template vechi factura - PRO !

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
grigorem33
Mesaje: 4
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:40 pm

template vechi factura - PRO !

#1 Mesaj de grigorem33 »

Buna ziua,

Am vazut ca acesta este un subiect tot timpul de actualitate si nu inteleg din ce motive nu se reintroduce si vechiul format avand in vedere ca sunt multi carora le place si din punctul meu de vedere nu ar fi greu de realizat (eu o privesc ca pe o incapatanare nejustificata a programatorilor care nu doresc sub nici o forma sa se "supuna" glasului majoritatii)

SUNT PRO FORMAT VECHI !

De ce ? Eu mai am ante-printate vreo 2.000 coli cu logo-uri in partea de sus a paginii, in centru si pe laterale (in functie de client), potrivite sa iasa exact cum trebuie pe formatul vechi de factura.
In conditiile in care eu am maxim 100 de facturi pe an, este clar ca sunt nemultumit, doar am facut o investitie care acum este degeaba.

Am vazut si opinia lui @gagium936 - http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?f=12&t=32945

Nu sunt de acord cu cele spuse, nu sunt comunist insa imi place formatul vechi de factura - am argumentat mai sus (in plus formatul nou are un "dizain"...ce nu s-a mai vazut!)

Si pe mine ma deranjeaza desele schimbari legislative, incertitudinea si birocratia insa pe de alta parte spun ca "ASA NE TREBUIE", noi desi pretindem ca suntem o tara civilizata (avem pretentii si ne simtim discriminati in fata altor europeni) demonstram cu orice ocazie ca nu este deloc asa, in realitate suntem niste necivilizati si needucati (sa nu fiu mai acid).

Noi nu avem cultura/educatia necesara pentru a gandi ca daca am vandut de x mil euro pe an trebuie sa fim corecti si sa dam si la stat o parte (de aici putem incepe alta discutie, alti europeni platesc si primesc ceva in schimb, ei vad aceste plati in autostrazi, invatamant, sanatate, iluminat public, canalizare..etc...noi poate vedem acesti bani doar in masinile unora), de aceea si statul "sta cu biciul".

Legat de raspunsul primit de la echipa Saga / @admin - intr-adevar, acum Saga este destul de mare si isi permite sa spuna "ia-ti alt program !", cu toate acestea dupa aprerea mea este un raspuns regretabil si total neprofesionist, dar tuturor ni se intampla sa fim nervosi/stresati/obositi si sa spunem lucruri pe care "la rece" le judecam altfel.

Numai bine!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: template vechi factura - PRO !

#2 Mesaj de septimiuv »

Ți-ai luat facturi pentru 10 ani? :shock: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24194
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: template vechi factura - PRO !

#3 Mesaj de balazse »

Pentru SeptimiuV
Scuze, dar se pare ca a cumparat pentru 20 de ani (2.000/100). :mrgreen:

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: template vechi factura - PRO !

#4 Mesaj de septimiuv »

2000/100. Dar mai împarți la 2, că în mod normal face 2 facturi. „Exemplarul albastru și exemplarul roșu” :lol:
N-am vrut să râd mai mult. Pentru 10 ani am râs destul.

grigorem33
Mesaje: 4
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:40 pm

Re: template vechi factura - PRO !

#5 Mesaj de grigorem33 »

Stimati colegi de forum @septimiuv - @balazse

Mai iese la iveala o calitate a noastra, a romanilor: avem un simt al umorului foarte dezvoltat si ne pricepem foarte bine sa fim ironici.

De altfel mai am 2 subiecte deschise in categoria Probleme contabile -> Diverse, acolo nu puteti exprima un punct de vedere ?

Desi am cheltuit anul trecut pe astfel de foi / pliante / afise mai mult decat profitul declarat pe 2014 al lui VSC tot nu ne vor ajunge 10 ani acele foi, avand in vedere ca anul acesta apare a treia firma din grup, suntem importatori unici pe 4 branduri si avem in prezent peste 10 magazine online functionale sper sa le consumam mai repede.

dragomirv826
Mesaje: 4
Membru din: Mie Dec 02, 2009 12:00 am

Re: template vechi factura - PRO !

