Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#136 Mesaj de stefi »

Buna ziua!
Nu am actualizat inca SAGA cu ultima versiune 455 si implicit nici ultima actualizare a programului din 17.06.2015. Pot depune toate declaratiile neavand aceste actualizari?
Cum descarc ultima versiune daca intre timp a aparut o actualizare a noii versiunji (descarcand direct noua versiune cu ultima actualizare a ei?) ?
Multumesc!

panaita200
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 17, 2013 2:04 pm

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#137 Mesaj de panaita200 »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, pentru a putea semna direct din modulul declaratii, deoarece astazi cand am incercat sa semnez declaratia 300 a aparut un mesaj de eroare si anume modul Validator: eroare = -8;nu gasesc Free Tab/dist/libD300Validator.jar.In Free Tab sunt trecute la mine doar 112,205,390 si 394. Declaratiil 112 si 394 au mers fara probleme, le-am transmis am semnat si D300 dar nu din aplicatie am transmis-o, vad recipisele. Am reinstalat Saga la indrumarea echipei de asistenta tehnica dar tot nu am reusit sa semnez declaratia 300, aceeasi eroare apare si in Free Tab nu apare d300 si nici d100 !
Unde gresesc oare?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#138 Mesaj de paturcai »

@Stefi
In general este bine sa aveti ultimele actualizari.
Daca nu faceti acest pas nu va impiedica nimic sa depuneti declaratiile cu o versiune veche.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#139 Mesaj de paturcai »

@PanaitA200

Cand deschideti modulul Declaratii-ANAF, aveti doua rotite dintate in partea dreapta sus (un icon).
Cand dati click, va apare asta:
Setari
Apasati pe setari
Aici veti avea:
Cale folder monitorizare declaratii

Ce scriem aici?

Admitem ca de-a lungul timpului ati salvat declaratiile pe care le-ati facut in discul "D" in directorul "RAPORTARI_ONLINE"
Asta inseamna ca pentru a ajunge acolo putesti sa scrieti o "cale": D:\RAPORTARI_ONLINE\"

In acest director ati salvat toate firmele in foldere/directoare separate si in fiecare folder al firmei aveti alte directoare/foldere legate de declaratii.
Exemplu:
IN RAPORTARI_ONLINE din discul "D" avem firma GIGI. In folderul GIGI, avem salvate pentru fiecare an declaratiile intr-un alt director, sa spunem D112 (pentru declaratiile aferente contributiilor salariale)
Atunci ca programul Declaratii-ANAF sa "vada" acele declaratii, ii veti da urmatoarea cale:
D:\RAPORTARI_ONLINE\
Aici programul se va duce si va scana (va verifica TOT ceea ce are legatura cu D112, D300, s.a.m.d. si va cauta si recipisele pentru fiecare declaratie in parte.
Deci:
Cand apasati pe SETARI, si vi se va cere calea de monitorizare, scrieti calea catre DIRECTORUL IN CARE SALVATI DEOBICEI DECLARATIILE.

Ca sa nu aveti erori (conform HELP versiunea 1.04 a programului) acestia sunt pasii:
1. Generati declaratiile pe care doriti sa le transmiteti online la fel ca pana acum.
2. Dupa generare, validati-le
3. Semnati-le electronic
4. Dupa semnarea electronica vi se mai ofera fie sa salvati XML-ul (dati cancel) fie vi se ofera posibilitatea sa salvati intr-un director unde doriti dvs.

Exemplu: (pentru firma GIGI care are toate declaratiile salvate in discul "D" in folderul "RAPORTARI_ONLINE")
Generam D112, o validam, ni se spune ca s-a general XML.
Dam cancel.
Avem un mesaj in care ni se spune ca declaratia este in regula si ca o putem semna electronic.
Semnam electronic, si ni se deschide o fereastra si ni se lasa posibilitatea sa alegem unde dorim sa salvam.
Cautam discul "D"
Am gasit discul "D"
Cautam directorul/folderul "RAPORTARI_ONLINE", dam dublu click pe dosarul galben din fata denumirii "RAPORTARI_ONLINE" SI NU PE DENUMIREA directorului asa cum face majoritatea (total gresit). Deci dam dublu click pe dosarul galben.
In acest folder/director avem alte directoare, dintre care unul este pentru D112, dam dublu click pe dosarul care are denumirea D112, si salvam D112 generata in pasii 1-4 de mai sus.

