Denumire conturi 2015

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Denumire conturi 2015

#1 Mesaj de andreis491 »

Va salut! Am observat ca odata cu noul plan de conturi pe 2015, echipa SAGA a modificat si denumirea conturilor de contributii sociale, in sensul ca inainte denumirea era prescurtata, de ex. CTB. UNITATII LA ASIG. SOC., iar acum este intreaga CONTRIBUTIA UNITATII LA ASIGURARILE SOCIALE.
Sugestia/rugamintea este sa se revina la forma prescurtata, deoarece in balanta listata, denumirea actuala iese pe doua randuri, iar balanta iese pe mai multe pagini decat inainte.

Imagine

tatum
Mesaje: 464
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: Denumire conturi 2015

#2 Mesaj de tatum »

Le poti modifica singur denumirea si prescurtezi asa cum doresti

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Denumire conturi 2015

#3 Mesaj de herganiec »

le poti, dar cate denumiri sunt.. si apoi cate firme are fiecare.. nu e chiar usor.
daca ar fi modificat din program automat ar ajuta pe TOTI utilizatorii.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Denumire conturi 2015

#4 Mesaj de andreis491 »

tatum scrie:Le poti modifica singur denumirea si prescurtezi asa cum doresti
Stiam asta, dar dupa cum bine a punctat herganiec, sunt multe conturi si multe firme... De ce sa piarda 20.000 de utilizatori timpul cu asta, cand modificarile se pot face direct in program si astfel beneficiaza toata lumea.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Denumire conturi 2015

#5 Mesaj de cernatv »

E mai bine asa.
Nici nu sti cand va veni un inspector de fisc sa-ti povesteasca ca nu ai in vectorul fiscal "CTB." si ca nu ai declarat acest CTB., pentru care majorarile si penalitatile sunt......

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Denumire conturi 2015

#6 Mesaj de andreis491 »

Pe mine nu ma deranjeaza neaparat faptul ca este denumirea completa, ci faptul ca este pe doua randuri. Deci nu m-ar deranja nici daca s-ar pastra noile denumiri, insa sa se umble putin la coloane. Sa se micsoreze putin coloana contului, astfel incat, denumirea sa apara pe un singur rand.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Denumire conturi 2015

#7 Mesaj de ferenta »

Dacă aceasta o fi fost o sugestie, o dorinţă exprimată, mă rog, solicitată, de unii utilizatori, de a apărea denumirea completă a conturilor, chiar dacă asta presupune mai multe rânduri, atunci îi compătimesc pe cei de la SAGA.Sincer...Sunt puşi între ciocan şi nicovală...în permanenţă!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Denumire conturi 2015

#8 Mesaj de andreis491 »

Nu cred ca a dorit cineva denumirea completa. Mai degraba, odata cu modificarea planului de conturi in 2015, probabil ca s-a importat lista cu denumirile conturilor din OMFP 1802/2014 asa cum sunt ele acolo, fara sa se mai utiliza prescurtari.
Repet, nu ma deranjeaza ca e denumirea completa ci ca aceasta apare pe 2 randuri. Se poata lasa in pace denumirea, dar sa se umble la dimensiunile coloanelor pentru a aparea pe un singur rand.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Denumire conturi 2015

#9 Mesaj de ferenta »

Nu trebuie să te repeţi, că eu am înţeles ideea, încă din prima postare... :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Denumire conturi 2015

#10 Mesaj de andreis491 »

Hai ca ne-am agitat degeaba... A venit raspunsul la sugestia facuta prin email (raspunsul a venit mai demult, dar nu am avut timp sa scriu si aici mai devreme).

Imagine

Cred ca cei de la SAGA au un fel de "lista neagra" cu utilizatorii care au mai comentat pe aici pe forum, si le dau reject direct la orice sugestie. Altfel nu-mi explic in interesul cui ar putea sa fie o balanta de 7 pagini cu denumiri de 7 randuri...
Se poate face si altfel daca nu se doreste prescurtarea (ca inainte), gen redimensionare font text, redimensionare tabel, etc...
Whatever... Traiasca furnizorii de hartie :roll:

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Denumire conturi 2015

#11 Mesaj de apetrem »

Se poate lista balanta cu 3 serii de egalitati si atunci nu mai apare denumirea.
Marian Apetre

Închis