#6 Mesaj de dragomirv826 »

Aceeasi problema o avem si noi cu fundal pre tiparit. Dar incercam sa ne adaptam. Asta e.
Nu e nici o problema daca nu se poate reveni la vechiul format. Incercati alt format!
Formatul actual e urat cu spume!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: template vechi factura - PRO !

#7 Mesaj de septimiuv »

grigorem33 scrie:Stimati colegi de forum @septimiuv - @balazse

Mai iese la iveala o calitate a noastra, a romanilor: avem un simt al umorului foarte dezvoltat si ne pricepem foarte bine sa fim ironici.

De altfel mai am 2 subiecte deschise in categoria Probleme contabile -> Diverse, acolo nu puteti exprima un punct de vedere ?

Desi am cheltuit anul trecut pe astfel de foi / pliante / afise mai mult decat profitul declarat pe 2014 al lui VSC tot nu ne vor ajunge 10 ani acele foi, avand in vedere ca anul acesta apare a treia firma din grup, suntem importatori unici pe 4 branduri si avem in prezent peste 10 magazine online functionale sper sa le consumam mai repede.
1. Ironia ține loc de batjocură, adică luare în râs. Consider că e cazul dacă achiziționezi pentru 10 ani facturi și te plângi că nu mai poți să le folosești.
2. La probleme contabile nu putem râde.
3. Poate ai cheltuit mai mult pe hârtii decât are VSC profit, dar măcar are. Tu ai dat pe foi tot profitul și acum te plângi. Vezi punctul 1.
4. Sunteți mulți și aveți 10 magazine online, WTF! Le țineți degeaba dacă vindeți doar de 100 ori într-un an? Probabil are legătură cu faptul că ai avut cifră de afaceri în 2014 mai puțin decât a avut VSC profit. Vezi punctul 1.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: template vechi factura - PRO !

#8 Mesaj de septimiuv »

dragomirv826 scrie: Formatul actual e urat cu spume!
Dormi cu facturile în pat și îți provoacă greață dimineața?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24194
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: template vechi factura - PRO !

#9 Mesaj de balazse »

Pentru GrigoreM33
Nu doream sa fiu ironic (imi cer scuze daca asa a reiesit), ci am facut un calcul si am crezut ca il pot "prinde" pe SeptimiuV, dar am uitat sa iau in calcul si alte optiuni.

dragomirv826
Mesaje: 4
Membru din: Mie Dec 02, 2009 12:00 am

Re: template vechi factura - PRO !

#10 Mesaj de dragomirv826 »

septimiuv scrie:
dragomirv826 scrie: Formatul actual e urat cu spume!
Dormi cu facturile în pat și îți provoacă greață dimineața?
Cum era cu ironia?

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: template vechi factura - PRO !

#11 Mesaj de ferenta »

:) Şi ca să ne mai destindem puţin, după o zi grea de muncă, mai zic şi eu una!Am făcut şi eu un calcul, în ipoteza în care facturile se întocmesc în trei exemplare: negru, roşu şi albastru!
2000:100:3= 6,66 ani :lol:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: template vechi factura - PRO !

#12 Mesaj de septimiuv »

Nu era albastru, roșu, verde când era? :shock:

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: template vechi factura - PRO !

#13 Mesaj de ferenta »

Depindea de tuşurile folosite de tipografie! :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24194
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: template vechi factura - PRO !

#14 Mesaj de balazse »

Mai luati in calcul si facturile gresite si retiparite, precum cele anulate. :wink:

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 488
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: template vechi factura - PRO !

#15 Mesaj de Administrator »

Am tot sters la postari d-astea aberante legate de factura de teama sa nu creada lumea ca avem utilizatori inerti, inadaptabili, fara logica, fara gust sau comunistoizi.
Fac un anunt istoric - recunosc, avem si d-astia! Din fericire putini raportat la numarul total.

Închis