Import din SPV e-Facturilor emise

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Import din SPV e-Facturilor emise

#1 Mesaj de pinteae »

Buna ziua,
In contextul actual, influentat de introducerea obligativitatii transmiterii facturilor prin e-Factura, in opinia mea, pe langa importul e-facturilor primite prin SPV, ar trebui luat in calcul si varianta importului din SPV a facturilor emise.
Stiu ca pare un paradox sa importi din SPV, facturile emise de catre firma ta.
Dar, avand in vedere faptul ca un numar semnificativ dintre utilizatorii aplicatiei SAGA, sunt firme de contabilitate, iar introducerea in SAGA a facturile emise de catre clientii lor, se face manual (neexistand posibilitatea importului din aplicatiile utilizate de clienti), importarea lor din SPV ar fi foarte utila.

Care este parerea voastra? V-ar fi utila o astfel de operatiune?
Eugen Pintea

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import din SPV e-Facturilor emise

#2 Mesaj de stroer1948 »

Da, este utilza, dar se poate si acum mai pe ocolite: deschizi ecranul de Iesiri si tragi (drag & drop) in el toate fisierele XML descarcate din SPV (reprezentand facturile emise).
O alta imbunatarire mai utila mi se pare posibilitatea de a importa facturile de la furnizori in sistem gloval-valoric (cumularea tuturor pozitiilor in una singura) sau chiar si mai bine, posibilitatea de a completa contul curent pentru toate pozitiilie (similar cu butonul existent in importul extraselor de cont)
Imagine

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import din SPV e-Facturilor emise

#3 Mesaj de balazse »

Ar fi optim ca si in fisierul DBF sa existe o coloana pentru ca la import sa fie recunoscuta factura ca este e-factura.

ferenta192
Mesaje: 331
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: Import din SPV e-Facturilor emise

#4 Mesaj de ferenta192 »

Vai de viata celor care lucreaza la SAGA! :(
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import din SPV e-Facturilor emise

#5 Mesaj de balazse »

Pentru FerentA192
Cred ca intotdeauna sunt intr-un ritm alert.

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Import din SPV e-Facturilor emise

#6 Mesaj de costanc757 »

Sper sa ne ajute si data data asta asa cum au facut-o cu SAF-T -ul ca sa fie totul cat mai simplu

niculescut
Mesaje: 33
Membru din: Mar Noi 06, 2018 11:07 am

Re: Import din SPV e-Facturilor emise

#7 Mesaj de niculescut »

Da, ar fi foarte util

lungua852
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 27, 2016 11:32 am

Re: Import din SPV e-Facturilor emise

#8 Mesaj de lungua852 »

Buna ziua,

Am incercat varianta data de dl stroer1948 ( drag&drop ) si nu functioneaza. Ar mai trebui sa am ceva setari la program?

Multumesc!

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import din SPV e-Facturilor emise

#9 Mesaj de stroer1948 »

Functioneaza. Am testat si acum pe vers. 566, pt ca inca nu am actualizat (daca nu cumva au elimiat posibilitatea asta in versiunea mai noua). Dar ai grija sa copiezi fisierul care trebuie XML.

mihutam211
Mesaje: 15
Membru din: Lun Apr 03, 2017 12:01 pm

Re: Import din SPV e-Facturilor emise

#10 Mesaj de mihutam211 »

e simplu cu facturile emise si trimise in spv din alte aplicatii ,mergi la configuratie la e -factura si bifezi -import facturi din alte aplicatie si apare in saga direct la iesiri.

zaharieac
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: Import din SPV e-Facturilor emise

#11 Mesaj de zaharieac »

Buna ziua . Pentru magazinele en detail , care au mai multe gestiuni , cu cote de tva diferite , cum se pot importa facturile de furnizori din SPV incepand cu 01.01.2024 , cat mai simplu , ca sa nu trebuiasca sa treci la fiecare linie pretul de vanzare .Se tripleaza munca si in contabilitatea financiara , pana la 31.12.2023 , introduceam doar 2 linii pt cotele de tva si cu total la pret de vanzare.Multumesc anticipat .

moldoveanua69
Mesaje: 98
Membru din: Vin Ian 06, 2017 10:35 am

Re: Import din SPV e-Facturilor emise

#12 Mesaj de moldoveanua69 »

Buna ziua.
Nu e asa simplu, ba din contra.
Facturile de produse nu le poate prelua contabilul. Nici nu le cunosc, nici nu stiu gestiunea pe care ar trebui sa intre, nici daca marfa chiar a sosit.
Asta o poate face doar cel de la magazie/aprovizionare.

Închis