Daca nu stiti sigur UNDE sunt salvate declaratiile (poate nu va pricepeti sa cautati unde anume) dar macar stiti ca declaratiile sunt SALVATE intr-un disc, la calea de monitorizare scrieti doar "D:\"
Programul Declaratii-ANAF va stii sa caute NUMAI declaratiile ANAF (sau ma rog numai acele fisiere care au inauntru "XML-uri" si vi le va aduce in fereastra deschisa a programului.
Succes!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bogdan
Mesaje: 144
Membru din: Mar Feb 08, 2011 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#140 Mesaj de bogdan »

panaita200 scrie:Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, pentru a putea semna direct din modulul declaratii, deoarece astazi cand am incercat sa semnez declaratia 300 a aparut un mesaj de eroare si anume modul Validator: eroare = -8;nu gasesc Free Tab/dist/libD300Validator.jar.In Free Tab sunt trecute la mine doar 112,205,390 si 394. Declaratiil 112 si 394 au mers fara probleme, le-am transmis am semnat si D300 dar nu din aplicatie am transmis-o, vad recipisele. Am reinstalat Saga la indrumarea echipei de asistenta tehnica dar tot nu am reusit sa semnez declaratia 300, aceeasi eroare apare si in Free Tab nu apare d300 si nici d100 !
Unde gresesc oare?
Va rog sa instalati ultima versiune a programului "Declaratii ANAF". Problema apare pentru ca in folderul "Free Tab/dist/lib" nu exista fisierele de validare pentru declaratiile respective. In ultima versiune programul "Declaratii ANAF" incearca sa descarce automat aceste fisiere in cazul in care nu exista.

panaita200
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 17, 2013 2:04 pm

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#141 Mesaj de panaita200 »

Va multumesc pentru sfaturi. Am reinstalat Saga , am actualizat Declaratii ANAF si acum pot sa semnez D300.
Am verificat in Free Tab si acum apare D300Pdf.jar si D300Validator.jar.
Sa-mi fac probleme pentru ca in Free Tab nu apare D100 ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#142 Mesaj de tomac »

Nu. Dacă nu există se va descărca. Puteți rezolva și manual problema dar programul o va rezolva automat. Oricum aveți nevoie de acele validatoare numai dacă generați PDF din fișier XML. Dacă validați și semnați XML direct din program. Altfel, dacă generați PDF din program, pdf ce-l validați și semnați direct în fișierul PDF, nu aveți nevoie de acele validatoare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#143 Mesaj de andreis491 »

tomac scrie:Da nici nu ai încercat să dai refresh cum am scris mai sus
Am trimis din nou astazi cateva declaratii si la fel... Desi pa pagina ANAF StareD112 apareau recipisele, programul afisa in contiunuare la stare In prelucrare.

De data asta am dat Refresh. Dupa aceasta operatiune a fost descarcata recipisa si la stare a aparut Nu exista erori. Dezavantajul cu refresh este ca dureaza destul de mult pana scaneaza tot folderul .

Insa o fi ceva de la mine de nu se actualizeaza automat starea in program ?

O alta sugestie: am observat ca dupa actualizare , programul reseteaza folderul implicit al declaratiilor, in c:\temp.Ar fi util daca s-ar pastra folderul ales si dupa actualizari.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#144 Mesaj de paturcai »

Daca programul afiseaza: in prelucrare, asteapta cateva minute, si da din nou click pe iconul "R". Va descarca si recipisa.

Apropos de refresh: daca ai observat programul se duce si scaneaza, dar nu a ia de la începutul începutului, ci pleaca de la ultima scanare (ora, minut, secunda) si trece mai departe.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#145 Mesaj de tomac »

Calea este preluată din SAGA. Schimbă în SAGA calea de generare a declarațiilor și nu ai probleme.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#146 Mesaj de andreis491 »

Nu prea as vrea sa schimb calea din SAGA, deoarce am observat ca in directorul respectiv se mai creaza si alte fisiere suplimentare (.xdp, .xml) si nu as vrea sa incarc folderul respectiv. Multumesc oricum pentru sfat.

dragomirt
Mesaje: 109
Membru din: Mar Mar 31, 2009 12:00 am

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#147 Mesaj de dragomirt »

Buna ziua,

Daca întocmesc declaratiile din SAGA si am si Declaratii anaf deschis nu pot pune semnatura electronica chiar daca am selectat si afisat alta firma decit cea la care lucrez. apare mesajul de eroare adobe

,,Eroare HFt
Acest fisier este deja deschis sau utilizat de alta aplicatie,,

Cu buton ,,OK,, care la apasare inchide mesajul dar nu pune semnatura electronica

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#148 Mesaj de septimiuv »

Închide programul.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#149 Mesaj de tomac »

@andreis491
După validarea PDF-ului poți șterge cele două fișiere (XML și XDP). Că nu se întâmplă nimic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dinur932
Mesaje: 93
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:00 am
Localitate: Ploiesti

Re: Modul cu declaratii depuse la ANAF in SAGA

#150 Mesaj de dinur932 »

BUNA ZIUA,

Am toate declaratiile incarcate in program.Sunt validate toate.Daca dau butonul validare +semnare mi se deschide fisierul Freetab.
Nu stiu mai departe ce trebuie sa apas sa se semneze declaratiile.


Multumesc !

Scrie răspuns