, de exemplu)
G:\LUCRARI\GIGI\2014

Cand am lansat DECLARATII ANAF (noul modul ANAF) la "Cale monitorizare declaratii" am ales "G:\LUCRARI"
Dupa ce am dat ACCEPT, noul MODUL s-a dus si a luat la "mana" TOATE DECLARATIILE gasite in decursul timpului salvate in fiecare an.
ESTE O BIJUTERIE!
Imaginati-va ca la fiecare declaratie gasita a "stiut" sa asocieze recipisa FARA CA SA STIE CE NUMAR DE RECIPISA ESTE.
INCREDIBIL!

Sunt inca in stare de soc!
De placere, adica.
:D
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#114 Mesaj de andreis491 »

De unde a stiut ????

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#115 Mesaj de paturcai »

Nu stiu de unde a "stiut" important este ca acum pot vedea toate declaratiile depuse din 2011 pana la zi, cu tot cu recipise.
Ti-am spus:
Am ales calea in care MODLUL sa monitorizeze...iar MODLUL a facut restul.

Si tu ai probabil salvate declartiile intr-un director, sa spunem ca pentru fiecare firma ai creeat un director:
C:\GIGI\2011 <----pentru anul 2011
C:\MIMI\2015 <----pentru anul 2015
Daca tu alegi ca DIRECTOR de monitorizare "C:\" (acolo unde ai toate firmele insirate in directorare separate) MODLUL se va duce si le va cauta "la biti" pe toate "PDF-urile" si le va aduce in acest programel.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#116 Mesaj de andreis491 »

Probabil citeste continutul recipisei si asa stie sa le asocieze. Foarte tare!!!

Ca si sugestie pentru viitoarele versiuni: optiune vector fiscal. De fapt de aici a plecat ideea cu acest modul, tot de la tine.
Sa existe posibilitatea sa definesti in vector firmele (cu denumire/cui): Firma AAA - D112 Trimestrial, D100 Trimestrial, D300 Trimestrial etc.
Modulul declaratii sa poata genera un raport pe o anumita perioada, pt. o singura firma sau pt. mai multe.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#117 Mesaj de aurel211252 »

Corect paturcai. E super bun aplicatia"Declaratii ANAF" si mi-a usurat munca...Bravo Saga si va multumim... :D
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#118 Mesaj de paturcai »

AndreiS491 asta este urmatorul pas.
Deocamdata este exceptional cum este acum: trimiterea direct din SAGA nu era in plan si nici nu as fi visat la asa ceva.
Urmatorul pas: vectorul fiscal, poate sa vina sau nu. Important este ca exista acest modul
Aurel211252 este intr-adevar cea mai tare chestie cu care SAGA a iesit pe piata in acest an.
Intr-adevar: FELICITARI din tot sufletul.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#119 Mesaj de andreis491 »

Am trimis si eu acum o parte din D112. Problema este ca s-a blocat la "In prelucrare, asteapta starea". Pe site-ul ANAF apar recipisele.
Ce sa-i fac ?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#120 Mesaj de paturcai »

Asteapta starea ca nu ai ce face.
MODULUL nu are "pile" sta si el la rand
;)
Important este sa ai numarul de recipisa, ca recipisele le poti lua oricand (adica in termenul acela de 60 zile)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns