Noua Declaratie 394

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noua Declaratie 394

#16 Mesaj de balazse »

Pentru GramaC921
Se pare ca nu reusesc sa leg articolele/aliniatele intre ele.

In cele mentionate se face referire la alin 13:
(13) În urma consultării Comitetului TVA instituit în temeiul prevederilor art. 398 din Directiva 112, prin ordin al ministrului finanţelor publice se aprobă ca persoana impozabilă care are obligaţia de a emite facturi conform prezentului articol, precum şi persoana impozabilă care optează pentru emiterea facturii potrivit alin. (11) să înscrie în facturi doar informaţiile prevăzute la alin. (21), în următoarele cazuri, conform procedurii stabilite prin normele metodologice:
a) valoarea facturii, inclusiv TVA, este mai mare de 100 euro, dar mai mică de 400 euro. Cursul de schimb utilizat pentru determinarea în euro a valorii facturii este cursul prevăzut la art. 290; sau
b) în cazul în care practica administrativă ori comercială din sectorul de activitate implicat sau condiţiile tehnice de emitere a facturilor face/fac ca respectarea tuturor obligaţiilor menţionate la alin. (20) sau la alin. (23) să fie extrem de dificilă.
La alin 21 apare:
(21) Facturile emise în sistem simplificat în condiţiile prevăzute la alin. (12) şi (13) trebuie să conţină cel puţin următoarele informaţii:
Nici unde nu face referire la factura simplificata, doar ca trebuie sa contina datele care apar si pentru facturi simplificate.

Era sa uit:
(11) Persoana impozabilă care nu are obligaţia de a emite facturi conform prezentului articol poate opta pentru emiterea facturii.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noua Declaratie 394

#17 Mesaj de gramac921 »

(21) Facturile emise în sistem simplificat = facturi simplificate nu ?

ca nu inteleg unde nu se face referire la facturile simplificate . Ca si la alin (21) si la (13) despre facturile simplificate e vorba - cele pana in 400 de euro.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Noua Declaratie 394

#18 Mesaj de tobosv790 »

Mulțumesc @gramac921! În vechiul Cod Fiscal si Normele lui era o prevedere identică. Știam că am văzut asta undeva si îi zisesem lui @balazse că mă interes. Ne-ai făcut un MARE serviciu.

olteanur983
Mesaje: 34
Membru din: Lun Oct 15, 2012 1:13 pm

Re: Noua Declaratie 394

#19 Mesaj de olteanur983 »

cele pana in 400 de euro.....dar nu si sub 100 de euro pentru acestea nu exista obligatia de a consulta Comitetul TVA ,astfel chiar suntem o tara de infractori :mrgreen:
Condiții de emitere a facturilor simplificate

Prima modalitate

Persoana impozabilă care are obligaţia de a emite facturi, precum şi persoana impozabilă care optează pentru emiterea facturii, pot emite facturi simplificate în oricare dintre următoarele situaţii:
a) atunci când valoarea facturilor, inclusiv TVA, nu este mai mare de 100 euro;
b) în cazul documentelor sau mesajelor tratate drept factură, adică în cazul modificării unei facturi.

A doua modalitate

În urma consultării Comitetului TVA se poate aproba emiterea de facturi simplificate în următoarele cazuri:
a) valoarea facturii, inclusiv TVA, este mai mare de 100 euro, dar mai mică de 400 euro; sau
b) în cazul în care practica administrativă ori comercială din sectorul de activitate implicat sau condiţiile tehnice de emitere a facturilor face/fac ca emiterea facturilor obişnuite să fie extrem de dificilă.

În vederea emiterii de facturi conform acestei modalităţi, Direcţia de legislaţie în domeniul TVA din cadrul Ministerului Finanţelor Publice, la solicitarea persoanelor impozabile interesate sau din oficiu, va consulta Comitetul TVA.

Persoanele impozabile interesate care solicită consultarea Comitetului TVA pentru emiterea de facturi simplificate conform acestei modalităţi trebuie să prezinte Direcţiei de legislaţie în domeniul TVA motivaţia solicitării emiterii de facturi simplificate. Din motivaţia prezentată trebuie să rezulte motivele obiective pentru care nu este posibilă emiterea facturilor obişnuite. Direcţia de legislaţie în domeniul TVA va analiza dacă există motive obiective pentru care se solicită emiterea de facturi simplificate. Dacă nu sunt îndeplinite condiţiile minimale prevăzute de lege şi/sau se constată că nu există motive obiective pentru solicitare, aceste informaţii se comunică solicitantului. Solicitările avizate favorabil de Direcţia de legislaţie în domeniul TVA se transmit în vederea consultării Comitetului TVA, conform prevederilor Directivei 112. Ulterior consultării Comitetului TVA, ministrul finanţelor publice va emite un ordin prin care va aproba, după caz, fie emiterea de facturi simplificate cu valori între 100 euro şi 400 euro, fie emiterea de facturi simplificate în cazul în care practica administrativă ori comercială nu permit emiterea de facturi obişnuite.

Acte normative aplicabile:

Art. 1391 alin. (1) și (2), art. 155 alin. (1), (2), (11), (12), (13) şi (20) din Codul fiscal

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Noua Declaratie 394

#20 Mesaj de costanc757 »

tobosv790 scrie:Conform legii cred ca ar trebuie sa fiti operator de date cu caracter personal. Sau poate nu le-a trecut prin cap chestia asta. Exista legea 677/2001 care reglementeaza acest aspect.
Nu suntem inregistrati ca si operatori de date cu caracter personal si nu pastram copii dupa CI, persoana fizica vine la noi si vrea sa vanda 5 sau 10 gr de aur , noi suntem obligati sa intocmim niste documente si pentru asta avem nevoie de datele persoanei fizice ca sa justificam achizitia si nu o putem face decat daca ne prezinta un document de identitate . Nu ne putem lua dupa ce ne mai spun unii ....."aahh, stiti ...parca este asa " fiindca am avut situatii in care obiectele respective au fost furate sau ...mai rau decat atat !

