sugestie A4200

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
vatmanuc
Mesaje: 141
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

sugestie A4200

#1 Mesaj de vatmanuc »

Buna ziua si La multi ani! tuturor utilizatorilor programului SAGA
As avea si eu o sugestie daca e cu putinta.
Dupa depunerea la ANAF a Formularului A4200, daca se poate ar fi foarte util, daca ar fi o optiune din care sa se poata prelua automat in Registru de casa toate incasarile din luna respectiva din Formularul A4200.

Subscrie cineva?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sugestie A4200

#2 Mesaj de balazse »

Teoretic nu ar fi rau, dar cum te-ai gandit sa se pune in aplicare?
Faci importul pe un client anterior definit (unde s-ar seta acest client)?
Cum ar trebui setat articolele pe care sa se faca importul (ce denumire si ce cont sa foloseasca)?
Ce facem cu plata, iti convine sa ramana dupa validare ca si neincasat dupa care manual faci plata lor (unii incaseaza doar in numerar, dar multi incaseaza prin tichete si POS/card)?

PS: Ar fi optim ca o problema sa postezi o singura data, iar daca totusi postezi de doua ori exista butonul "x" cu care poti sterge ceea ce este in plus.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: sugestie A4200

#3 Mesaj de tomac »

Teoretic se poate, practic.... sunt probleme:
1. fișierele sunt criptate. chiar XML atașat la pdf este unul criptat. Decriptarea lor e o problemă.
2. dacă evidența e una cantitativ-valorică, importul este un non-sens.
3. dacă evidența e una global-valorică, importul ar avea unele probleme: nu se poate lega informația din xml de un analitic, dar să zicem că s-ar putea rezolva. Dacă în baza unui bon e emisă o factură, valoarea bonului s-ar importa oricum.
4. dacă am servicii și comerț, care sunt marcate pe aceiași casă de marcat, e o problemă în a departaja care sunt vânzările și care sunt prestările. Nu ai cum să faci asta din informațiile disponibile.
Și ar mai fi unele probleme tehnice, dar astea sunt doar așa, rapid, unele ce pot fi pricepute simplu de tot.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Închis