declaratie unica - obligatie plata cas si cass II

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
marinasim629
Mesaje: 114
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 11:08 am

declaratie unica - obligatie plata cas si cass II

#1 Mesaj de marinasim629 »

Buna ziua!

Pentru o intreprindere individuala care a obtinut venituri sub plafon, dar a optat pentru plata CAS si CASS, insa nu le-a platit pana pe 15.12.2018 pentru a obtine bonificatia, este obligata sa le plateasca integral pana pe 15.03.2019?
Daca nu doresc sa plateasca CAS ce pot pati? Sunt obligati la plata CAS?
Ei vor sa plateasca decat impozitul si CASS-ul.

Multumesc!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: declaratie unica - obligatie plata cas si cass II

#2 Mesaj de gramac921 »

Da pentru a beneficia de bonficatia de 5% pt depunere online trebuie sa achite si toate obligatiile pana la 15.03.2019

Daca ai optat pt CAS si ai realizat sub plafon sau nu mai vrei sa platesti ...esti obligat sa o faci oricum .
Baza legala : " art 151 (18) În situația în care persoanele fizice au estimat pentru anul curent un venit net anual cumulat din veniturile prevăzute la art. 137 alin. (1) lit. b) și b1), din una sau mai multe surse și/sau categorii de venituri, cel puțin egal cu nivelul a 12 salarii minime brute pe țară, iar venitul net anual cumulat realizat este sub nivelul a 12 salarii minime brute pe țară, nu datorează contribuția de asigurări sociale, cu excepția celor care au optat pentru plata contribuției potrivit art. 148 alin. (3)"
În acest caz contribuția plătită nu se restituie, aceasta fiind valorificată la stabilirea elementelor necesare determinării pensiei, potrivit legii.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratie unica - obligatie plata cas si cass II

#3 Mesaj de balazse »

MarinasiM629
Si atunci de s-a depus declaratia aiurea? Precum de ce nu au depus o declaratie rectificativa?

marinasim629
Mesaje: 114
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 11:08 am

Re: declaratie unica - obligatie plata cas si cass II

#4 Mesaj de marinasim629 »

Offff.... Nu știu de ce nu a depus rectificativa. A optat crezând ca va plăti, însă a avut un necaz mare în familie și nu mai are bani suficienți.
Ce poate face acum?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: declaratie unica - obligatie plata cas si cass II

#5 Mesaj de gramac921 »

in conformitate cu intructiunile de completare a Declaratiei unice pentru 2018 puteti rectifica declaratia initiala oricand pana la 15.03.2019.
Deci grăbiți-vă ! :D

Instructiuni DU 2018 :

3.1. Declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice
poate fi corectată de contribuabili din proprie inițiativă, ori de câte ori informațiile actuale nu corespund celor
din declarația depusă anterior,
prin depunerea unei declarații rectificative în condițiile prevăzute de Legea nr.
207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările și completările ulterioare.

"3.4. Declarația rectificativă se utilizează pentru:
- corectarea impozitului pe venit, precum și a contribuțiilor sociale datorate de persoanele fizice;
- modificarea datelor de identificare a persoanei fizice;
- modificarea unor date referitoare la categoria/sursa veniturilor sau a nivelului acestora, potrivit legii;
- modificarea unor date referitoare la contribuția de asigurări sociale și contribuția de asigurări sociale
de sănătate estimate pe anul 2018;
- corectarea altor informații prevăzute de formular.
3.5. Contribuabilul poate rectifica venitul estimat până la termenul de plată a impozitului datorat,
respectiv până la data de 15 martie a anului următor celui de impunere."

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: declaratie unica - obligatie plata cas si cass II

#6 Mesaj de gramac921 »

Mai depuneti o declaratie rectificativa acuma si sa NU BIFATI la sectiunea CAP II - 2.1 - pentru CAS

marinasim629
Mesaje: 114
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 11:08 am

Re: declaratie unica - obligatie plata cas si cass II

#7 Mesaj de marinasim629 »

Multumesc mult!!!!!

spatarl
Mesaje: 196
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: declaratie unica - obligatie plata cas si cass II

#8 Mesaj de spatarl »

Buna ziua
Am o nelamurire legata de CAS platit in 2018. Am avut pierdere in perioada 2015-2017 si in anul 2018 am realizat venit net dar nu cat sa acopere toata pierderea din 2015-2017 . In anul 2018 am platit cas prin optiune 5700 lei . Daca nu am avut venit impozabil in anul 2018 aceasta suma se mai compenseaza cu ceva sau ramane nedeductibila ? Va multumesc.

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: TRECERE DE LA CONTA PARTIDA SIMPLA LA CONTA PARTIDA DUBLA

#9 Mesaj de nitah »

Va rog frumos : pt un PF ,care doreste sa treaca la contabilitatea in partida dubla ,incepand cu anul 2019 ,ce demersuri trebuie sa faca la ANAF ?Se depune ceva ?Are termen ?

Multumesc.

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: inregistrare in SAGA PS -PARTIDA DUBLA

#10 Mesaj de nitah »

Pt conducerea contabilitatii in partida dubla ,in SAGAPS cum procedez ?Pt a prelucra datele si sa scot balanta ?
Multumesc.

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: declaratie unica - obligatie plata cas si cass II

#11 Mesaj de cretum »

Nu puteti sa tineti evidenta in Saga PS ptr. o firma care trebuie sa scoata balanta. Achizitionati programul Saga C.3. contabilitate.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratie unica - obligatie plata cas si cass II

#12 Mesaj de balazse »

Pentru NitaD
La o persoana fizica, de ai dorii sa tii evidenta in partida dubla?

Scrie răspuns