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Noua Declaratie 394

#21 Mesaj de tobosv790 »

Dar e foarte bine ca faceti asta. Sunt foarte de acord. Eu spuneam numai ca e posibil sa fie nevoie de aceasta aprobare pe Legea 677/2001. Incercam sa va ajut cu o parere...nu sa va impun ceva. Am fost inteles gresit. Scuze!

olteanur983
Mesaje: 34
Membru din: Lun Oct 15, 2012 1:13 pm

Re: Noua Declaratie 394

#22 Mesaj de olteanur983 »

In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 929 din data de 28 decembrie 2011 a fost publicata Decizia presedintelui Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal nr. 132/2011 privind conditiile prelucrarii codului numeric personal si a altor date cu caracter personal avand o functie de identificare de aplicabilitate generala.

Astfel, se precizeaza ca datele cu caracter personal cu functie de identificare de aplicabilitate generala sunt acele numere prin care se identifica o persoana fizica in anumite sisteme de evidenta si care au aplicabilitate generala, cum ar fi:
– codul numeric personal;
– seria si numarul actului de identitate;
– numarul pasaportului, al permisului de conducere, numarul de asigurare sociala sau de sanatate.

Aceste date fac parte din categoria datelor cu caracter special supuse regulilor specifice de prelucrare.

Prelucrarea datelor mentionate mai sus, inclusiv dezvaluirea acestora catre terti, se face numai in conditiile stabilite de Legea nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date, si anume:
– persoana vizata si-a dat in mod expres consimtamantul; sau
– prelucrarea este prevazuta in mod expres de o dispozitie legala; sau
– in alte cazuri, cu avizul Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal si numai cu conditia instituirii unor garantii adecvate pentru respectarea drepturilor persoanelor vizate.

Consimtamantul
Potrivit deciziei, consimtamantul trebuie dat in mod expres, intr-o forma care sa permita dovedirea acestuia de catre operator.
Anterior obtinerii consimtamantului, operatorul are obligatia de a informa persoana vizata.
Cazurile in care informarea se dovedeste imposibila sau ar implica un efort disproportionat fata de interesul legitim care ar putea fi lezat trebuie temeinic justificate si documentate de catre operator.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Noua Declaratie 394

#23 Mesaj de tobosv790 »

@olteanu983 In cuprinsul textului de mai sus, in cateva randuri,se mentioneaza cuvantul"operator". Acest cuvant este cu caracter general sau are intelesul de"operator de date cu caracter personal autorizat in acest sens"? Va intreb pentru ca foarte probabil imi puteti raspunde tinand cont de tot "contextul"in care e mentionat. MULTUMESC!

olteanur983
Mesaje: 34
Membru din: Lun Oct 15, 2012 1:13 pm

Re: Noua Declaratie 394

#24 Mesaj de olteanur983 »

Decizia Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal a fost emisa din necesitatea clarificarii modalitatii de prelucrare a codului numeric personal si a altor date cu caracter personal, intrucat din practica a rezultat colectarea si prelucrarea fara o justificare temeinica a acestor date.
Colectarea si prelucrarea datelor cu carcater peronal, inclusiv dezvaluirea acestora, prin efectuarea si retinerea de copii de pe cartea de identitate sau de pe documente care le contin, sunt interzise, cu exceptia situatiilor mentionate mai sus.(avand o functie de identificare de aplicabilitate generala.)

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Noua Declaratie 394

#25 Mesaj de tobosv790 »

Ok. mersi frumos

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Noua Declaratie 394

#26 Mesaj de costanc757 »

tobosv790 scrie:Dar e foarte bine ca faceti asta. Sunt foarte de acord. Eu spuneam numai ca e posibil sa fie nevoie de aceasta aprobare pe Legea 677/2001. Incercam sa va ajut cu o parere...nu sa va impun ceva. Am fost inteles gresit. Scuze!
Multumesc, tobosv790 ! Orice sugestie este binevenita !

dobrina325
Mesaje: 14
Membru din: Mar Ian 05, 2010 12:00 am

Re: Noua Declaratie 394

#27 Mesaj de dobrina325 »

Eu am inteles, caci bonurile fiscale achizitii in valoare de pina la 100 euro nu se trec in D 394; conform Ordin 4019/23.12.2014 M Oficial 952 din 29.12.2014 ("se proroga pina la 31.12.2016")si care se aplica de la 29.12.2014 pina la 01.04.2016.
Deci introduc Bonurile fisxcale de achiziti precum si Z-ul zilnic din vanzari pe "B" ?
Sau selectez "C" din ianuarie 2016 pentru a nu modifica pentru varianta viitoare de D394?
Va multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Noua Declaratie 394

#28 Mesaj de septimiuv »

Cum îți e mai ușor.
Ne întrebi pe noi dacă vei modifica sau nu?

ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: Noua Declaratie 394

#29 Mesaj de ivana91 »

Am raport zilnic Z cu TVA 9% si 20%. In Z apar nr. bonuri 28, exemplu. Cate bonuri trec la 9% si cate la 20%. Cum pot face distinctia , va trebui modificata si casa de marcat pentru a raporta pe cote de TVA?

ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: Noua Declaratie 394

#30 Mesaj de ivana91 »

Si inca ceva- bonurile emise gresit, se greseste la marcarea pe casa, se raporteaza la nr. de bonuri emise?

Închis